Cap Compas Vest, Genova - Cannes

Creat de deltasub, Iulie 09, 2015, 10:18:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

deltasub

Citat din: Florio din August 11, 2015, 10:08:01 PM
Pare deosebit de spatioasa barcuta.
Iar masa din cockpit poate sustine o cumetrie intreaga ! :)
Foarte frumoase poze, cat sa faca pofta de calatorie oricui le vede.
barca e foarte spatioasa avand si comanda interna,iar in cockpit am mancat si sase persoane

deltasub

Citat din: Florio din August 11, 2015, 10:21:40 PM
Iar ghiul prins intr-un bord.
Chiar atat de puternic se resimteau valurile? Eu am avut asemenea senzatii doar in marinele neprotejate la unul dintre punctele cardinale. Cand intrau valuri pe acolo, ricosau din cheuri si veneau apoi din toate partile.
Ar fi interesant de stiut daca metoda ancorei de furtuna a avut eficacitate.
Modelul Beneteau Evasion 22 este un fel de motorsailer si are cabina suprainaltata(1,75 inaltime in careu), deci are centru de greutate mai inalt. Deasemenea sectiunea operei vii  se apropie de un cilindru(asa erau facute multe barci in perioada anilor 70-80) si din acest motiv in anumite situatii intra in un fel de rezonanta de ruliu foarte incomod. Acolo la Galinara e un loc mic permis pentru ancorare si e o aglomeratie mare de barci care fac dute vino de la Alassio. Valurile lor combinat cu cele ale marii uneori fac ca barca sa joace  suparator. Avand experienta din anii trecuti am incercat sa rezolv aceasta problema punand ancora plutitoare legata de ghiu iar in partea da jos o greutate. Sistemul functioneaza foarte bine cu doua ancore puse in ambele borduri, dar din comoditate in partea opusa pun o parima legata de lantul ancorei la vreo 6 metri de la partea superioara si o duc la binta pupa recuperata vreo doi - trei metri. In felul acesta barca face un unghi fata de directia valurilor, iar viata la bord e mult mai linistita. Un alt lucru pe care l-am facut pentru diminuarea ruliului a fost montarea unei table perpendiculara pe chila. Am dat cateva gauri filetate M12 in chila am gasit o tabla zincata de 5mm, indoita ca in foto am pus patru mamaligi de plumb(100kg) si am acoperit totul cu ciment. Nu am avut pretentia sa fac profil nacca, oricum era doar o incercare.
Acest apendice a redus putin din ruliu, dar marele castig a fost ca barca se inclina mai putin la mers cu vele, iar viteza nu a scazut atat la vele cat si la motor fata de inainte.Acum nu stiu daca sa-l dau sau nu jos, un avantaj e ca barca poate sta pe mal sprijinita de chila, in plus are doi suporti pe lateral care ii permit sa stea fara tachelaj

deltasub

Citat din: home made din August 12, 2015, 02:31:49 PM
Villefranche,golful este bine protejat ,se poate stationa la ancora FARA taxe,merita de retinut.Este bine sa aveti ceva adaos la lantul de ancora,adincimi relativ mari.Multe barci sint lasate la ancora peste iarna.
Da, unul din locurile pe care regret ca  nu am intrat e Villefranche

deltasub

Citat din: home made din August 12, 2015, 02:21:17 PM
portul Menton Garavan,in fundal fosta granita franco-italiana "ocupata" de cind nu mai exista granita, de rulote cu pensionari din toata lumea.pe granita se serveste ce-a mai buna cafea din zona,zice lumea !
granita nu mai e demult pentru unii, dar am pus poza pentru acolo erau sute de imigranti care nu erau lasati sa intre in Franta. Se poate vedea pe mal in foto

deltasub


Florio

Citat din: deltasub din Septembrie 27, 2015, 08:51:12 AM
Si cateva imagini filmate:
https://www.youtube.com/watch?v=E_Vt-tTqSG8

Foarte frumos! Eu consider croaziera costiera, cel mai frumos mod de calatorie de vacanta, combinand aventura navigatiei cu vele, cu scopul turistic al plimbarii, cunoasterea locurilor (a mai multor locuri in aceeasi vacanta) si activitatea dinamica pe care o ai intr-o barca.

Am remarcat cat de fain arata in Geneva, pupa barcii pe care scrie "Braila" :)
Un mic velier care ofera satisfactie navigatorilor, cat unul mare!

MBG

Superba vacanta si minunate imagini.
Fericiti sunt cei care au ocazia sa traiasca o asemenea  experienta.
Multumiri pentru ca le-aiti impartasit cu noi!
LIfe is to short to stay on the dock!

deltasub

Cateva imagini din zona Genova- Portofino
Unde nu e plaja se gasesc solutii

deltasub

Abazzia San Fruttuoso , in golful apropiat e statuia lui Cristos la 17 metri adancime

deltasub


deltasub


deltasub