Ponton 7 metri

Creat de papureanuv, Februarie 24, 2015, 11:58:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 12 Vizitatori vizualizează acest subiect.

papureanuv

Salut tuturor,
Am facut un ponton cu L = 7m si l = 4 m in regie proprie. Flotoarele le-am luat de la perebo germania cu factura. Structura este din teava rectangulara din fier cu dim. 50x30x1,5 mm. Podeaua este din lemn de terasa( pin nordic tratat termic). La toate materialele folosite am facturi.
Daca pun un motor de 20 cp scap de povestea anevoioasa a inmatricularii???

Fritz

#1
  Frumos ponton. Si mie mi-ar trebui unul...mai mic .
In principiu ..cu 20 de cai nu ar trebui sa ai probleme.
Am si eu o intrebare. DE CE 7m si nu 6.95 ???  ???
  Mai poti taia din ea 5 cm? Ca fiecare interpreteaza cum i se scoala. O faci de 6.95 cu 20 de cai sa nu te doara ..capul.
Ambarcatiunile sub 7m si sub 20 cai nu se inmatriculeaza. Sub ...inseamna 1cm minus. Altfel nu mai puneau limita lungimii. Poti avea un velier de 20m cu motor (auxiliar) de 10-15 cai. Se inmatriculeaza.

radu_d

Intrebare: la ce pret este un flotor si ce dimensiuni? multumesc!

ziuamarinei

Frumos. Cu un ponton ca asta si o mica constructie pe el ma pensionez  ;D, imi iau pensia de la Chilia.

bradutzu

mai cunosc eu unul care asteapta pensia ptr a petrece toata vara pe apa!
visez la un "vaporas" de deplasament cu un motor economic de pe care sa cobor inainte sa ma prinda gheturile pe cine stie ce canal! ;D ;D ;D ;D
Sa auzim numai de bine!

darius

Salutare

Foarte frumos pontonul. Ne poti spune  ce a presupus ca si cost?


papureanuv

flotoare + structura + deck + fitingurile aferente lucrarii - inox .....cam 13.000 euro. fara manopera a 2 oameni ( eu si un prieten)

papureanuv

si usor ,usor am pierdut sirul....acum arata asa ;D


Fritz

 Pontonul ti-a iesit ...Cu rulota, terasa !!! Ne-ai dat pe spate ! Arata bine !
Dar ce-i cu ozn-ul ala de barcuta ? Nu ne zici si noua doua vorbe ? Ne lasi asa sa ne perpelim?  ::) :o :o

dany

Nu-mi place ca rulota n-are cauciucuri :o ;D.Faina lucrare,ai tot confortul necesar pt.pescuit,plaja balaceala,eventual si de-o petrecere in familie.Inca o data se dovedeste ca romanul este inventiv!

darius

bine zis  .... OZN ....  :o
dupa forma si .... la ce motor are in pupa .... cred ca decoleaza... ;D
Ar fi intersante cateva amanunte

papureanuv

Este o zippa H2O cu un motor de 50 cp ( maxim admis). Au fost facute pt Dubai - curse si agrement. Firma a dat faliment si ala care a proiectat-o s-a mutat in Tara Galilor. De acolo am luat-o ( coaja + peridoc). E o nebunie, se comporta ca un skijet

papureanuv

Rulota a ramas pe roti , incastrata in deck sa nu mai fie nevoie sa pui scarita pt a urca in ea

darius

legat de barcutza.... ai vreun filmuletz cu ea in mars? sunt tare curios cum sta pe apa..... :)