*

Autor Subiect: Modificare motorizare la salupe  (Citit de 592 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

visanpd

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
Modificare motorizare la salupe
« : August 06, 2017, 08:58:18 pm »
Cum trebuie procedat,din punct de vedere legal,in cazul in care modific barca pentru a monta motor outbord,acum fiind cu mot.inbord. Fac apel la cunostintele voastre in domeniu intrucit doresc sa fac aceasta modificare si nu vreau sa am probleme. Va multumesc!

Vali

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 3274
    • Vezi Profilul
    • www.capcompas.ro
Re: Modificare motorizare la salupe
« Răspuns #1 : August 07, 2017, 07:36:43 am »
Dpdv strict tehnic, singura precautie trebuie sa fie o buna consolidare a oglinzii, ca sa suporte greutatea si impingerea motorului outboard. Lucrarea trebuie facuta bine, fiindca multe oglinzi pentru inboard au fost afectate de infiltratiile de apa pe la decuparea transmisiei z-drive.

Dpdv legal, teoretic e nevoie de autorizarea de catre ANR a modificarii solutiei de motorizare. Asta bineinteles daca barca e inmatriculata in Ro. Posibil ca la vreo capitanie mai permisiva sa poti face direct rocada, inregistrand noul motor outboard, fara batai de cap cu autorizari de constructie etc.

Daca e pe Belgia sau Olanda, nu-si bat cei de acolo capul cu asemenea amanunte tehnice, fiind nevoie doar de schimbat datele motorului in actele barcii. Iar din ce stiu nu se plateste suplimentar schimbarea motorului, cum e in cazul inmatricularii in Ro.

Daca e nevoie de povestit in detaliu, cel mai bine povestim pe privat. Succes :).
"Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua în care te-ai născut și cea în care afli de ce." - Mark Twain.

visanpd

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : August 07, 2017, 10:34:39 am »
Este inscrisa pe germania,va trbui lamurit acolo. Multumesc mult pt.raspuns si prpmptitudie.

teo pes

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 336
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : August 07, 2017, 03:08:53 pm »
Poate o aduci cu unul agatat si de ea si n acte !
Viata i grea !!  Dar trece !!

visanpd

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : August 07, 2017, 06:38:11 pm »
Deja am unul de 8 hp,pe care il tin pentru eventuale probleme,si este trecut in acte.Barca o tin inca inscrisa in D datorita costurilor,practic "0" pentru impozit barca si remorca,asigurarea la remorca este acoperita de masina,numai asig. barca 15 eur lunar.

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Mai 12, 2017, 07:44:50 am
Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

Vali

Decembrie 15, 2016, 10:35:58 am
Salutare, daca nu puteti accesa forumul, e din cauza ca lucreaza Gupi la baza de date. Speram sa se rezolve repede.

Vali

Decembrie 14, 2016, 05:12:27 pm
Salut pauli, scrie-mi daca vrei pe privat, si rezolvam cu parola.

pauli

Decembrie 14, 2016, 03:42:39 pm
stie cineva cum se modifica parola pe acest site

Mihaif99

Decembrie 06, 2016, 12:33:07 pm
La multi ani cu sanatate si bucurii de Sf Nicolae. Iar prin rugaciunile Sfantului Nicolae sa aveti spor in tot ce faceti!

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 43302
  • Total Subiecte: 2188
  • Online Today: 45
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 3
Guests: 50
Total: 53