reparatie barca

Creat de eugen67tl, Mai 20, 2014, 10:24:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

eugen67tl

Miercuri am lansat-o  si am fost extrem de multumit.Voi reveni cu cateva poze pe apa.

malasorte

Salut si felicotari pt produsul finit.daua intrebari am si eu. Cum ai aplicat primerul si cate maini? Cat au fost costurile peridocului?multumesc

eugen67tl

Multumesc pentru apreciere.Primerul l-am aplicat la trafalet in doua straturi apoi matuit cu P600  si vopsit.Peridocul a costat cca 1700 ron .

ionitzady

frumoasa lucrare  si bun meserias  , nu? domnilor

aditm

 buna, frumoasa lucrare, felicitari, o intrebare as avea, la ce pret ati luat vopseaua si primer-ul?

eugen67tl

 Aproximativ 35 ron/kg primerul si 47 ron/kg vopseaua iar diluantul pentru ele (2 litri ) 37 ron.

aditm

     mersi frumos, vopseaua are acoperire buna, ati folosit multa?

eugen67tl

Cu placere.
Am folosit 1 kg de vopsea albastra (barca are 3,60 pe 1,50 si inaltime 0,6).La cea alba folosita la interior nu stiu exact pentru ca am folosit si la o barca a unui prieten.Eu consider ca are o putere de acoperire buna.

aditm

    multumesc de ajutor, am si eu o barca de vopsit si inca nu stiu cu ce vopsea sa dau, vream sa dau cu un DURALCHID auto, inca nu sunt hotarat

kimi

Nu da cu Duralchid , nu se preteaza la asa ceva .
Am dat pe barca unui prieten dar alt avantaj in afara de gloss nu am gasit . Se zgarie foarte repede si nu are rezistenta unei vopsele poliuretanice .

Vali

Citat din: eugen67tl din Mai 24, 2014, 10:08:56 AM
Am dat o declarație pe propria răspundere la notariat ca am confecționat în regie proprie cu materiale procurate din comerț un peridoc pentru transport ambarcațiune , după care am mers la Politia comunitara unde am mai plătit cca 20 ron si cam atât.

Azi am fost si eu la biroul local al primariei, care elibereaza acele numere galbene (la mopede, carute si utilaje). Mi s-a spus "n-am dat niciodata numere galbene pentru remorci, din ce stim trebuie inmatriculate la politie". Am intrebat conform carei legi isi desfasoara ei activitatea de acordare a numerelor galbene, insa nu mi-au raspuns.

Mi s-a spus totusi ca la utilaje agricole RAR-ul da un atestat tehnic in loc de carte de identitate. Pe baza acelui atestat se dau numerele galbene, iar daca RAR-ul da carte de identitate, vehiculul trebuie inmatriculat la Politie. Deci teoretic mingea e in curtea RAR-ului, cu toate ca nu ma astept la nimic bun de acolo. Am sa merg totusi odata sa intreb, fiindca daca s-a putut in cazul colegului nostru, trebuie sa se poata si in alte parti, doar legea e aceeasi.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Alex1958

Vali,
Daca ajungi la RAR aia iti cer intai un proiect facut dupa reglementarile lor pe care sa-l omologheze- cam ce faci tu la RNR. Drumul asta l-am parcurs personal cu un peridoc artizanal. Initial tot numere galbene am vrut si eu.
La primarii fiecare face dupa cum il taie capul = autonomie locala. De ce nu te duci unde a reusit colegul?

Vali

Nu e vorba de mine, ci e de interes pentru comunitate. Teoretic ar trebui sa fie o treaba unitara la nivel national chestia asta cu numerele galbene. Din ce am inteles, colegul n-a avut vreo treaba cu RAR-ul sau alti asemenea birocrati.
Ramane sa vedem daca poate rezolva un prieten interesat treaba asta cu numere galbene la peridoc, urmand sa povestim pe forum prin ce s-a trecut. Nu stiu daca nu cumva e obligatoriu sa ai si domiciliul acolo unde vrei sa obtii numere galbene, ramane sa ne informam.

Later edit: in urma unui mesaj privat primit de la un coleg (caruia ii multumesc), m-am lamurit. Legea e clara, remorcile se inmatriculeaza ca si autovehiculele, iar ce se inregistreaza la primarii sunt categorii speciale, prevazute in OUG 195 / 2002, actualizata.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Alex1958

OK,
Eu am parcurs drumul cu peridocul artizanal acum 2 ani cu un tip din Ploiesti.
Daca trebuie cuiva detaliile sa ma contacteze pe privat.
Toate cele bune!