....se naste

Creat de darius, Februarie 05, 2015, 10:29:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

darius

pentru sugestii, pareri si idei  voi enumera, cu permisiunea membrilor fondatori, principiile de baza asumate la constituirea acestei asociatii, principii ce vor aparea si in statut:

- non profit, neafiliata.
- este acceptata finantarea, nu donatiile in bani;
- finantarea este facuta de catre entitati, persoane juridice doar in cazul unui proiect intern, validat si asumat de membrii.
- obtinerea statutului de membru presupune urmatoarele:
recomandarea venita din partea a cel putin doi membrii
pentru suportul cheltuielilor curente, membrii suporta o cotizatie lunara de 1 euro si vor directiona, in contul asociatiei 2% din impozitul pe venit, conform reglemetarilor legale (formularul 230 ce poate fi completat la angajator) vezi : http://doilasuta.ro/content/  .... o mare sansa data de legiuitor pentru orice entitate nonprofit, ce nu afecteaza veniturile angajatului.
-toti membri beneficiaza gratuit de cazare la sediul asociatiei din caraorman (odata cu finalizarea lucrarilor de acolo); in acest sens se intocmeste un grafic anual acceptat prin consens. Sediul asociatiei va incheia un contract de inchiriere cu proprietarul pentru suma de 1 euro lunar.
- activitatea  asociatiei , sub aspect financiar, va fi supusa monitorizarii unei comisii de cenzori numite anual de catre membri
-investitiile facute in vederea maririi patrimoniului asociatiei, investitii ce depasesc 500 lei, se vor face doar cu acordul majoritatii membrilor, acestia exprimandu-se prin vot.
-proiectele asociatiei se vor derula doar cu acceptul majoritatii membrilor. orice proiect nu trebuie sa interfereze cu interesele personale ale vreunui membru, trebuiesc orientate in interesele comunitatii din Caraorman, fara a afecta (in sensul negativ al expresiei)din perspectiva ecologica, sociala sau culturala aceasta comunitate.

ar fi de spus mai mult..... sunt convins ca aveti idei si propuneri foarte bune si binevenite

Vali

Prin 2004-2005 am avut si eu o idee asemanatoare, sa ma mut definitiv la Sf. Gheorghe si sa ma ocup acolo de turism si marangozerie. Am un prieten vechi de pe vremea liceului, care s-a stabilit la Sulina, si imi spunea ca nu va regreta vreodata alegerea facuta. Citez: am scapat de mizeria, zgomotul, poluarea si tiganii Galatiului.

Bineinteles ca nu aveam vreo intentie de asociatie etc, ci era vorba strict de o actiune personala. Nu m-am gandit ca voi castiga suplimentar dpdv material din aceasta miscare, dimpotriva, si tot ce ma interesa era sa (re)gasesc linistea si tihna in care am crescut, care azi sunt atat de greu de obtinut. Cred ca as fi contribuit zic eu destul de mult la cunoasterea mai buna a acelui loc, cum face de exemplu Stefan - Eos la Jurilovca.

In timp, ajungand sa cunosc amanunte despre cum se misca treaba pe acolo, m-am mai temperat, desi nu renuntasem. Totusi, momentul cand mi-am dat seama ca nu voi mai face miscarea a fost cand am aflat ca voi avea o cocutza. Oricat ar fi urlat in mine chemarea baltii, mi-am dat seama ca sunt obligat sa-i ofer copilului cel putin deschiderea pe care am avut-o eu.

Asa ca am ales ca acel loc de basm sa ramana nealterat de stresul unei vieti desfasurate exclusiv acolo. Am hotarat deci sa ramana doar locul de petrecere a vacantei, unde sa ma intorc oricand la seninatatea de pe vremuri. Poate unii ar spune ca a fost o renuntare, dar eu, cunoscandu-ma suficient de bine, mi-am dat seama ca in mod sigur locul meu nu e acolo. Nu e vorba de conditii, ci de increngaturile locale, in care nu am vrut sa ma bag.

Despre actiunea ta Darius, cred ca e foarte bine sa continui sa povestesti (si) aici pe forum, fiindca dupa cum spuneai, suntem aici baieti cam pe aceeasi lungime de unda. Tematica forumului nu e exclusivista, ci are legatura cu tot ceea ce ne place vizavi de barci, navigatie, natura, pescuit, intinderi de ape etc. Din partea mea mult succes, si voi participa si eu daca voi avea ocazia si posibilitatea.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

darius

Vali,

cioran spune : "renuntarea este singura forma de actiune care nu injoseste". nu trebuie sa regreti ca ai renuntat.
Ideea mea nu a venit spontan. Nu as fi pus-o in practica fara acordul si sprijinul familiei.
toti ne raportam actiunile noastre in functie de propriul sistem de valori, de propriile convingeri. Eu sunt o persoana care nu se poate impaca cu rutina oferita de viata. Nu pot sa accept ca trece pe langa mine timpul.... iar cand ma uit in urma ...... nu vad nimic in afara de satisfactiile vremelnice ale unui om obisnuit. Vreau sa las ceva in urma ceva , ....cateva jaloane ce ar putea inspira generatiile viitoare. iar daca asta vine pliindu-se pe sistemul meu de valori ... cu atat mai bine

Alex1958

Darius,
Ma alatur incurajarilor colegilor de forum.
Dupa cum iti spuneam intr-un timp mergeam in fiecare an la Caraorman (fam Mitica si Marusia Maxim).
Iti doresc mult succes! Va fi foarte greu sa-i convingi pe oamenii din acea comunitate axati pe filozofia "carpe diem!" sa treaca la ceva durabil. Ma voi stradui sa te ajut cum pot si eu.
In legatura cu statutul asociatiei, dupa cate stiu donarea a 2% din impozit se face catre ONG-uri se face doar catre cele de "utilitate publica" iar obtinerea acestui statut e batalie grea.
In orce caz iti doresc succes si putere de munca!
Alex

pelicanul

O initiativa laudabila. Orice forma de organizare in domeniul nautic este binevenita. Sper sa ne cunoastem cit mai curind si sa ajung sa va fac o vizita la Caraorman.

@alex1958: cei 2% se pot dona catre orice fel de entitate non profit, nu exista nici o restrictionare privind caracterul sau "de utilitate publica". Vezi aici: http://codfiscal.net/40551/ghid-20132014-directionati-2-din-impozitul-pe-venit-donatii-ong-doi-la-suta

bradutzu

si de la mine tot respectul si sper sa nu va pierdeti altruismul pe drum!
Mult succes!
Sa auzim numai de bine!

darius

Salutare tuturor

Am inceput sa ma interesez de posibilitatile de a transporta in Caraorman materiale de constructii. Pana acum am o singura varianta .... o firma din Tulcea ce detine gabare, barje,  remorcher etc. Firma se numeste Liscom http://www.indanubedelta.ro/transport-naval-de-marfuri-generale  ; tarifele de transport mi-au fost trimise dar nu am cu ce sa compar.
Rog sprijin pentru identificarea unei alternative. Este vorba de cca 20 mc de agregate, 36 mc BCA, 6 paleti de ciment, var, mortare + cherestea, tabla, izolatii s.a

va multumesc
Darius

rover.marius

Salut Darius.
Stiu pe cineva care se ocupa cu transport materiale pe Dunare
Nelu Uram 0740578014 si spui ca suni din partea lui Marius.
Succes.