INTERVIU - remarcabil!

Creat de Thor, August 28, 2017, 03:59:46 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


pelicanul

Intr-adevar, un om deosebit. Am avut placerea sa-l reintilnesc ieri, la Gura Portitei si l-am invitat la masa noastra (eram cu bluewave si Varu' Razvan) la micul dejun. Am prelungit masa cu vreo ora pentru ca Paul este o sursa inepuizabila de povesti despre Jurilovca, Razim, Portita si toata zona din jur.

bradutzu

Sa auzim numai de bine!

Florio

Paul e un prieten bun și un om de toată isprava, ca dealtfel întreaga lui familie  :) .
Dincolo de pasiunile lui comune cu ale noastre, a luptat mult și ca om de istorie și ca referend cultural, pentru a face cunoscute tradițiile pe care populațiile restrânse ale zonei le păstrează activ. Ani de zile ne-am întâlnit săptămânal la focul de pe plaja Gura Portiței ce animă noaptea cântecul și dansul ansamblului folcloric din Jurilovca, unde Paul era "staroste".  Am fost împreună la festivalurile anuale de la Sarichioi, sau ale "Borșului pescăresc", ocazie cu care am înțeles motivațiile ce îl animă.
Pe lângă acestea, are calitățile personale, între care caracterul lui, cultura și cunoștința valorilor locale, îl fac  și un interlocutor interesant dar și o companie plăcută :)
Cum bine zice Pelicanul (ca de obicei)  ;)

Razvan Evergreen

Am avut placerea si onoarea sa-l cunosc duminica ( la Portita cu Pelicanul si Bluewawe). Ce tare, anul trecut am cunoscut in Lunca un  Paul ( Butusina) cu niste povesti extraordinare. Anul asta inca un Paul (Condrat) cu niste povesti extraordinare.