amenajare barca fibra de sticla Hiros Yacht 5.0 Fish

Creat de sorinc, Iulie 24, 2017, 09:59:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sorinc

Buna ziua,

Intr-o luna urmeaza sa primim barca din subiect. Ca dimensiuni are 4.95m x 1.70m si 170kg.
Doresc sa construiesc un compartiment in interiorul barcii pe partea dreapta, cat mai asemanator cu cel de pe partea stanga. In felul asta va ramane un "culoar" de podea, central, de latime aprox 80 cm. Lungimea respectivului compartiment este 148cm, latime 29, inaltime 32. Acel culoar central, vreau la nevoie sa-l acopar cu 2 placi detasabile, in partea dinspre pupa placile se sprijina pe bancheta centrala, iar spre prova ma gandesc sa prind de compartimentul prova, pe peretele lui vertical niste latisori de sprijin (de lemn), cu prindere mecanica fixa (surub + piulita), pe care aceste placi sa se aseze, iar forma finala sa fie un deck intr-un singur plan, care acopera aprox jumatate din barca.
Practic in felul asta contruiesc un "platou" pe care sa pun un cort 2 seconds de 2 pers de la Decathlon. Distanta intre peretele vertical al compartimentului prova si bancheta centrala este de 97 cm.
Doresc ca toata aceasta amenajare sa fie cat mai usoara in greutate, dar suficient de rezistenta pt scopul declarat mai sus.
Ca solutie constructiva m-am gandit ca pentru compartimentul de pe dreapta sa folosesc placaj de plop. Pe fundul barcii sa aplic prin LIPIRE un latisor de lemn cu profil L in sectiune, iar prinderea de acesta a placajului (preretele vertical al compartimentului) sa o fac cu holzsuruburi. De asemenea si peretele vertical al acestui compartiment dores sa-l prind de compartimentul prova printr-o solutie identica (latisor in profil L). Nu doresc sa gauresc fundul dublu al barcii, ci doar peretii verticali interiori daca este cazul.
Fiind din Brasov doresc sa folosesc materiale de la Holver daca e posibil, intrucat Welde nu imi este la indemana.
Rog pe cei cunoscatori sa-mi sugereze ce tip de placaj de plop sa folosesc, ce grosime (am vazut ca la Welde este specificat pe forum un placaj cu incleiere AW100 cu rezistenta sporita la umiditate, deci as vrea sa stiu daca exista un astfeld e echivalent la Holver).
As folosi chiar si placi de lemn de rasinoase de la Hornbach cu grosime de 18-20mm, insa poate macar pentru compartiment ma gandesc ca pot gasi placaj cu rezistenta suficienta, dar cu greutate totala mai mica.
Pot gasi undeva greutatile specifice pe mp ale placajelor de diferite grosimi de la Holver? Banuiesc ca un telefon acolo ar rezolva problema, dar inainte sa intreb as vrea sa stiu ce grosimi imi sugerati pt aceasta constructie.
Va atasez o poza cu viitoarea barca pentru a intelege mai usor aceasta "poveste incalcita".
(In poza este o alta barca, dar modelul actual al HY 5.0 pe care o achizitionam este identic cu aceasta poza).
Astept cu nerabdare sugestiile si intrebarile voastre!
Multumesc.