Fonduri de 1 miliard de euro pentru Delta Dunarii.

Creat de Intersect, Martie 13, 2015, 10:44:34 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristizz

George, trebuia sa le picuri in ureche la Capitanie ca astia sunt cei cu miliardu' si au venit sa vada pe ce dau banii  :)
V-ar fi pus si de-un storceag

Florio

Citat din: Fritz din Martie 13, 2015, 07:22:26 PM
 
Florio@ ...imi place ca sunteti optimisti si ,,ganditi pozitiv" ...Zici ca noi nu avem de pierdut ?!! Gresim aici ...

Era vorba  de dezbaterea noastra de idei, daca e degeaba sau nu.  Ziceam ca macar atat lucru putem sa facem, nu avem nimic de pierdut daca ne cristalizam niste idei, indiferent daca au sau nu ecou. ;)

Florio

Trag concluzia dupa ce am citit opiniile voastre, ca banii ar trebui sa mearga in proportie covarsitoare catre :

-DNA (un DNA ideal, care sa nu ancheteze partinitor, in functie de cine e la mai tare in tras sfori). Spun asta fiindca DNA exista de 13 ani (PNA-DNA) si a fost doar organ de manevra pentru papusari. Brusc de cand pieri marinarul, au sarit dosarele in aer si se operaza arestari in cazuri care treneaza de 7-8 sau mai multi ani.

-Intr-un amplu sistem de control care sa duca usor-usor catre extinctie, mafia locala de  distrugatori ai pisciculturii.

-Intr-un program de cercetare (atentie, aici se sifoneaza banii cel mai usor ;) ) a zonelor  care trebuiesc protejate pe o perioada limitata in scopul refacerii habitatului natural. Pentru cele protejate deja nu mai e cazul sa discutam, dar merita avut in vedere ca vizitarea lor poate ar merita luata in calcul, macar pentru cei care folosesc ambarcatiuni mici, cu padele sau vasle. Niste caiace nu distrug mediul, bre tanti Rovana Plumb !

Acum daca masurile astea presupun la nivel ideal ca au rezolvat problemele de control ale zonei (nu se mai pescuieste monofilament sau electric, nu se braconeaza, s-au luat amenzi destule pentru glisaje in locuri nepermise, etc...) si totodata printr-un DNA tot ideal, s-a inlaturat protectia politica sau de alt fel a mafiilor locale, putem sa gandim la dezvoltarea propusa de Alex1958 si Ghrt :
-dezvoltarea unei minime infrastructuri pentru utilizatorii de ambarcatiuni.
Adica niste mici marine locale, cu rampe si paza. Si paza, zic ! Ca iar ajungem la asta.
-Dezvoltarile pentru asezari, localnici, invatamant, etc.

Eu as mai propune:
-Amenajarea unor locuri de camping pentru vizitatorii deltei in ambarcatiuni de tot felul, in special in caiace, canoe sau altele cu propulsie manuala. Sunt cei mai inofensivi vizitatori ai biosferei si totodata cei mai asupriti. Legea ii condamna daca vor campa altundeva decat in campinguri, iar campinguri sunt unul la aproape 1000 km patrati (calculasem undeva chestia asta).


Uite ca nu vorbim degeaba. Imi dau seama pe masura ce ideile se cristalizeaza, ca totul este la limita imposibilului. Cum naiba sa eradichezi mafia, sa controlezi teritoriul cu oameni integri, necorupti, de unde ii aduci si cat rezista ei ? Cea mai simpla e amenajarea de pontoane si campinguri, dar si acolo o sa fie vai si-amar.

Deci s-a rezolvat, nu se poate :) .
Atunci v-am salutat, ma duc la culcare.



Nakasone

#18
@dan roh : apreciez  cele scrise de tine. Cf. traditiei politice din ultimii 25 de ani, mai mult ca sigur ca acest miliard  este dedicat  tot celor posibil implicati in ,,proiect",.Este indemnul la actiiuni/studii,planuri si proiecte profesionale ptr. zona in cauza, pana la lansarea semnalului asteptat,tot conform traditiei : so pa'  el ( pa miliard) !! Voi i-ati vazut pe primarii din Crisan ,Sulina ? Ati avut un minim dialog cu ei ? Sunt monosilabici,precum,cred ca si studiile lor. Cum sa faci treaba cu aia ?  Probabil ca ei sunt o exceptie si in alte locuri sunt oameni de nadejde .A duce la bun sfarsit proiecte serioase, a le intretine si  supraveghea ulterior ca la carte, insemna normalitate. Iar ptr. unii,din pacate,  normalitatea  inseamna ...sfarsitul prosperitatii lor. Ma tem ca ptr. foarte multi ,Delta e ok sa ramana asa cum e acum ,cu mici modificari (de 1 miliard)...importante, dar nu prin partile esentiale,cum zicea cineva , mai deunazi.
Ce om sanatos la cap,patriot si cu  dragoste pentru Delta , nu ar prelua cate  ceva din cele scrise aici de Florio, Intersect ,ghrt ,mariusbig  , Alex1958, etc. Dezbatere publica  ,la 1 miliard de euro ?! E buna rau ! Suntem pierduti iremediabil. In fapt, ati vazut ce este 1 mld. Mai nimica toata. Au si ei dreptate : ce sa faci mai repede cu 1 mld.? Numai dezbaterea publica e 3-4 sute de milioane.Pe putin ! Costa ceva sa intrebi pe fiecare roman in parte,deplasare la fiecare acasa, chestionare,creioane si ascutitori,cafea si pauza de corn si lapte,cursuri si instructaje premergatoare , supraveghetori/observatori neutrii si  o comisie de la NASA si fabrica de geamuri din  Panciu , ca  sa nu se fraudeze si totul sa fie transparent.Uitasem : musai un soft,dar soooft adevaraciune, nu asa ,orice stift. Stiti voi de care . Ehee, e treaba de facut ,nu jucarie ,ce credeti !  Iar cu ce ramane, nu e de ajuns sa varuiasca tot canalul Gugustiucilor, numai malul stang.Cum ? N-ati auzit de el ? 
PS. Se zice ca pe A3 ,dinspre Bucuresti, ,pe bucata Fundulea-Lehliu se va circula pe un sigur fir,ptr. reparatii, pana prin luna Iulie (sigur va fi Septemnbrie). Era si cazul ! O data la 15 -20 de ani putem sa suportam acest ...marunt disconfort pe cateva sute de metrii de autostrada,nu-i asa ? La noi s-a creat o noua meserie,se pare, de mare succes : stomatolog/dintar  de drumuri . Natie inventiva dom'le !
carpe diem

Intersect

Citat din: cristizz din Martie 13, 2015, 11:09:16 PM
George, trebuia sa le picuri in ureche la Capitanie ca astia sunt cei cu miliardu' si au venit sa vada pe ce dau banii  :)
V-ar fi pus si de-un storceag

Exclus, nici nu îți vine să crezi ce interese sunt, aveam șansa la o derogare de la Ministerul Muncii. De ce de la Ministerul Muncii nu ma intreba.
Toate acțiunile lor aveau la bază replica Acționăm în interesul comunității locale.
De acord acționați.
Cei de la Hapaq Lloyd sau ambiționat și au vorbit cu o firmă de agenturare, dar sau lovit de aceleași răspunsuri.
Toată aventura era un" surprize call "pentru pasageri un fel de sondaj pentru ca tura nu a fost prinsa în nici un pliant.
Nici nu va gândiți cât să muncit pentru asta,prezentări discuții mailuri și în final a fost timp pierdut.
Oricum susținători am avut( nu va imaginați ca români) care susțin în continuare ca nu trebuie sa bați drumul până în Brazilia sa fi uimit se poate și în Europa.

Acțiunile lor trebuie monitorizate în primul rând de către localnici noi trebuie sa ii susținem prin orice mijloace.
Primul lucru în care trebuie investit este educația,baza oricarui lucru sunt atâtea sate fără școli.
Sau școli fără apă curentă căldură....
Pe de altă parte trebuie făcute sau mai bine zis refăcute stațiile de epurare.
Toate localitățile deversează în Dunăre, stațiile sunt făcute sau mai bine zis furate pentru ca nu pot fi exploatate.
Born to fish,forced to work!!!

pelicanul

Eu n-am mai fost de citiva ani in Delta, pina anul trecut, cind am fost cu barca mea la Sf. Gheorghe. Turismul a devenit o adevarata industrie, nu mi-a venit sa cred.
Pasagerul austriac a umplut vreo 10 barci de la fata locului. Toate erau nou noute, identice, motoare, vopsea, tot. Vestele de salvare puse frumos pe niste rastele cu roti intr-o mica magazie de pe cheu. Pontonul de ambarcare nou, proaspat vopsit. Totul extrem de bine organizat. Nu cred ca localnicii au vreo treaba cu chestia asta, decit eventual la condus barcile. Toata treaba cred ca e organizata prin ceva agent, probabil din Tulcea, daca nu de mai sus.
Pe partea cealalta, n-am vazut nici o barca sa vina in port cu peste, in schimb erau alte 10 sau 15 barci cu diferite cartoane de genul: "Plimbari cu barca Tel: 07xxxxx" Astea se umpleau cu turistii care veneau cu pasagerul de Tulcea.
Peste nu stiu cine mai prinde, eu n-am vazut nici o barca sa vina de la pescuit, vechea cherhana e demult inchisa etc.

dan roh

Sunt curios ce va face guvernul cu lotrii de diguri, petice de pamant  si luciu de apa din delta. Imi aduc aminte de un post scris de Vincentiu parca din ultimul raid daca nu ma insel,  in care relata(cu naduf) cum undeva pe langa lacul Dranov , a dat de un petic de pamant pe care a dorit sa poposeasca un pic. Povestea cum a stras  tabara(desi se apropia o furtuna)deoarece locul este propietate privata(ospitalitatea Deltei).  Cam acelasi lucru se intampla cu zona Holbina(care a fost renaturata pe bani publici) si data in concesiune(degeaba sau pe spaga, cum vreti s-o luati), cu zona Solomon ma refer aici la incinta data tot pe spaga celor care au ridicat pensiunea Delta Paradis. Ce sa mai spun de pensiunea Califar din Dunavat de jos, pensiune care s-a ridicat la propriu pe fundatie ridicata pe cateva mii de metrii direct din luciu de apa(cum o fi luat autorizatia de mediu?). Dar  locatia de Km 54 de la intersectia Canalului Dunavat cu Bratul Sf. Gheorge va spune ceva? Si povestile ar putea continua. Sa fiu inteles: nu am nimic cu cei ce desfasoara activitati turistice ba chiar apreciez lucrul acesta, dar, nu pot sa inchid ochii  la darea terenurilor din Delta in concesiuni pe spaga si profund in detrimentul satelor din zona. Asa ca nu va mai uitati in gura lui Ponta. Marea problema a Deltei Dunarii nu o reprezinta banii ci vointa politica. Master Plan exista, oameni prefesionsti gen Baboianu si Stiuca sunt, bani sunt, hotaririle in consiliile locale privind renaturarea sunt aprobate. Dar pana cand actualii,,jmecheri,, nu vor disparea din peisaj, pot sa pun pariu daca vreti,  nu se va intampla nimic.


ghrt

Dispar actualii jmekeri, vin alţii. Cât timp ăia din Crişan îşi aleg primarul pe considerentul că le zice bine din scripcă (fostul din Caraorman; de actualul nu am mai întrebat) nu vom vedea altfel de oameni la butoane.
Banii ăia nu vor cumpăra o altă mentalitate aşa că nu este vreo speranţă de la "comunităţile locale". Vorba cuiva, şi ce se va construi infrastructură modernă va trebui păzită, că ăia nu îşi dau seama că e mai importantă ca birtul local.


gvincentiu

Cam de aici incepe istorioara mea http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,20.345.html, insa o privesc prin prisma celor ce au fost prin Delta inca din anii '90 si au ascultat povestile celor ce bateau calea apelor inca din '70.
Repet: declinul Deltei a inceput odată cu aparitia telefoanelor mobile, când pescarii au început să descarce direct în izotermele sosite la mal și de aici fiecare își știa drumul: restaurante, magazine via traficanți. De aici declinul cherhanalelor și concurența acerbă (a se citi braconaj) în zonă. A mai fost un pas până la împărțirea luciului de apă. Nu zic de treburile politice, că se știu. Următorul pas a fost autoizolarea autorităților locale cauzată de interese funciare, autoizolare ce continua și astăzi. De aici a mai fost un pas până la "neglijarea" voită a întreținerii canalelor de legătură între sate/comunități. Deschiderea către occident/ aderarea UE și tentațiile unei vieți lejere, a făcut ca mulți (foarte) părinți să muncească pentru ca toți copii să facă o facultate la oraș asigurându-le condiții de trai (a se citi apartamente în marile orașe, facultăți private, masterate etc.) plângând apoi că se depopulează satele și-s copiii departe. Nu zic de faptul că un sezon de scrumbie aduce unei singure bărci cu "randament" 30k-40k lei, Ehehei, să-ți tot ții copiii la facultate...
Anul trecut, am stat vreme trei toane lângă o barcă, la Galați: doar 1,5 kg, de scrumbiuțe, mici și amărâte, puiet prost. Păi de unde frate să mai urce dacă e toată vămuită mai jos? Aaaa, era și prohibiție...
Și mai sunt multe de spus... Paradoxal, părerea mea e că Delta își va reveni doar pe măsura dezvoltării sale economice, cu industrie, fabrici, cu infrastructură și comunicații etc. Cu cât va fi nivelul de trai mai ridicat, cu atât peștele va fi mai puțin interesant iar oamenii vor avea alte ocupații, meserii mai puțin obositoare, "periculoase" și Delta își va reveni.
Spunea bine cineva că Delta singură poate asigura hrana pentru toate județele din jurul ei: TL, GL si BR.
Un miliard de euro? Poate doar pentru inceput, dar dacă miliardul nu e susținut de alte și alte miliarde, în următorii ani nici o șansă.
Ganduri bune !

Nakasone

Se zice ca cel din Crisan a fost militian. Se pare ca ....la circulatie !
carpe diem