Despre ecologie,orgoli ,informatie si oameni

Creat de ionpescarul, Septembrie 18, 2014, 03:17:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ionpescarul

Offfffff,i-mi pare rau de ce a iesit  ,daca a-si avea o putere sa dau timpul inapoi si sa umblu in mintile voastre ? a-si face urmatoarele .
1.A-si mai completa la uni capitolul modestie.(o parere personala ,sa presupunem ca oferi cu titlu : benevol si gratuit ,nu conteaza cata informatie sau cat bine oferi , semenilor ! daca respectivul act nu e insotit de o doza direct proportionala de modestie ? rezultatul efortului tau de a face bine semenilor ,are mari sanse sa fie altfel interpretat  .De ce ? Oameni sunt complicati ,cu o mana oferim binele si cu cealanta oferim raul.Sunt exceptati cei care din start ,au un scop declarat ,direct legat de actiunile respective .
2.Treaba asta cu ecologia a luat un avant foarte mare in tarile de top ,noi cautam sa copiem , dar daca ne retragem cativa pasi ,pentru a vedea mai de la distanta toata problema , vom vedea ca trendul ecologic e o gluma ,in comparatie cu consumarea resurselor aplicate planetei .Nivelul de tehnologie si industrializare la care sa ajuns , va secatui rezervele planetei poate in 2,3 generati ,indiferent ca vom merge cu caiacul sau cu bicicleta. Poti compara planeta asta cu un om ,cand se naste are totul nou in el ,cand ajunge la 90 de ani tot ce e in el e expirat ,uzat ,degradat terminat ,etc ,in cel mai fericit caz ,ajunge la 110 ani ,apoi gata ,e mort.Daca planeta nu era populata cu oameni ? resursele ei nu se consumau, (bine ,dupa ce va scapa de noi ! planeta se va regenera )Noi prin faptul ca existam in numar asa de mare ,consumam resurse care nu mai au timp sa se regenereze.Bine ,cand noi paraziti (pentru ca asta suntem pentru planeta asta ,niste capuse ),capusam ,sugem resursele acestei planeta .
Doar prin faptul ca ne hranim normal ,undeva ,niste petrol e extras din pamant pentru tine ca sa mearga un tractor care cultiva cereale pentru a creste niste animale si pentru a fi transformate in produse de panificatie. alt petrol e extras pentru a ajunge aceste produse la tine acasa ,alt petrol e extras pentru a te transporta la cimintir ,etc,etc,etc,petrol,petrol,petrol. Eeeeeeee , petrolul asta se va TERMINA O DATA, sa gandesti doar sa prelungesti viata devenind mai ecologici  ,e , total gresit (ajungi ca in exemplul dat mai sus ,speranta maxima de viata 110 ani ,apoi la cimintir) solutia trebuie cautata in alta parte, dar asta e alt subiect.
Dar sa revenim la cercul asta de oameni ,care se simteau asa de bine in comunitatea asta, va rog ,lasati orgolile , sunteti doar niste copii mari care va jucati cu niste chesti pe apa .
ps.am deschis topicul asta ca o completare personala la topicul inchis de Vali ( stiu ca Vali a promis ca va inchide orice topic care are legatura cu cearta din 16 septembrie ,am vrut sa scriu doar cum vad eu unele aspecte ,topicul poate fi inchis , e ok  )

rover.marius

Nea ion, cand cineva a zis daca nu ai batrani sa-ti cumperi bine a zis.