FS14

Creat de purjulius, Mai 16, 2015, 04:39:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

12iuli34

Mama ce frumos! Super lucrare. FELICITARI!!!

purjulius

Vreau sa pun o intrebare celor care se pricep: existo o distanta standard fata de pupa si prova la care se monteaza tachetii pe copastie? Multumesc.

byteworks


purjulius

Multumesc Byteworks pentru promtitudine dar eu ma refeream la tacheti nu la furcheti....dar e bine de stiut si asta.

byteworks

Ha scuze, din minunile cititului rapid ...
Pai la ce-ti trebuie tachetii: sa montezi barbetele de legare, ancora, capetele probabil le vrei cat mai distantate prova-pupa, iar mijlocul de legare al "spring"-ului il reglezi dupa curbura copastiei sa-ti vina si balonul de acostare bine, adica sa poti sprijina barca in doua baloane pupa si mijloc. Plus alte considerente, de exemplu vrei vrea poate doi tacheti prova mai distantati pe lateral sa poti lega un bimini top, in loc de unul singur prova central etc.

purjulius

Pai odata ...ca am.... Patru bucati  pe care vreau sa-i folosesc la acostare  .... Cred ca pentru baloane curbura barcii e prea mare . Apoi intr-adevar am vazut ca se leaga biminiul de ei.

byteworks

Te descurci si cu patru in capete iar baloanele le poti insira in lungul bordului pe un snur longitudinal, e chiar mai sigur si versatil.

purjulius

super idee multumesc

purjulius

Ultimele proceduri inainte de vopsire....sper sa o dau la apa saptamana viitoare daca totul merge bine.

Thor

Citat din: purjulius din Octombrie 02, 2015, 10:52:37 PM
Ultimele proceduri inainte de vopsire....sper sa o dau la apa saptamana viitoare daca totul merge bine.

Ce mai poate merge rau?
Ai facut o barca! Sa traiesti! Este ca si când ai fi plantat un pom. Sa-i culegi roadele sanatos!

purjulius

Multumesc! Rau nu mai poate merge nimic doar sa nu am timp de barci pana vine gheata  :)

purjulius

Finisajul e la pamant dar daca-i mai dadeam si cenosfere o inauguram in Decembrie.

purjulius

#87
Am terminat de vopsit exteriorul..nivelul de finisare lasa de dorit....din motive de inghet si nerabdare nu am mai folosit cenosferele asa ca a ramas rasterul fibrei la vedere. la anul dupa ce se termina sezonul de vara o voi mai finisa odata.

purjulius

vreau sa intreb pe cine se pricepe... sub talpa tachetilor e nevoie de ceva silicon? Multumesc.

cristiantutuianu

Monteaza  tachetii  ...ii demontezi umpli gaurile de la holsuruburi cu rasina astepti putin pana este absorbita de lemn umpli iar cu rasina dupa care pui tachetii pe pozitie si strangi holsuruburile ferm.