Ponton 7 metri

Creat de papureanuv, Februarie 24, 2015, 11:58:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Fritz

#15
 Uite unul pe Youtube ...
Barca are v-ul adanc, redane paralele , gurnele ok. Seamana leit la redane si gurne cu barca mea. A fost facuta dupa o barca de viteza ...
Ce o franeaza...aripile laterale adaugate care ating apa ...

  https://www.youtube.com/watch?v=F1X4-kibFWg

si inca unul... La ce motor are ar fi trebuit sa zboare... Nu-mi place deloc ...sare ca broasca.
https://www.youtube.com/watch?v=YYOJhmvU_ts

papureanuv

nu m-am gandit sa pun pe cineva sa ma filmeze in mars :). o s-o fac :). cu 4 persoane  intra in glisaj in 5-7 sec

bica77

scuze ca te intreb papureanu, pozele cu ozn-ul si cu pontonul sunt cumva facute pe la seimeni jud constanta? mi se par locurile cunoscute , esti de pe acolo? ne-am putea intalni

papureanuv


papureanuv

referitor la ponton. schimb motorul de 40cp, pun unul de 20 cp si scap de bataie de cap?

darius

teoretic da ..... scapa macar de un tzanti din lungimea pontonului   8)  ... sa fie sub 7 m
sau .... masluieste ustensila cu care sa masoara  ;D
Felicitari! super treaba !!!

papureanuv


papureanuv

si uite ce a venit pe dunare in jos toooocmai de la viena :). si io care credeam ca sint singurul nebun ;D

papureanuv

am stat o noapte cu ei ( 3 ei si 1 ea). era sa-i scufunde pasagerul care le-a inundat una din barci. au tras la mal si au cumparat toate jucariile gonflabile de la magazinul din sat sa umple locul. incredibili.
au facut proiectul cu fonduri europene si aveau de decontat un documentar si o carte despre dunare, de la viena la marea neagra.
un inginer le-a proiectat ansamblul ( dupa ce l-au construit ) si taxa de inmatriculare = 50 euro
atat.
si la noi.....

Tudor

O asemenea aparitie insolita nici ca putea scapa neimortalizata.
Imi pare rau ca am ratat ,,transportul special" de la Viena, care vad ca a fost surprins in poza cand tocmai intrase pe Manusoaia.
Bun venit pe forum, poate o sa avem ocazia sa ne salutam si pe apa, daca mai ajungi prin zona si anul asta.

papureanuv

cu siguranta ne vom vedea :)

byteworks

Foarte fain, mi-ar place si  mie unul, mai ales ca peste iarna il scoti pe mal undeva si plecu cu rulota acasa :)

Dar nu la banii astia, cu care gasesti o barca mare, vaporas cu tot ce trebuie. Mi se pare foarte scump, 13K + manopera + motor + rulota.

Mi-ar place asa ceva pe Bicaz, unde deja sunt multe case pe apa.

deltasub

Tot in zona se pregateste asa ceva,6,90x5 are si roti!

darius

Am construit așa ceva acum 10 ani pe lacul Padureni , în Covasna, cu un buget minim.  6x4 m. Ca flotoare am folosit butoaie de tabla și structura ( un mic dormitor) am ridicat-o din panouri sandwich. A rezistat 3 ierni dar a fost f utila și distracția a fost maxima în cele 3 sezoane.
pe lacul Bicaz e o moda. Am văzut acolo pontoane de 40 mp cu 2 dormitoare , bucătărie și terasa

papureanuv

asa este. a iesit cam scump . m-am gandit ca scap de intretinere. flotoarele sint din polietilena si sint garantate 25 ani, modulare, rezista la temp intre -25 grade si + 80 grade si daca se sparg( d-ne fereste) se lipesc. am folosit si mult aluminiu si inox.
pe termen lung , mi-am zis ca merita.