Reparatie Oglinda

Creat de virus100b, Aprilie 08, 2015, 01:33:02 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

virus100b

Pentru ca omu' isi face vara sanie si iarna car, fiind  in "extrasezon" pentru agrement am zis sa incepem reparatiile si upgrade-urile la barca din dotare, adica un Glastron Laraya de prin 1985-90.
Acum doi ani i-am inlocuit paiolul studiind forumurile de specialitate, treaba iesind foarte buna.
Acum a venit randul oglizii care astepta lucrarea de cand am luat barca, adica de prin 2010, dar lucrarea fiind complexa am tot amanat-o din lipsa de timp si dor de apa. Acum avand ceva timp liber am zis sa incepem reparatia. Barca o am impreuna cu un prieten, deci lucrarea se executa in doi. Problema oglinzii este arhiintalnita, lemn putrezit si imbibat cu apa.

Toata lucrarea se va face din interior lasand partea de exterior intacta deoarece fibra si gelocatul se prezinta bine la exterior.
Am inceput prin a decupa partial partea de sus a barcii. As fi putut sa o demontez pe toata dar asta insemna un volum mult mai mare de munca si am preferat asa.
Am indepartat lemnul putrezit, am curatat totul bine, am lasat sa se usuce cateva zile locul, apoi am batut un strat suplimentar de tesatura de fibra.

Intentionam sa lipim o foaie de aluminiu striat pe decupat dupa forma oglinzii  cu sikaflex, peste care vom adauga doua straturi de lemn straficat tip TEGO, urmand ca la final sa batem fibra (stratimat, tesatura si rasina poliesterica).

Atasez cateva poze cu lucrarea in derulare urmand sa mai adaug poze pe masura ce mai avansam.

virus100b

Era sa uit, in paralel cu reparatia de la oglinda avem in derulare fabricarea unui parbriz nou pe cadru de inox cu sticla duplex si stergator.
Acum doi ani am inlocut parbrizul original care era foarte matuit si cu multe microfizuri cu unul din policarbonat de 3 mm care in timp a capatat microfisuri pe partea de curbura si s-a matuit pe suprafetele plane destul de mult asa ca am decis sa fabricam un parbriz din sticla.
Mai jos se pot vedea pozele. :)

Vali

Salut Bogdan, nu am intalnit pana acum solutia asta cu aluminiu lipit cu Sika peste fibra, apoi tego. Nu ma pronunt daca e bine sau nu, dar strict dpdv personal as face altfel:

Decat tego, as folosi un placaj cu incleiere rezistenta la apa, s-a discutat pe forum despre oferta actuala. As pune cate straturi am nevoie ca sa obtin grosimea, iar lipirea intre ele as face-o exclusiv in epoxy. Eu de obicei cand lipesc straturile de placaj, pun si cate un strat de fibra intre ele, ca sa preia eventualele denivelari.

In continuare, as lipi de fibra barcii oglinda din placaj, folosind un chit din epoxy si rumegus fin, care la fel preia denivelarile fibrei. Apoi chituirea spatiului dintre marginile placajului si fibra barcii, tot cu acel chit epoxidic. Dupa care acoperirea ansamblului cu fibra si epoxy.

Fara a fi o cheltuiala mare, solutia de mai sus a fost cea mai buna din tot ce am incercat de-a lungul timpului, vizavi de calitatea si longevitatea lucrarii. La majoritatea barcilor sh mai vechi se intampla ceea ce ne-ai aratat in poze, tocmai fiindca nu s-a folosit epoxy din prima. Daca intentionezi sa aplici metoda de mai sus, scrie aici si voi da detalii suplimentare.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

virus100b

Multumesc frumos pentru sfaturi Vali, ca de obicei saritor si cu explicatii la obiect.

Am facut deja placa de aluminiu (se poate vedea in poze). Mi-e teama ca aluminiul nu se va lipi cu epoxi si tocmai pentru a acoperi neregularitatile ii vom da cu sika. Placajul ce il vom folosi este rezistent la apa. O sa urmam ideea initiala dat fiind faptul ca deja avem toate materialele.
Maine sau poimaine vom lipi aluminiul lasand timp pana dupa paste sa se intareasca siliconul, urmand ca dupa aceea sa continuam cu lamnul si fibra.
Va tin la curent cu stadiul reparatiilor.