Calcul rezistenta oglinda

Creat de ghrt, Februarie 02, 2015, 09:10:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ghrt

Îţi mulţumesc pentru sugestii. Imediat ce se mai încălzeşte pe afară o să stau să mă uit cum ar veni.

Am fost azi să verific grosimea şi din păcate am versiunea cu fibră simplă, cam 4-5mm de fibră. O să demontez chestiile din lockerul pupa (rezervorul de motorină si bateriile) să văd cât de uşor se poate pune placaj pe oglindă. Oglinda totuşi nu e nici mare şi nici adâncă, s-ar putea ca să se lucreze rezonabil de uşor.

cristizz


deltasub

Fa-o asa cum a spus Pelicanul, cu doua balamale intarita pe inauntru cu bucata de placaj lipit cu rasina . Vei avea o platforma mai lata si mai sigura. Pe langa cabluri de sustinere trebuie sa pui si o tija ca platforma sa nu se ridice la valuri. Platforma sa fie facuta din sipci ca sa nu opuna rezistenta la actiunea valurilor.

dflorin

Dl.Ghrt. Referitor la platfoma dvs daca i-mi permiteti,eu as proceda astfel. Materialul pentru platforma trebuie sa fie cit mai usor.(din aluminiu),o rama din profil rectangular de 60*30 si peste acesta sa fie montata o tabla gaurita (exista un anumit tip de tabla ca o sita ...se numeste tabla expandata de5 ,6mm) in felul acesta miscarile barcii sau valurile nu o afecteaza (apa trecind prin gauri). Acum sa trecem la prindere. Dat fiind faptul ca la oglinda nu putem interveni prea mult la rigidizarea ei trebuie sa prindem in 5 puncte de sprijin si anume:Doua profile ,u, prinse de pe marginea superioara a oglinzii,din zona piciorului balustradei, acestea coborind pina la nivelul suportului motor(partea de prindere pe oglinda cornierele acelea).In capatul prof. u se da o gaura prin care se trece un surub de inox si se pride rama de aluminiu. De capatul celalat al ramei prinse 2 cabluri de inox si ancorate de de partea de sus aprofilului u. Sub balustrada sudata un profil in asa fel in cit aceasta cind este coborita sa se spijine si pe suportul care sutine suportul motor(acele corniere de inox) In felul acesta obtinem mai multe  puncte de sprijin si greutatea o distribuim mai usor . Cind nu folositi balustrda o ridicati tragind de cabluri. Cu stima dflorin (Florin).

ghrt

Domnilor, cu permisiunea dvs. aş dori să lămurim îm  primul rând ce limite de rezistenţă există, în varianta actuală şi în varianta în care pot pune placaj pe interior. Altfel, punem căruţa înainte boilor.

Dl. Florin, vă mulţumesc pentru sugestie, dar ce spuneţi implică o construcţie mai mult decât inestetică pe oglindă. Prefer să mă autoflagelez şi să întăresc oglinda pe interior decât să sudez profile U pe exteriorul oglinzii. Este vorba de un velier de agrement şi, dacă doriţi să veniţi să îl vedeţi (sunteţi binevenit), veţi înţelege de ce doresc să îi păstrez liniile curate şi elegante.

deltasub

Citat din: ghrt din Februarie 11, 2015, 09:25:23 PM
Domnilor, cu permisiunea dvs. aş dori să lămurim îm  primul rând ce limite de rezistenţă există, în varianta actuală şi în varianta în care pot pune placaj pe interior. Altfel, punem căruţa înainte boilor.

Dl. Florin, vă mulţumesc pentru sugestie, dar ce spuneţi implică o construcţie mai mult decât inestetică pe oglindă. Prefer să mă autoflagelez şi să întăresc oglinda pe interior decât să sudez profile U pe exteriorul oglinzii. Este vorba de un velier de agrement şi, dacă doriţi să veniţi să îl vedeţi (sunteţi binevenit), veţi înţelege de ce doresc să îi păstrez liniile curate şi elegante.

Nu stiu daca cineva i-ti va face calculul de rezistenta, dar daca pui placaj pe interior pe toata latimea si intaresti  putin si pe borduri cu fibra, sigur nu vei avea probleme

crysty

poti incerca sa folosesi niste ranforsari pe partea interioara a oglinzii rigidizate pe borduri si atunci nu ai nevoie sa mai intaresti oglinda - priderea platformei se va face in aceste ranforsari prin oglinda pe care o prinzi la mijloc. Daca se va folosi ca material aluminiul atunci va fi si usoara constructia. Ar trebui sa verifici grosimea fibrei in borduri partea din pupa in imediata vecinatate a oglinzii ~ 0,5 m de la aceasta spre prova si daca este de ajuns de groasa ar fi ok

este vorba numai de o idee!!!

deltasub

Nu știu dacă colegul a rezolvat problema, dar am dat peste asta:

ghrt

Nu am rezolvat-o cu platformă. Am făcut pur şi simplu o scară care face mai uşor accesul la apă cu echipament. Nu e ideal şi am trecut "sugar scoop" pe lista dotărilor necesare în cazul unui (îndepărtat) upgrade.

Am aflat că au fost bărci Leisure 23 cu oglinda ranforsată din fabrică cu placaj de 10mm, la cererea proprietarilor. A mea nu este şi ranforsarea presupune decuparea mobilierului interior, spaţiu îngust de lucru etc. Efectiv nu merită efortul. Dacă ar fi fost cheală pe interior era mai simplu şi poate mă apucam.

Platformele astea sunt mari şi pot avea probleme cu valurile mari de pupa.