montaj dop-uri oglinda

Creat de bbl81, Iunie 12, 2015, 10:48:26 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbl81

salut, am cumparat si trebuie sa montez 2 dopuri de drenaj la oglinda. Care este procedeul ieftin si bun de montaj?   :)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

mai exact, etansarea acestei piese fata de barca,
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Fritz

Doua surubele de inox  si mastic siliconic pt. instalatii sanitare. Sa tina la apa. Gasesti in orice magazin de instalatii sanitare.

bbl81

am vazut pe youtube ca se mai instaleaza si cu nit-uri in loc de suruburi inox. ce parere aveti?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

kimi


bbl81

Pai dopurile deja le am. Se infileteaza in 'camasa' lor care trebuie montata pe oglinda


"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Vali

Dopul ala mic se pune la interiorul barcii, in ultima varanga dinaintea oglinzii, caz in care intre paiol si oglinda ramane o "groapa" unde se aduna apa.
Daca trebuie dop la exteriorul oglinzii, e obligatoriu cel din cauciuc expandabil, ca in linkul postat de kimi.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bbl81

astea sunt dopurile. nu sunt pentru montat pe oglinda?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

dany


Vali

La barcile serioase e preferat dopul expandabil, cu strangere prin filet sau parghie. Se mai pun si dopuri ca in poza de mai sus, dar nu sunt la fel de sigure, avand de obicei doar rol de aerisitor al compartimentelor etanse din interiorul barcii.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bbl81

hmm, tinand cont ca pe acestea le-am cumparat, probabil le montez pe rezerve de flotabilitate. va trebui sa cumpar si dinacelea expandabile. alea se monteaza cu manerul in barca sau in afara?(banuiesc ca in barca)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

ionitzady

Bbl81  trateaza cu mare atentie montarea dopurilor  , tu ai oglinda noua si e pacat sa-ti bati joc de ea.  Cel mai bine este fibrarea zonei lemnoase aparute in urma gauririi.

bbl81

Citat din: ionitzady din Iunie 15, 2015, 04:17:37 PM
Bbl81  trateaza cu mare atentie montarea dopurilor  , tu ai oglinda noua si e pacat sa-ti bati joc de ea.  Cel mai bine este fibrarea zonei lemnoase aparute in urma gauririi.


]cum vine asta?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

renata

Citat din: bbl81 din Iunie 15, 2015, 10:50:42 PM
Citat din: ionitzady din Iunie 15, 2015, 04:17:37 PM
Bbl81  trateaza cu mare atentie montarea dopurilor  , tu ai oglinda noua si e pacat sa-ti bati joc de ea.  Cel mai bine este fibrarea zonei lemnoase aparute in urma gauririi.


]cum vine asta?
Salut ! uite asa vine :sa faci niste rasina cu fulgi de fibra sau stratimat si sa izolezi tubul dopului inainte sa-l incastrezi in gaura oglinzi fie el cu suruburi sau autofiletant , succes !

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"