Portul TOMIS

Creat de acig, Decembrie 01, 2016, 03:31:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

acig



Salut,
Am (avem) o problema in Constanta legata de confiscarea  Portului Tomis de catre gruparea infractionala a lui mazare. Informativ asa s-au desfasurat lucrurile :
http://www.ziuaconstanta.ro/stiri/investigatii/portul-tomis-afacerea-gruparii-mazare-constantinescu-strutinsky-documente-534463.html
Urmare insa a acestei excrocherii ,locuitorii orasului care aveau ambarcatiuni si erau organizati  intr-o asociatie ,ALBATOSUL , (care nu a avut statut juritic) au fost evacuati din acvatoriul portului,ulterior acceptati de-a lungul cheiului  unde apa este foarte mica  . Nu a fost suficient acest lucru, au stabilit si un numar de maxim 25 de ambarcatiuni si acestea sa fie lotci sau ceva asemanator.
In rest la cine doreste: la  ponton, contra unei sume corespunzatoare unei suprafete ocupate de luciu de apa incepand de la 15 mp si contra unor sume  semnificative, egale, indeferent de categoria ambarcatiunii. Administratorul Gerge Ionescu singurul cu care poti vorbi se ascunde in spatele proprietarilor inaccesibili si face ce si cum vrea.
Deoarece am convingerea ca nu exista port care sa nu asigure accesul gratuit sau contra a ceva modic pentru locuitorii localitatii unde se afla, as dorii sa intreprind demersuri pentru a incerca sa rezolv  acest lucru. Problema este ca nu stiu cum si de unde sa incep,avand nevoie si de o consiliere juritica.
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Don Basilio

ce se aude cu proiectul portului pescaresc din nordul Constantei, aproape de Mamaia ?

acig

Nimic;
Eu nu sunt pescar si multi altii ca mine;
Noi petrecem timp pe mare si mai luam si cate un peste;
Sunt multi pensionari sau chiar tineri cu venituri medii care nu isi permit pentru 15-20 iesiripe mare pe sezon, sa le dea 5-600 Euro pe vara,numai pentru faptul ca ei fac ,,legea"
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Florio

Nea Gica, n-am atins subiectul fiindca n-am pregatirea necesara, din cate stiu dintre noi doar Gheorghita (Ghrt)  practica instante si parca Radu Dobrescu este jurist. Insa ca in orice profesie sunt diverse nise. Aceasta este una in care doar aprofundand cazul poti realiza sansele.
  Desi sansele Constantei la normalitate par foarte sumbre din punctul de vedere al autoritatilor, daca ne gandim doar la acel Cazino, monument lasat in paragina de grupurile de interese locale.
   Ca idee generala, daca administratia portului turistic este o societate privata cu contract de concesiune semnat in anumiti termeni, nu poate fi obligata sa intreprinda activitati preferentiale ori non profit. Fiindca in contabilitate nu exista decat rubricile de profit si pierderi, nici o coloana nu vizeaza etica.
De astfel de aranjamente ale primariei ne lovim in multe locuri.
Exemplu proaspat: Oltenita.
Pe malul Dunarii, din drumul local,  exista o rampa ceausista utilizata de tot poporul. Anul asta au inchis-o unii pe perimetru, cica e concesionata de niste italieni. What ?!?!
Manevre, manevre...

acig

Eu cred ca la pretul la care s-a facut concesionarea,lucarile ulterioare pe banii statului.....
Ar putea fi atatcat  intr-un fel. Insa suntem prea putini in joc si nu intereseaza pe nimeni.
Eu gandeam ca o sesizare la DNA ar fi singura varianta .
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Florio

Citat din: acig din Decembrie 04, 2016, 08:54:26 PM
Eu cred ca la pretul la care s-a facut concesionarea,lucarile ulterioare pe banii statului.....
Ar putea fi atatcat  intr-un fel. Insa suntem prea putini in joc si nu intereseaza pe nimeni.
Eu gandeam ca o sesizare la DNA ar fi singura varianta .

Sigur. Dar si sesizarile la DNA trebuiesc facute foarte la obiect, in asa fel incat sa le ia in seama.
Desi in principiu DNA se mandreste ca ancheteaza orice act de coruptie avand ca obiect al infracțiunii bunuri sau sume care sunt echivalentul a peste 10.000 de euro, in fapt lucrurile sunt mult mai nuantate. Si se bazeaza pe denunturi.
Il avem pe Bogdan B. care a luat legatura pe aceasta cale, in vederea unor mari magarii care i-au lasat fara sediu la clubul  de caiac-canoe, fiindca banul dicteaza ca e mai bine sa iei terenul cluburilor sportive ca sa-l atribui teraselor cu bere. Ceva foarte flagrant ilegal.
Lupta cetateanului impotriva nedreptatilor este una teribil de inegala. Dar nu imposibila.

acig


Multumesc ca imi esti alaturi Florio;
Cel mai mult deranjeaza  aroganta si dorinta de a scoate bani din orice, manfestand un dispret greu de suportat.
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Florio

Citat din: acig din Decembrie 04, 2016, 10:46:48 PM
Multumesc ca imi esti alaturi Florio;
Cel mai mult deranjeaza  aroganta si dorinta de a scoate bani din orice, manfestand un dispret greu de suportat.

Nea Gica, firesc e sa-ti fiu alaturi in mult mai mult decat acordul de idei. In momentul de fata nu am datele necesare pentru a intreprinde ceva concret, dar o sa incerc sa aflu ceva mai multe. Caracatitele locale se bazeaza tocmai pe pasivitatea noastra, stiind ca ne e aproape imposibil sa ne alocam timp si bani pentru a le rezista.
Ei au tot ce le trebuie. Sunt platiti din banii nostri si alta treaba decat sa conceapa acorduri, contracte sau hotarari de consilii locale din care sa le iasa alti bani, nu au.

acig

Cata dreptate ai !
Multumesc inca o data !
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten