Fonduri de 1 miliard de euro pentru Delta Dunarii.

Creat de Intersect, Martie 13, 2015, 10:44:34 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Intersect

http://m.zf.ro/eveniment/romania-are-alocat-un-miliard-de-euro-pentru-delta-dunarii-13974385

Ăsta subiect important de dezbătut.Ce facem cu banetul ăsta sau ce fac băieții cu banetul ăsta. Sa nu fim răi și să avem o gândire pozitivă.
Born to fish,forced to work!!!

Florio

Citat din: Intersect din Martie 13, 2015, 10:44:34 AM
http://m.zf.ro/eveniment/romania-are-alocat-un-miliard-de-euro-pentru-delta-dunarii-13974385

Ăsta subiect important de dezbătut.Ce facem cu banetul ăsta sau ce fac băieții cu banetul ăsta. Sa nu fim răi și să avem o gândire pozitivă.

As adauga "sa fim vigilenti si sa avem o gandire pozitiva" .

Fara vigilenta, banii se vor da iarasi pe o frunza.

Uite, as incepe o mica discutie la care sa participe fiecare cu ce-l doare.
Ce va doriti voi sa aveti in Delta Dunarii ?

pelicanul

Devin foarte vigilent dar nu pot sa am o gindire pozitiva atunci cind citesc fraza: <<"Am - şi recunosc - un proiect special pentru ceea ce consider una dintre cele mai mari comori, nu doar ale României, ci ale lumii: Delta Dunării. .... " , a spus Ponta>>

bradutzu

Probabil ca vor face garduri sa nu mai intre turistii bagaciosi peste tot.
@Florio
Îmi doresc să am peste, liniste, curatenie si. Acces nerestrictionat si mai doresc controale adevărate de la autoritati care sa exercite legile pe care le avem.
Sa speram ca va aduce si ceva bun si nu doar arestari peste cativa ani când se schimba regimul pentru ca de fapt banii au fost deturnati
Sa auzim numai de bine!

dan roh

In 2004 s-a elaborat Master Planul Deltei Dunarii. Acest master prevede doua lucri esentiale: Reconstructia ecologica a polderelor agricole create artificial pe vremea lui nea Nicu si reintegrarea in circuitul social si economic al populatiei care traieste in delta. De acest plan s-au ocupat dou omeni: Baboianu si Stiuca(nume predestinate). Au trecut 11 ani de la elaborarea acestui master. S-a intamplat ceva? Nimic!! Viata  amaratilor care traiesc in delta a ramas neschimbata sau s-a inrautatit grav in urma asanarii deltei. Da-i deltei terenurile inapoi si ea va avea grija de oameni. Nu trebuie un miliard. Trebuie doar un graifer si ceva motorina ca acesta sa poate desface digurile si dopurile care nu permit apei sa intre pe terenurile canva acoperite de apa. Dar este mai importanta imbogatirea propietarilor de terenuri agricole din delta decat viata oamenilor care traiesc acolo.
Raduta, Bittner, Nastase, Traian Rece, primarii Murghiolului, Crisanului, Sulinei si inca vre-o doi trei smecheri locali,  nu-mi aduc aminte acum sunt cei care taie si spanzura in delta. Cu chiu cu vai a inceput reconstructia ecologia Carasuhat. Mai sunt Zaghenul, Murighiol-Dunavat, Sireasa care impreuna insumeaza peste 10000Ha de luciu de apa rapit Detei. Si culmea totul cu bani putini. Dar asta ar insemna sa dai delta oamenilor ei iar domnii pomeniti mai sus impreuna cu prietenii lor sa nu mai faca banii pe care i-au facut pana acum. Un singur exemplu: cautati si informatii  despre portul turistic Murighiol si banii pe care voia Bittner sa-i castige vanzand(culmea) o portiune de dig catre DDBRA.
Guvernul are o locatie exclusiv dedicata la Uzlina. Oare Ponta stie ceva despre aceasta afacere a lui Bittner? Ma indoiesc!
Eu unul nu cred ca delta va mai fi delta care era acum 30 de ani. Bine ca a mai ramas delta asa cum este astazi. Macar pe asta sa o conservam.


Alex1958

Wow,
Ce suma! Ce cred eu c'ar trebui sa se faca cu banetul asta?
Pai:
-renaturarea tuturor suprafetelor indiguite pentru agricultura;
-statii de tratare apa potabila si statii de epurare ape uzare pentru toate localitatile si asezarilor din DD;
-sistem integrat de colectare si depozitare a reziduurilor menajere implementat obligatoriu si gratuit in toate localitatile din DD;
-puncte de colectare a resturilor menajere dotata cu containere si golite dupa un grafic stabilit de catre o firma de salubrizare creata special in acest scop;
-modernizarea drumurilor existente -nu construirea unei sosele litorale noi!
-plantarea cu arbori si arbusti specifici zonei (nu plopi) a suprafetelor uscate.
-crearea unei companii care sa mentina si sa intretina canalele navigabile;
-infiintarea unui sistem de invatamant interactiv la distanta pentru copii localnicilor;
-infiintarea si dotarea cu echipamente a unor ateliere cooperatiste de prelucrare a resurselor locale: rachita, stuf, catina, etc.
Mai am dar va las si pe voi!

pelicanul

@alex 1958
Foarte multe propuneri de bun simt. Plus 1.

Din pacate, putem sa dezbatem noi pina cadem sub masa, asta va influenta foarte putin sau deloc decizia si modul de actiune al guvernantilor.

Florio

Citat din: pelicanul din Martie 13, 2015, 02:35:36 PM
@alex 1958
Foarte multe propuneri de bun simt. Plus 1.

Din pacate, putem sa dezbatem noi pina cadem sub masa, asta va influenta foarte putin sau deloc decizia si modul de actiune al guvernantilor.

E foarte posibil dupa cum spui, lucrurile sa nu aiba un ecou.
Dar ceva bun tot poate iesi din asta, macar ne conturam niste idei, ele raman scrise. Daca se face vreodata o dezbatere publica (asa cum e firesc si legea o impune), atunci o parte din idei sunt gata cristalizate.
Oricum, nu avem nimic de pierdut.

mariusbig

Va salut. Parerea mea ca turist si percar sportiv ?  Controale la sange urmatoarelor categorii :
1. lipovenilor cu plase mono ochi mic, electricienilor , braconierilor cu solutionarea cauzelor rapid - puscarie si confiscarea bunurilor personale
2. " turistilor " care lasa in urma munti de peturi,gunoaie, arunca cutii de bere din barca, manele la maxim,etc. amenzi maxime fara drept de contestatie minim 1000 ron/pers si se dezvata sau nu mai vin . Da Doamne !!!!!!!
3. stabilirea unor zone cu acces stric interzis - turisti - localnici - reproducere fauna/flora
4. mai multi agenti de control care sa isi faca cu adevarat treaba
5. amplasarea de indicatoare vizibile privind toate restrictiile sau indicatiile pe anumite zone
6. la fiecare 10 mile cate o salupa de control daca se poate in asa fel ca unii tampiti cu motoare de peste 100cp sa nu mai zboare pe canale si sa te omoare - e prins, confisca salupa si amenda fara drept de contestatie
7. interdictia de intra pe canale sau lacuri mai mici cu motoare mai mari de 20-40cp - vrei sa zbori? - mergi pe dunare
8. educarea oamenilor deltei si gasirea unei solutii prin care ei sa inteleaga ca turismul aduce mai multi bani dacat pestele braconat
9. daca nu va mai fi peste braconat, nici cumparatori nu vor mai fi si atunci ..... mergem la peste cu 0 sau 5kg / zi ..... nimeni nu vine in delta sa care acasa 50kg peste - vreau peste il cumpar de la metro , in delta ma duc sa ma relaxez
Mai sunt multe.......dar ma tem ca banii se vor duce ca in ultimii 20 de ani pe apa sambetei.

Fritz

#9
  Mariusbig ...imi place ce propui tu...dar nu uita ! suntem in Romania ..o tara balcanica in care ..daca nu te fura vecinul , te fura guvernantii ..de vreo 2000 de ani. Tu ai punctat ceea ce toti astia care iubim apa, natura ..salbaticia si puritatea Deltei am vrea sa se intample...Dar ...acolo se fura de mult timp ...De vreo 25 de ani.
Oamenii care traiesc acolo ... sunt fortati sa pescuiasca tot ...sa dea pestele pe nimic , unor smecheri locali ...si distrug Delta ...cu monofilamente si dispozitive electrice. Sunt multe de spus aici ...Raduta ??? A populat Dunarea cu sturioni ??? Oameni buni ...Sunt baroni care fac afaceri de milioane si localnici care distrug Delta ...de foame, si fara sa gandeasca la ziua de maine. Vor ajunge sa colecteze PET-uri...pe programele minunate coapte de guvernantii nosti. :'(
Florio@ ...imi place ca sunteti optimisti si ,,ganditi pozitiv" ...Zici ca noi nu avem de pierdut ?!! Gresim aici ...
Avem experienta celor 25 de ani de democratie ( hotie) in care alesii nostri ne tot fura si ne prostesc ... :'(
Proiectele ,,minunate" vor continua distrugerea Deltei pe banii europeni ...Din banii aia care vor ramane nesifonati de guvernantii nostri nesatui. Vor folosi acei bani (o mare parte) in afaceri si investitii proprii in Delta.

mariusbig

Salut Fritz. Imi doresc doar ca pustiul meu de 3 anisori sa mai prinda macar o parte curata din aceasta frumoasa tara , dar din pacate populata. De nesimtiti nu vom scapa niciodata. Vorba aia : mama prostilor e mereu insarcinata !!!!!!!!!

Fritz

 Salut ! Si eu l-am dus pe fiu-meu la pescuit ...si a fost bucuros sa prinda vreo 20 de reginute ( soreata) ...Am facut concurs. Era prin 2006 pe Snagov. Am prins si 4 bibani la vreo 400 de grame !!! I-am facut saramura... Are copilul permis si acum...dar nu a mai prins nimic. Nu ca nu ar avea rabdare. N-am mai prins nici eu. Nu mai e peste...Este trista realitate ...dar asta e adevarul.
Si uite un articol ...mai vechi dar de actualitate...Este trist ...dar adevarat ...

http://www.puterea.ro/dezvaluiri/navoadele-foamei-baronii-deltei-pun-monopol-pe-sturioni-si-sufoca-pescuitul-de-subzistenta-90622.html

ghrt

Subscriu la propunerile de mai sus.
Eu aş propune construirea unui sistem decent de porturi şi pontoane flotante, atât pentru localnici cât şi pentru vizitatori, şi numai pe raza localităţilor. De exemplu la Crişan există pontonul pentru vase normale, dar la debarcader nu există decât vreo două pontoane private pentru bărcile localnicilor. Fiind private, ca turist te poţi trezi cu nişte înjurături, şi oricum nu sunt foarte comode. Nu mai zic de ţigăniile numite porturi de iernat, pontoanele fixe de beton sau cum îşi ţin destui bărcile în faţa casei.

Citeam de portul din Ghent (Belgia). Li s-a părut unor comercianţi că ar merita, au angajat, au săpat, au construit şi a apărut portul. Nu a mai fost rentabil, l-au desfiinţat. Din păcate la noi nu există acest spirit de iniţiativă privată şi cred că suplinirea de către autorităţile publice ar fi salutară; nevoia rămâne.

Cei interesaţi de aceste lucruri pot încerca să discute cu asociaţiile existente, poate există şansa unor acţiuni cu rezultate concrete. Am un amic prezident pe la una dintre ele, au nişte programe de dezvoltare sustenabilă (produse din stuf etc). Dacă vrea cineva, îl invit la o întâlnire de lucru a colectivului de degustători, să ne explice mersul lucrurilor.


Intersect

#13
Sa ne apucam de vorbit, ce se întâmplă acum.
Anul trecut am vrut să organizez o mare expediție în Deltă Dunarii.
Am cooptat în afacerea non-profit încă un prieten. Ce ne-am spus haide bre că îi aducem.
Uite ca nu a fost așa la Ucrainieni nu era permis(foarte bine pe noi,nu prea suntem prinși în planuri turistice) hai la Romani spun ei.
Având în vedere cât am vorbit cu lectorii,comandantul plus Miss Suzette la birouri despre deltă.
Haide venim primim răspuns din Germania, Colegul organizează trasee unde întoarce nava cum lasă pasagerii,logistică întinsă și din plin.
Apare răspunsul de la capitanie, nu  aveți voie să coborâti pasagerii cu bărcile voastre, trebuie sa folosiți bărcile nostre.
Uite și răspunsul nostru adică lor,suntem de acord sa nu lăsăm la apă bărcile care au străbătut cele mai fine părți ale lumii fără sa polueze mediul fragil.
Doresc sa avem numărul.necesar de bărci contracost pentru 150 de oameni.
Oare am reușit sa deschidem o poarta pentru taxe și investiții de mii de euro?Ai noștri au spus pas las ca luam bani de la Amadeus și celalalt nu mai trebuie

Va spun eu nu.Au preferat sa ajungă în gura Dunarii la Sfântu au băut în cocktail și au plecat.
Oamenii ăia, adică multi dintre ei vin în Europa după ce au văzut Amazonul sau Peru........
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

Scuze scriu pe telefon.concluzia este ca sunt multi nemti (germani)pasionati de Delta Dunarii.Dar noi le ingradim dreptul de a veni aici.
Un prieten a spus:Mult Mai usor am vazut Antarctica decat sa fac poze in Delta.

Propunerea mea este :Autoritatile statului sa lucrezein interesul comunitatii locale.
In baza unui turism rational TulceA,Galati,Constanta si Braila Pot sa traiasca din turism.
Born to fish,forced to work!!!