*

Autor Subiect: Flower of Life  (Citit de 14915 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Spinoza

• Full Member
  • Mesaje postate: 129
    • Vezi Profilul
Re: Flower of Life
« Răspuns #15 : Iulie 22, 2015, 04:35:06 pm »
Initial, bucatica asta de plastic am lipit-o cu poxipol, dar beleaua e ca in mers, datorita trepidatiilor motorului, socul iese singur si se ineaca. Mai mult de atat, in zona Podului Prieteniei am "agatat" niste pietre cu pintenul si lipitura n-a tinut, plus ca am lovit si elicea destul de rau.
P-asta am scos-o la capat, dar treaba cu socul ma depaseste.
(Motorul este un Yamaha F4AMH S din 2009)
Iarasi poza:
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

pelicanul

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1007
    • Vezi Profilul
« Răspuns #16 : Iulie 22, 2015, 06:21:14 pm »
Uite aici: http://www.megazip.net/en/zapchasti-dlya-lodochnyh-motorov/yamaha/f4amhs-10746/f4amhs-24319/f4amhs-755626
Nu-mi dau seama exact ce piesa iti trebuie, dar cred ca e nr. 13 (evident, altfel nu s-ar fi spart :) ) de aici: http://www.megazip.net/en/zapchasti-dlya-lodochnyh-motorov/yamaha/f4amhs-10746/f4amhs-24319/f4amhs-755626/bottom-cowling-12875875?
Adica piesa cu codul 68D-G2731-00-00, cel putin asa pare din poza.

Cel mai bine descarci si tiparesti schemele "explodate", compari cu ce ai tu pe motor si apoi iei legatura cu un service sau cu unii care aduc piese. De exemplu http://motoarebarci.ro/piese-de-schimb-motoare-yamaha.html

Spinoza

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #17 : Iulie 22, 2015, 06:51:30 pm »
Mersi, Pelicanul!
Treaba e ca piesa 13 n-are nimic, insa in ea venea montat un ghidaj de plastic cu filet, la randul lui insurubat in cea care este in cercul rosu. Prin ghidajul respectiv trecea cablul socului.
L.E.
Nu stiu, nu pot fi sigur si motivul e ca-mi prind urechile in schema, dar presupun ca piesa 26 de aici e ce "buba".
Vrei, te rog, sa arunci o privire:
http://www.megazip.net/en/zapchasti-dlya-lodochnyh-motorov/yamaha/f4amhs-10746/f4amhs-24319/f4amhs-755626#g12875871/starter
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

pelicanul

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1007
    • Vezi Profilul
« Răspuns #18 : Iulie 23, 2015, 09:48:06 am »
Nu stiu ce sa zic, nu pot sa-mi dau seama numai din poze. Trebuie studiata schema avind obiectul in fata, eventual cu ajutorul unui mecanic.

mbro

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • Lear Spec Silo
    • Vezi Profilul
« Răspuns #19 : August 03, 2015, 01:33:09 pm »
Salutare!

Dupa ce ati venit azi la sediu am identificat piesa ce va este necesara.

Este vorba de reperul nr 15 (marcat cu albastru) din schema de mai jos. Clema (pozitia 16) este intreaga sau o aducem si pe aia?

Asa cum am vorbit la telefon, piesa va ajunge in Bucuresti la sfarsitul saptamanii viitoare.
Distribuitor national de elice barca si piese pentru motoarele de barca.

Spinoza

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #20 : August 03, 2015, 03:13:32 pm »
Va multumesc din suflet!
Da, vreau si reperul 16 (clema).
Inca o data: mii de multumiri!
Nicolae Steinhardt

Spinoza

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #21 : Mai 02, 2017, 09:17:12 am »
Buna dimineata!
Dupa trei ani, Flower of Life necesita reparatii, motiv sa va cer parerea si cateva sfaturi.
Parte din lemnul protectiei de bordaj s-a rupt, asa ca a trebuit sa-l inlocuiesc, la pupa existau cateva semne urate, la fel pe redane. In plus, vreau sa astup doua gauri de sub bancheta, sa montez furcheti noi si s-o vopsesc.
Sper sa reusesc in putinul timp liber si sa fie gata pana la 1 iunie.
Revin cu poze.
Nicolae Steinhardt

Spinoza

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #22 : Mai 02, 2017, 07:55:02 pm »
Cam asta am facut azi, respectiv inlocuit lemnul rupt, incarcat cu chit de lemn partile unde aparusera semne de putrezire, peticit cu fibra loviturile si locurile unde aceasta cedase.
Pareri, sfaturi?
Nicolae Steinhardt

Spinoza

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #23 : Mai 02, 2017, 07:58:05 pm »
Alte poze:
Nicolae Steinhardt

dany

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1062
    • Vezi Profilul
« Răspuns #24 : Mai 02, 2017, 08:14:06 pm »
Salut.Trebuia un pic mai mult sa slefuiesti.Adica unde ai reparat cu fibra si rasina sa nu mai existe vopsea.Barca a fost din placaj cu fibra poliesterica ,parca.Chitul l-as fi facut din rasina poliesterica  +pudra de talc.Daca a fost cu rasina epoxi,rasina epoxi cu cenosfere.

Spinoza

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #25 : Mai 02, 2017, 08:31:25 pm »
Multumesc!
Am folosit rasina epoxidica, aceeasi ca la inceput.
Vezi, asta-i beleaua mea: habar n-am de cenosfere.
 :-[
Nicolae Steinhardt

cristiantutuianu

• Hero Member
  • Mesaje postate: 881
    • Vezi Profilul
« Răspuns #26 : Mai 02, 2017, 09:50:22 pm »
Multumesc!
Am folosit rasina epoxidica, aceeasi ca la inceput.
Vezi, asta-i beleaua mea: habar n-am de cenosfere.
 :-[

Ce se întâmplă? Da Nene cu rumeguș

Spinoza

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #27 : Mai 03, 2017, 10:45:59 am »
...pai cu praf de lemn am dat, insa cum si cat o tine, vedem in viitor.
Cu cenosfere n-am lucrat, nu stiu ce sunt si nici macar de unde le-as putea lua.
Nicolae Steinhardt

Vali

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 3282
    • Vezi Profilul
    • www.capcompas.ro
« Răspuns #28 : Mai 03, 2017, 11:00:54 am »
Salut Marian. Nu ai nevoie de cenosfere, care sunt doar material de umplutura si nu au proprietati mecanice suficient de bune in combinatie cu epoxidica.
Poti folosi deci cu incredere maxima rumegus, cum ti-a recomandat Cristi Tutuianu. Singura precautie e sa procedezi cum a scris Dany, adica sa cureti complet vopseaua din zonele in care vei lucra cu epoxidica.
Pentru ceva mai multe detalii, uite aici o postare super-documentata a colegului NessyRo: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2268.msg39834.html#msg39834 .
"Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua în care te-ai născut și cea în care afli de ce." - Mark Twain.

Spinoza

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #29 : Mai 03, 2017, 11:54:47 am »
Mersi mult!
Acuma, ce-i facut, e bun facut...
Vezi tu, am incercat sa curat vopseaua cu smirghel, am folosit discuri montate pe flex, insa cand am observat ca am "intrat" prea mult si-n felu'  asta am trecut de fibra si am dat de placaj, nu prea mi-a mai ars de treaba asta.
In fine, Dumnezeu cu mila.
Daca barca ma mai tine anu'  asta si-nca vreo doi, parca n-am muncit degeaba.
Om trai si om vedea.
Nicolae Steinhardt

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Mai 12, 2017, 07:44:50 am
Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

Vali

Decembrie 15, 2016, 10:35:58 am
Salutare, daca nu puteti accesa forumul, e din cauza ca lucreaza Gupi la baza de date. Speram sa se rezolve repede.

Vali

Decembrie 14, 2016, 05:12:27 pm
Salut pauli, scrie-mi daca vrei pe privat, si rezolvam cu parola.

pauli

Decembrie 14, 2016, 03:42:39 pm
stie cineva cum se modifica parola pe acest site

Mihaif99

Decembrie 06, 2016, 12:33:07 pm
La multi ani cu sanatate si bucurii de Sf Nicolae. Iar prin rugaciunile Sfantului Nicolae sa aveti spor in tot ce faceti!

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 43814
  • Total Subiecte: 2225
  • Online Today: 33
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 1
Guests: 26
Total: 27