Velier vechi - Echipamente noi

Creat de draken, Aprilie 11, 2015, 08:58:24 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

draken

Salutare !

Ma gandesc sa-mi updatez batranul meu velier - un half-tonner 9m.

Momentan, la bord am niste antichitati:
- un depthsounder (pe care nu'j cum il cheama) care pare bun de muzeul familiei, langa TV-ul cu lampi de pe vremuri. N-am nici cea mai vaga idee despre cum ar trebui sa fie operat - ma uit la el ca matza-n calendar.
- un handheld gps Magellan **something - mi-aduce aminte de primul meu gsm si de gyuri pascu - va acompania depthsounderul.
- un windvane, cu care, de asemenea, n-am nici cea mai vaga idee despre cum ar trebui sa ma comport.
- un speedo digital (parca), destul de sters, al carui senzor habar n-am pe unde si cum e (voi afla).

Ratza e in Dodecanese, unde am si de gand sa ma tot fatzai, pana oi invata si eu (sper) ce si cum cu ale marii. Pentru ceva atat de vechi si pentru scopul meu derizoriu, investitia va fi proportionala (mica). 10% din valoarea totala vi se pare ok ? ~1500 eur.

Prima idee a fost un Garmin Monterra (handheld) + BlueChart g2Vision.
M-am gandit ca e misto sa-l am fie la desk, fie in cockpit, fie in peregrinarile prin insule (pe uscat), bonus pot sa-l agatz si de ghidonul motocicletei.
M-am razgandit pentru ca mi se pare scump (~3000 lei), nu-l tin bateriile si n-are sonar.

Acum, am rezervat un GPSMAP 421s (garmin). Inca ma pot rasuci, daca mi se argumenteaza ca e stupid. Are un pret care pare ok (~1700 tva inclus), transducer 2 cai (wtf izit? ) si sonar. E (in okii mei) cea mai accesibila solutie mai serioasa care suporta BC-Vision. Habar n-am cum vine treaba cu sonarul. BC-Vision mi se pare atragator (boboc fiind) pentru functiile Mariner's Eye si Fish-Eye. Ma streseaza maxim cosmarul de-a da cu derivorul de vreun chietroi.

E ok device-ul asta in context? Sau ar trebui sa mai astept pana la prima salupa de pescuit ...
Unde vi se pare un loc mai ok de amplasat? (eu ma gandeam pe frontalul desk-ului, desi mi se pare innebunitor sa cobori mereu sa te holbezi la el)

As vrea sa stiu parerea voastra.

aditm

   buna, ia vedeti cum vi se pare cel din clip, eu il urmaresc de mai mult timp pe ebay la licitatii, s-a vandut si cu 300 euro
https://www.youtube.com/watch?v=Tm1-1DwYIok

draken

E fain.
Dar cica nu se intelege cu sonarul.
Nu stiu cat e de important lucrul asta - de-asta si intreb pe-aici, poate reusesc sa ma lamuresc inainte sa invat din propriul necaz.

draken

Windvane-ul este un Aries 3.
Este cineva pe-aici care a folosit windvane si ne poate spune cate ceva despre asta?

cristizz

Citat din: draken din Aprilie 11, 2015, 08:58:24 PM
Acum, am rezervat un GPSMAP 421s (garmin). Inca ma pot rasuci, daca mi se argumenteaza ca e stupid. Are un pret care pare ok (~1700 tva inclus), transducer 2 cai (wtf izit? ) si sonar. E (in okii mei) cea mai accesibila solutie mai serioasa care suporta BC-Vision. Habar n-am cum vine treaba cu sonarul. BC-Vision mi se pare atragator (boboc fiind) pentru functiile Mariner's Eye si Fish-Eye. Ma streseaza maxim cosmarul de-a da cu derivorul de vreun chietroi.

E ok device-ul asta in context? Sau ar trebui sa mai astept pana la prima salupa de pescuit ...
Unde vi se pare un loc mai ok de amplasat? (eu ma gandeam pe frontalul desk-ului, desi mi se pare innebunitor sa cobori mereu sa te holbezi la el)

As vrea sa stiu parerea voastra.

GPSMAP 421s este un device foarte bun si robust, dar cu ecranul cel mai mic din gama lor.
De asemenea trebuie sa stii ca nu se mai fabrica, deci suportul Garmin in cazul deteriorarii (putin probabil la o utilizare normala) nu va exista. Au o politica neconvenabila la capitolul asta.
Transducerul este de fapt sonda sonarului. Ea face emisia si receptia undelor care ulterior sunt afisate grafic pe ecranul deviceului. Emite pe 2 cai adica pe 2 frecvente pentru adancimi respectiv marimi de con de emisie diferite. Conteaza numai daca esti pescar. Altfel, adancimea o vei avea pe oricare frecventa il lasi setat. Exista mai multe tipuri de sonda: cu montare pe oglinda barcii (de obicei asta vine standard cu Garminul asta), cu montare in interiorul corpului fara gaurirea acestuia (in hull) sau cu gaurirea corpului (thru hull).
La un velier eu as fi preferat sa am sonda cat mai inaintea derivorului (din pacate in cazul meu fizic era foarte dificil, asa ca am montat sonda clasica pe oglinda).
BlueChart Vision G2 e OK si destul de detaliat, dar functiile Mariner's Eye si Fish-Eye pentru zona Marii Negre nu par a fi prea de folos. Pentru Egee nu am testat (voi testa la vara).
Eu am un GPSMAP 420s, o generatie inapoia celui pe care il studiezi, dar sunt multumit.
Ar trebui sa mai iei in studiu conectarea aparatului cu statia VHF, instrumentele de vant, pilotul automat si eventual laptopul. Toate astea pot fi conectate daca sunt compatibile printr-o retea de comunicatie standard de tip NMEA. Sunt 2 standarde folosite de obicei: NMEA 0183 (mai veche, mai ieftina, dificil de instalat si limitata ca posibilitati) si NMEA 2000 (mai noua, foarte usor de instalat, cu posibilitati exceptionale de combinare dar scumpa).
Eu am montat GPS-ul pe consola timonei. Daca tu ai eche, atunci poate e interesant sa-l montezi in peretele cabinei, sau daca nu vrei sa-l gauresti si sa-i faci o cutie poti sa-l montezi pe un brat pivotant si atunci il ai in exterior/interior dupa cum ai nevoie:


ghrt

GPS-ul se instalează de regulă pe un suport rotativ. Ai grijă să îl instalezi astfel încât să îl poţi opera de la eche, inclusiv rotit astfel încât să nu îţi bată soarele în el în orice direcţie ai merge.

Eu nu m-as increde prea mult in functia aia cu pietrele, nu cred ca a stat cineva sa scaneze in detaliu peste tot zonele submerse.

draken

Multumesc cristizz.

Am indoieli cu alegerea mea: nu-mi place display-ul mic si banuiesc ca nici la outputs nu e ok.
Garmin spune ca e compatibil NMEA2000 si ca se intelege bine si cu un VHF compatibil. Inseamna ca s-ar putea lega si cu un laptop ?
N-are wi-fi, cum au cele din noua generatie. Tableta ramane acasa.




cristizz

#7
Dispozitivele se ,,inteleg'' intre ele prin intermediul acestui standard de comunicare numit NMEA. Daca laptopul nu are NMEA (eu nu stiu vreunul capabil) atunci ii trebuie un adaptor (trebuie periat netul) si un soft compatibil. Cu softul o rezolvi, instalezi HomePort de la Garmin.
O alta varianta ar fi sa nu te stresezi sa conectezi laptopul cata vreme ai harta pe sdcard iar ca sa o scoti din GPS si sa o introduci in laptop dureaza numai 5 secunde. Iti faci treaba ieftin, rapid si corect.
Despre display-ul de 4'' ce sa zic ... stii cum se spune: cu cat mai mare cu atat mai bine. Trebuie totusi sa fim in armonie cu nevoile reale si cu bugetul alocat. Daca planificarea o faci pe laptop, atunci nu mai ai nevoie de un ecran mare la GPS - parerea mea.

Uite un exemplu de adaptor: http://www.actisense.com/products/nmea-2000/ngt-1/ngt-1