Siguranta navigatiei

Creat de MBG, August 28, 2014, 11:20:30 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

drmarius

Am vazut si eu pe fb stirea.

Aventura are la baza un leopard avariat serios. Reparatiile au implicat si catargul.

Pe pagina lor de fb au promis ca revin cu detalii.

https://www.facebook.com/pg/sailing.samsara/posts/?ref=page_internal

Florio

Citat din: drmarius din Mai 06, 2019, 04:03:12 PM
Am vazut si eu pe fb stirea.

Aventura are la baza un leopard avariat serios. Reparatiile au implicat si catargul.

Pe pagina lor de fb au promis ca revin cu detalii.

https://www.facebook.com/pg/sailing.samsara/posts/?ref=page_internal

Acum observ că e un Leopard 40 și nu 44 cum scrie pe lazybag-ul lui :) .
Se pare că soarta bărcii (dacă există soartă) a fost să nu aibă viață lungă. Am văzut filmulețul nr. 1 cu tipul, neamț, care a decis să-și ia lumea-n cap, cuprins de setea de aventură marină și nădejdea de a-și găsi o gagică faină :D .
Nu inventez, așa spune el.
Din păcate nu văd să fi făcut și un filmuleț nr. 2, probabil aventura lui s-a terminat prea brusc și n-a continuat seria.
Life is a bitch.
Pe scurt, a renunțat la viața lui anterioară pentru aventură, a luat catamaranul avariat de Irma, l-a reparat super ok, și-a găsit o tipă faină, viața lui s-a aranjat minunat.
După aceasta, întâi l-a lăsat fata, iar apoi a pierdut catamaranul în ocean.
End of story.

Dacă viața sau fata nu sunt subiectele noastre, m-a interesat mult cum a luat catamaranul, cum l-a reparat și de ce s-a scufundat.
M-a mai interesat și nivelul său de experiență, dar n-am găsit referințe despre asta.

Măcar dacă lucruri din astea se întâmplă, să tragem și noi învățăminte.     


Mihai-Andrei Manea

Nasol...foarte nasol...din pacate e plina tara de astfel de "specimene"...nu au scrupule...rusine...respect fata de nimeni! Isi gasesc si astia "nasul"...sunt "scuturati"...dar sunt asa prosti ca uita repede!


Sent from my iPhone using Tapatalk

timberland0910

Citat din: Mihai-Andrei Manea din Mai 11, 2019, 05:10:07 PM
Nasol...foarte nasol...din pacate e plina tara de astfel de "specimene"...nu au scrupule...rusine...respect fata de nimeni! Isi gasesc si astia "nasul"...sunt "scuturati"...dar sunt asa prosti ca uita repede!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Taiata mana si batut cu ea 20 de minute pe ceas ..nu dosar penal ca nu ne incalzeste 😉

Haiduc

Sunt peste tot carnati din astia.chiar daca are identificatea pe barca nu cred sa se ia vreo masura.Mai degraba Malin ne interzice noua accesul decat astora cu cap de creta, cata prostu poti sa fi?sa faci ditamai valul ala si sa mai treci odata asta e nivelul fratilor si ne mai miram de ce nu evoluam si noi.Din cauza asta ne pleaca oamenii buni din tara sunt scarbiti de excrementele astea bipede care sunt pe toate ramurile societatii si atunci ce mai ramane decat pribegia.
Numai de bine ca de prosti incercam sa ne ferim singuri.

Florio

În această noapte, la Budapesta a fost o coliziune între două nave de pasageri, una scufundându-se. Știrea așa cum a fost prezentată, este următoarea:

"Un vapor pentru plimbări de agrement s-a scufundat miercuri seară în Dunăre în centrul capitalei Ungariei, Budapesta, la bord fiind 35 de oameni: 33 de turiști și doi membri ai echipajului. Presa locală scrie că sunt mai multe victime.

ACTUALIZARE. Șapte persoane au murit, anunță un purtător de cuvânt al serviciului de ambulanță. Încă sunt persoane dispărute, iar operațiunile de salvare continuă pe parcursul nopții, în ciuda vizibilității proaste și a curenților puternici.

ACTUALIZARE. Reuters anunță că sunt trei persoane decedate și 16 sunt date dispărute. Mai multe persoane au fost recuperate din apă nevătămate, scrie Agerpres."

Un alt post de știri spune:
" Un vas de pasageri s-a scufundat în Dunăre, miercuri seară, în centrul capitalei ungare, Budapesta, în condiții de furtună.

Din primele informații, la bordul ambarcațiunii se aflau 35 de persoane, inclusiv 2 membri ai echipajului, relatează Reuters, citând agenția ungară MTI.

7 cadavre au fost recuperate din apă.

21 persoane sunt date dispărute.

Pasagerii erau turiști sud-coreeni.

A fost începută o masivă operațiune de căutare.

Înainte să fie tras de curenții Dunării, vasul a intrat în coliziune un altul, susțin anchetatorii.

Circulația fluvială a fost oprită în zona accidentului."

Mă miră că se mai produc astfel de accidente, între nave care au toată aparatura la dispoziție pentru a se detecta și a comunica pozițiile ori intențiile. Se pare că e valabilă permanent expresia "shit happens"

Sico

Neglijenta in serviciu si poate ceva alcool la bord...
Si navigatia pe timpul noptii intr-o zona aglomerata.


Spinoza

"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Florio

Citat din: Spinoza din Iunie 28, 2019, 06:44:43 PM
https://observator.tv/eveniment/ambarcatiune-urmarita-delta-politie-298254.html?fbclid=IwAR0xxiOSQ7lT69haqtN_En-vzOMnNzHJy2D5D6v3uAj67QU0kCrqFGXB7hY

Dacă nu au șalupe performante, măcar instrumente foto-video de calitate să aibă. Că nu e greu să găsești și amendezi ulterior o barcă (proprietarul de fapt), chiar dacă face "drifturi" și fuge tare.
O amendă de până la 50 000 lei?! se lasă cocleții de figuri după ce le intră un astfel de ardei în dos.
Teribilismul nu are ce căuta în zona manșei sau timonei. E prea scump: costă vieți.

timberland0910

Citat din: Florio din Iunie 30, 2019, 08:00:10 PM
Dacă nu au șalupe performante, măcar instrumente foto-video de calitate să aibă. Că nu e greu să găsești și amendezi ulterior o barcă (proprietarul de fapt), chiar dacă face "drifturi" și fuge tare.
O amendă de până la 50 000 lei?! se lasă cocleții de figuri după ce le intră un astfel de ardei în dos.
Teribilismul nu are ce căuta în zona manșei sau timonei. E prea scump: costă vieți.

ai dreptate ca ii ustura 50.000 ron ..asta in cazul in care nu au 2-3 kg de coca printre turisti , ca asa 50.000 ron is bani de tigari 😈😉😬

Intersect

#191
Va salut.
Ieri am facut Sfantu -Galati. Dupa cate stiti se construieste punctul de trecere al frontierei Isaccea-..Ucraina.
Pe malul Ucrainei inainte de portul/intrarea lor aproape de senal sa scufundat o barja cu piatra,foarte aproape de senal. Daca urci sub mal o iei sigur.
Eu am luat doar nisipul care sa colmatat in urma ei.
Ca si idee,Isaccea trebuie tinuta pe senal,in orice parte a senalului  daca il depasesti ai intinsura lunga.
LE : Informații primite de la Poliția de Frontieră care ma oprit în amonte de locul cu pricina pentru verificare .
Born to fish,forced to work!!!

Zodiac

#192
Ieri am fost pe Snagov ! Desi ma asteptam la ''bizoni'' parca realitatea e si mai crunta . Cateva concluzii :

- o multime de skyjet-isti...multi dintre ei copii care merg cu mega viteza si nu respecta nici o traiectorie previzibila
- o multime de ''bizoni'' cu barci mari de lux care merg cu motorul in blana , tot asa nu respecta nici o regula...majoritatea pustani cu pitipoance...cred ca nici macar carnet nu au , dar si maturi nesimtiti la maxim...am incetinit pana la vreo 5 km la ora in dreptul unei treceri inguste printre nuferi sa-l las pe altul cu barca mai mare iar ala a trecut in blana la 2 metri de mine
- ''bizonii'' nu respecta nici o regula , iti taie calea cand vor si unde vor si parca sunt incantati ca iti lasa valuri de juma' de metru
- inafara de cei care inchiriau skyjet si erau obligati sa poarte vestele de salvare si inca vreo 2 barci...nimeni nu purta veste de salvare
- acum inteleg de ce pontonul de transport de la Dolce Vita a facut accident , ne-am intersectat de cateva ori si pe ala il doare in basca , el traverseaza nestingherit lacul fara sa schimbe directie sau viteza...trebuie sa il ocolesti tu
- desi jumatate de lac e balizat cu niste bidoane de.... , din care multe scufundate...am luat vreo 2 cu cizma  >:( , caiacistii se plimba pe langa ele
- erau si cativa oameni normali cu barci mai mici sau gonflabile care se chinuiau sa razbeasca printre valurile permanente facute de ''bizoni''
- din fericire mai erau si oameni cu bun simt care incercau sa se simta bine fara a deranja pe ceilalti
- desi nu are legatura cu siguranta , eu nu am vazut un ponton public cu acces la un WC , trebuie sa mergi doar la terase

Eu , personal nu prea am fost incantat de atmosfera , lacul e frumos ! Cu tot respectul , inafara de grandomanie si ''impresionism'', nu stiu ce poti sa faci cu barci imense si cu sute de cai pe Snagov , eu am facut in cateva ore vreo 10 ture de lac !


Florio

Citat din: Zodiac din Septembrie 30, 2019, 02:29:49 PM
Ieri am fost pe Snagov ! Desi ma asteptam la ''bizoni'' parca realitatea e si mai crunta . ...................

Eu , personal nu prea am fost incantat de atmosfera , lacul e frumos ! Cu tot respectul , inafara de grandomanie si ''impresionism'', nu stiu ce poti sa faci cu barci imense si cu sute de cai pe Snagov , eu am facut in cateva ore vreo 10 ture de lac !

Așa este. Dar ține cont că weekend-ul concentrează mulțimea. Dacă mergi în timpul săptămânii, te mai poți bucura de lac.
Apropo de ture date cu caiacul, lungimea lacului e de vreo 12 km de la Tâncăbești până după insulă. Un dus-întors e suficient :)

Drept e că acum 11 ani când am avut barca pe Snagov, nu bântuiau decât câteva șalupe, în rest doar lotul de caiaciști de performanță. Nu cred că acum, lacul mai poate fi atractiv pentru un iubitor de natură... fiindcă nu mai apuci să vezi natura :)
Dar vestea bună e că la 55 km ai  Dunăre :D .