Weekend la lacul Izvorul Muntelui (Bicaz)

Creat de byteworks, August 06, 2014, 12:28:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

byteworks

Stiu ca am ramas in urma cu povestirea calatoriei in Grecia dar weekendul care a trecut e mai proaspat, pun niste poze de la lacul de acumulare Izovrul Muntelui (cunoscut si ca Bicaz).
Intentia era sa campam in satul Ceahlau  pe malul apei langa pontonul vaporasului dar nivelul mare a apei - n-am vazut lacul atat de plin niciodata - si instalarea unui balci care omagia zilele muntelui Ceahlau parca, cu toata fauna si poluarea manelistica specifica ne-a determinat sa cautam loc mai in aval, pe care l-am si gasit la gura paraului Titlic in catunul Paraul Mare. Ca de obicei pe apa si maluri sunt o multime de resturi, in aval si mai si.
Am incercat sa si pescuim, s-au prins cativa firfirei dar nici urma de mult laudatii bibani de Bicaz, poate de vina e apa mare, caldura. N-am vazut nici la ceilalti pescari de pe maluri si barci sa prinda ceva.

Viaductul din coada lacului, de obicei este pe uscat ca si Piatra Teiului din amonte. Am profitat si am trecut pe sub pod si am inconjurat Piatra in vreo trei ture.











Pe Piatra este o placuta care indica nivelul maxim al lacului in timpul viiturii din 1970, care placa este acum doar cu un metru si ceva peste nivelul apei.



Balciul din Ceahlau.





Lacul, tarmul si muntele Ceahlau in fundal.









Pontonul plutitor al AVPS Lupul Cenusiu.



Mini-portul din golf, gazda Broscutei si Bouboulakiei.


AdrianZUZ

Salut, as vrea sa ajung WE acesta ( ;D de Joi) in zona Bicazului.
Poti sa ma ajuti cu ceva sfaturi despre un loc de campare cat mai linistit pe Bicaz? Accesul poate fi greut, greu sau chiar f greu, daca destinatia merita! Suntem 2 x 4x4 fara peridoc.
Multumesc mult.

byteworks

Depinde unde vrei sa ajungi, apa e mare si malurile nu ofera multe locuri de campare acum. Din ce am vazut, corturi sunt asa, de la N la S: in coada lacului 2-4 km  de viaduct, si in E si in V cate o pozitie, la ponton Ceahlau dar nu e liniste, mai sunt ceva optiuni in golful superior la proprietari de pasuni/gradini, mai jos pe V unde am stat noi la Tiflic daca gasesti liber e super, pe partea cealalta de E un pic mai jos mai e o aglomeratie de masini si corturi, urmatoarea in S pe V este la Baicu cu aglomeratie etc. apoi nebunia din port baraj, motel etc.

Joi s-ar putea sa gasesti Tiflic-ul liber, ai coordonatele aici, acces din coada lacului. Apa de munte la izvor, lapte la localnici, bere si alte chestii departe asa ca trebuie provizii.  In caz de gherla de pescuit, pastravi proaspeti natur din balta la crescatorie in sat la 50 min dus intors.

AdrianZUZ

Multumesc mult, o sa luam malul vestic fie de l N la s fie invers.
Te rog daca poti sa mai pui o data coordonatele, linkul de mai sus deschide pozitia curenta.

byteworks

La mine deschide unde trebuie, e la: lat=47.043421&lon=25.987226.

AdrianZUZ


AdrianZUZ

Multumesc inca o data, am fost campati un pic mai jos spre S, pe un promotoriu superb. Accesul la poiana si la apa mai greut dar ne-am descurcat. 3-4 zile super!

byteworks

Ma bucur ca a fost bine! Promontoriul acela l-am filat si noi dar n-am gasit acces usor, este un drum spre stanga in coborare prin padure si mai era si un anunt cu campatul interzis pe drum. Ne-am gandit ca putem muta tabara cu barcile dar eram prea multi si bagajela fel (organizare de regiment), plus ca ramaneau masinile de izbeliste (bine, le puteam parca la un localnic in curte).
Peste ceva ati prins?

AdrianZUZ

Nu merge sa intri fara 4x4 iar de iesit daca ploua te cam dai de pomi!
Panoul este general, ceva de genul Fumatul si Camparea si este un semn bun pe unde se intra.
Peste - 1 biban ca palma din barca si o gramada de albitura (am aflat ca se cheama sui) si bibanasi la undita. Sambata a batut un vant de N de nu stiam de ce sa mai tinem, asa ca nu prea am dat la peste.
Localnicii care au mai aparut la pescuit spuneau ca este un loc bun de platica, crap si biban.  Au stat peste noapte cu 8-10 lansete si au luat 5-6 fate, dar au lasat in urma 5-6 recipiente de bautura  :-[
Ceva poze cu locul   http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1267.0.html