Discutii intrebari test ANR

Creat de Raul, Martie 10, 2017, 07:28:38 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pado

#60
Raul, tu ai afirmat ca 40% din intrebarile de care ai avut parte la examen nu se regaseau in testele de pe site-ul ANR. Pai asta ar insemna aproape jumatate din intrebarile de la examen !!! Iar eu ti-am spus ca daca nu ai citit nimic din RND si bateriile de teste aferente clasei D, nu poti trage concluzia aia cu 40% intrebari surprinzatoare. Daca ai fi citit si testele specifice categoriei D, ai fi vazut acolo si intrebari despre ecluze. Dar tu spui caRND-ul nu te-a interesat.
Surprinzator, eu am avut cunostinta despre multe intrebari despre carturi, pt ca la scoala la care am absolvit (fara frecventa la teorie, doar la practica am fost) am primit baterii de teste care contineau toate intrebarile de la capitanie. Sau asa cred, pt ca n-am avut parte de vreo intrebare, nici la D si nici la C, pe care sa nu o fi vazut inainte.
Oprical: asculta la ce ti se spune, citeste cu pixul in mana si conspecteaza toata bibliografia, iar apoi treci la testele lui SEBBA. La intrebarile despre cicloane si eu am memorat raspunsurile ca papagalul, fara sa inteleg cum taie vantul izobarele la 60grade si cum imi dau eu seama de directia de deplasare a depresiunii tropicale. Iar la D, nici eu si nici altcineva nu am auzit sa aiba parte de intrebari despre legaturi in dane pe sub poduri, despre latimile podurilor si deschiderile lor sau despre viteza navelor de diferite toaneje. La fel, n-am avut nicio intrebare la D depsre distanta la care se pot vedea diferite semnale luminoase functie de culorile lor. La D, sa stii la perfectie marinaria, la conducere manevra vei avea parte de multe intrebari despre efectul legaturilor si cum influenteaza ele plecarea barcii de la cheu, remorcajul si tipurile lui, despre instalatia de guvernare si despre ancorarea navelor etc iar la RND am avut doar indicatoare si semnificatia lor. La C am avut intrebari si despre cicloane si despre carturi, despre distantele la care pot fi vazute semnalele luminoase functie de dimensiunile navei etc
Bafta!

sebba

Io am spus acum multă vreme că întrebările de pe siteul ANR nu reprezintă decât o parte din întrebările de la examen
Asta e și motivul pentru care in testele mele am incercat sa bag întrebări din cat mai multe surse, chiar dacă unele întrebări sunt in plus

Oricum, nu vă așteptați ca testele sa reflecte 100% examenul, sunt doar orientative și aproximative


Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

cristi80

Eu am mai scris pe undeva, am făcut doar testele de pe site-ul lui Sebba si am luat examenul greșind 2 întrebări.nu am citit bibliografia, doar am căutat răspunsuri acolo unde nu găseam logica.

columb

Salutare tuturor,
Pentru o mai buna informare(cu riscul de a repeta unele informatii) vin si eu cu experienta mea relativ la examenele recent date (clasa C si D).
Examenele le-am dat la capitania Giurgiu.
Pentru categoria C am dat examen in luna iunie 2017 iar pentru categoria D(doar diferenta) pe 22 septembie 2017.
Le-am luat pe ambele insa dificultatea categoriei C a fost mai mare.
Ca sa fiu pragmatic(pentru categoria C):
1) pentru categoria C trebuie invatate toate intrebarile de la categoriile Manevra/Marinarie - inclusiv cele categorisite pe situl anr ca fiind din categoria D; pot confirma asta si prin faptul ca am primit la examen intrebari de acolo
2) da apar si intrebari noi fata de ce e postat pe situl ANR (la mine au fost 3 din cele 26 primite)
3) recomand sa faceti intrebarile de pe situl ANR (toate mai putin RND) de cel putin 2 ori inainte de a merge la examen (am vazut multi picati acum la ultima tura cind am dat diferenta de D); in cazul meu, in felul acesta, eram sigur de minim 23 de intrebari din cele 26  primite

Pentru examenul de diferenta D (10 intrebari):
1) confirm eu plus inca 2 prieteni care am dat de curind(si am luat 10 din 10) ca au picat exact intrebari din cele 180 din sectiunea RND de pe situl ANR, pe scurt a fost mult mai simplu ca la C

Sper sa va ajute informatiile scrise mai sus mai ales ca eu le-am cules la rindul meu de la altii care au dat de permis inaintea mea. In plus in scoala nu am primit raspunsuri ferme la aceste nelamuriri.
Sper sa va ajute!
Spor la invatat!

stefand600

Este mai simplu sa dati examen intai pentru D si apoi pentru C
Stefan D

cristeache

Va salut,

Daca ai C,  oare mai e nevoie de D?

sixone

Pai clar,  din asta se da si diferenta,  trebuie sa  cunoști RND-ul.

ghrt

RND-ul este CEVNI cu 2 seturi de reguli suplimentare pt Dunărea maritimă şi bara Sulina, iar cu D poti sa navighezi pe apele interioare din Europa, cu cateva exceptii.
Acuma, depinde unde navighezi. La fel ca la auto, unde majoritatea se multumesc cu categoria B si nu isi mai iau si remorci sau camioane.

peb5

Si eu sunt de parere ca e mai usor de dat "D" si apoi diferenta pentru "C". In acesta ordine nu mai este nevoie de invatat si navigatie maritima. Iar daca dupa luarea unuia se depune dosarul pentru examenul de diferenta si intervalul de la luarea avizului de la medicul de familie si psihologic nu depaseste 3 luni, va scuteste de necesitatea altor avize.

Cea mai proasta alegere este de dat simultan ambele categorii: la fiecare examen se dau 26 intrebari (marinarie si conducere se repeta) si se dau bani in plus si la scoala de navigatie (cursuri pentru doua categorii).
Pentru examenul de diferenta nu este necesar curs de navigatie.

Mai jos metodologia de examen:

Conducător de ambarcaţiune de agrement Clasa C
COLREG  8
Navigaţie maritimă  6
Marinărie  6
Conducerea şi manevra ambarcaţiunilor cu motor  6
Total număr întrebări 26
Timp alocat 60 min.
Barem minim promovare 22 răspunsuri corecte

Examen de diferenţă
COLREG  10
Timp alocat 20 min.
Barem minim promovare 8 răspunsuri corecte


Conducător de ambarcaţiune de agrement Clasa D
Regulamentul de navigaţie pe Dunăre  10
Marinărie  8
Conducerea şi manevra ambarcaţiunilor cu motor  8
Total număr întrebări 26
Barem minim promovare 22 răspunsuri corecte

Examen de diferenţă
Regulamentul de navigaţie pe Dunăre  10
Timp alocat 20 min.
Barem minim promovare 8 răspunsuri corecte

oprical

Am dat examenul la sfârșitul lui octombrie 2017. Doar D -ul deoarece nu am reușit sa învăț Cum ar trebui și pentru C. Au fost și întrebări pe care nu le-am regăsit în testele ANR...Despre skyjet-uri etc. În fine 24 din 26. La terminarea timpului alocat 60 min aplicația finalizează testul în mod automat. În timpul testului te poți întoarce oricând la o întrebare de care nu ești sigur..Deci este bine din acest punct de vedere.



Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk

"Nu poti schimba vantul dar poti indrepta corabia."

sebba

Am terminat cam toate testele posibile
Acum se regasesc toate pe adresa http://anr.end.ro

gasiti acolo simulare pentru categoria D, pentru categoria C dar si testele specifice ptr B (colreg, navigatie, manevra, legislatie) si A (unde sunt aceleasi teste ca la B dar se mai adauga constructia si rnd-ul)

atentie, pentru cei ce vor si D si C:
daca NU aveti nici o categorie luata si vreti sa dati in aceeasi sesiune si D si C, NU SE DA DOAR DIFERENTA de la D la C ci se dau doua examene separate, unul ptr D si unul ptr C

ca sa dati doar diferenta trebuie sa veniti de doua ori. prima data sa dati D-ul si apoi, la urmatoarea sesiune (nu in aceeasi zi) veniti ptr C si dati doar diferenta (in caz ca ati luat D-ul prima data)
Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro