BARCA ALUMINIU

Creat de Nakasone, Noiembrie 25, 2014, 05:18:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

 :'( :'( :'( :'( :'(
am incercat si eu.................
Sa auzim numai de bine!

Sosoktm

Citat din: dflorin din Februarie 10, 2015, 06:28:50 PM
Urmatoare barca daca o incep am sa m-a consult cu tine daca esti de acord. Polistirenul din chila ar fi undeva pe la 0,20m cubi cam putin recunosc si eu, daca ar fi sa mai adaug si in bancute ar fi undeva pe la 0,474m cubi .
din masuratorile pe care le-am facut la barca mea (435x165) , volumul de polistiren din banchete e de aproximativ 250 litri. Cred ca poti pastra bancuta din prova pentru depozitare si sa pui rezerva de flotabilitate doar in cea din pupa, eventual doar partial.Daca barca iese pe la 100 kg, motorul inca 50 , ar trebui ca in apa linistita sa pluteasca fara probleme cu 2 adulti in barca (socotim si volumul de apa dislocuit de persoane, ca doar nu vrem sa ramana uscati. De baza insa vor ramane vestele de salvare, cred ca e cel mai important aspect.

peb5

Si StarCraft-ul SL410 are doua redane aplicate.

dflorin

Da, radanele astea nu sint greu de realizat. Cred ca merg ambutisate direct pe barca...ca sa nu mai apara aplicate.

peb5

In filmuletul de mai jos, la minutul 5:30, se poate vedea dispozitivul de care vorbea Florin intr-o postare anterioara pentru realizarea redanelor sau a altor indoituri:
https://www.youtube.com/watch?v=ZRtr6fqVTUw

dflorin

Am inceput vopsirea barcii.

dflorin

Gata am termint. Urmeaza testul la  apa.

Nakasone

#82
Arata foarte bine,felicitari ! Asteptam o filmare cu ea pe apa.
carpe diem

dflorin

Multumesc nakasone. Duminica poate este frumos afara si o sa-i fac o proba. O sa fac si un filmulet si am sa-l postez.

dflorin

Ai reusit sa faci podina la barcuta ta?

byteworks

Arata foarte foarte bine, felicitari! Ce greutate are la final?

dflorin


kimi

Ce schimbare ! Arata super ! Felicitari !

dflorin

Multumesc kimi. Tare a-si vrea sa ajung in vara asta la Bicaz pe lac. Nu am fost nicio data. Am inteles ca este deosebit de frumos acolo.

ulise70@

felicitari,frumoasa lucrare!!si un mic sfat!pune redane pe fundul barcii cu nituri,asa cind se uzeaza le poti schimba!daca faci redane prin ambutisare cu masina de roluit,nu le vei mai putea schimba,vei fi nevoit sa le sudezi,si trebuie dotare profesionala,sudura tig wig cu argon,cel putin!inca o data ,felicitari!
nu ma lasati pe uscat,ma impiedec des!!!lasati=ma pe apa,sunt in elementul meu!!