Velier traditional ?

Creat de Florio, Aprilie 19, 2011, 10:51:20 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

n.adrian

Din aluminiu, cu derivor retractabil, cand e ridicat derivorul are un pescaj de 1m :)) Vroia omul sa se duca in Delta, i-am chemat pe barca, i-am omenit cu un alcool si o cafea, i-am lasat sa isi dea email-uri, ca deh, la noi nu e WI FI in port. Simpatici rau francezii. Barca in interior cam....spartana asa, deh, manufacturata, fara cine stie ce dotari, motorul era sub o canapea in mijlocul barcii, si frantzuzul foarte mandru ca poate sa aiba acces la el rapid si facil, o bucatarie intr-un colt, un loc de navigatie 2 dormitoare o baie si niste spatii de depozitare.

gvincentiu

L-ai intrebat (sau ai vazut) cum si-a facut izolatia? Daca a pus inca un corp de fibra in corpul de aluminiu, e bestial.
Ganduri bune !

n.adrian


Florio

Citat din: n.adrian din Mai 22, 2011, 09:02:51 PM
http://www.jfandre.com/
Asta e designerul.
E cea de 45 picioare ? Cum o sta fara derivor, avand asa o inaltime la arborada ?!

n.adrian


n.adrian

Imi pare tare rau ca nu pot sa va dau detalii tehnice, despre cum a fost construita, ce si cum.....
Eu m-am uitat la grement, la vele, la reglaje, nu m-a impresionat deloc, ba chiar despre faptul ca derivorul e retractabil....nici nu mai comentez.
Cred ca daca erati unul dintre cei ce sunteti pasionati de constructia navei, era mai fun si pt voi si pentru proprietar. Parea tare solida barca, dar.....ca si performante de viteza, discutabil. Aparatura injghebata pe picior, velele facute sa stea acolo pana se destrama, despre manevrarea lor....ca sa nu zic despre reglaje fine, catargul nu era fractionat....deci .....eu am pozat-o ca mi s-a parut senzational ca cineva a facut asa ceva, do it yourself, dar dincolo de asta sunt cam incapabil sa intru in amanunte despre cum a rezolvat constructiv anumite aspecte.

n.adrian

Am fost in we in Tomis si am vazut un "velier" cica ar fi a celor de muncesc de 7 ani la el la Bucuresti. Mie mi se pare mai mult salupa decat velier :)

n.adrian

Tot in port, era o barcuta de vanzare cica vrea pe ea 17k iepuroi, da cared ca daca negociaza cineva o da ssi mai ieftin. Poate e cineva interesat. Vali sa nu ma arzi, ca nu fac reclama si nici nu vand barca eu. Doar informez colegii de forum :)

n.adrian

si ca tot zic ca informez lumea, daca nu ati vazut-o pe Adornate....iaca poza :)

Florio

Adornate e maiestuoasa !
Am venit ieri in urma ei, pe mare, si am admirat-o cum plutea pe valurile alea blande. Pacat ca nu am prins-o cu velele sus, i-as fi facut o poza:) .

Florio

Velierul din lemn insa, este foarte inalt in borduri si intr-adevar are un aspect de motoryacht. La 2 barci de el, pe acelasi ponton este un motoryacht care pare fratior de-o seama, de-o faptura si de-o mama, prin proportii, aspect, forma geamurilor (ancadramentelor hublourilor) si a liniilor laterale. 
Nu spun ca o critica, doar ce am observat cu ochiul liber.
Intr-adevar este foarte ingrijit lucrat, detaliile, finisajul, totul arata o munca laborioasa. Si o cheltuiala uriasa.
Cu siguranta s-a si lucrat pe niste planuri ca doar nu iesea o asemenea barca "dupa ureche" .
Pacat ca i s-a rupt catargul la montare, i-am fi vazut proportiile si cu arborada sus .  :)

_Alex_

Frumos velier te lasa fara suflare cred ca arata splendid cu velele ridicate
Al cui este?

n.adrian

Nu prea cred ca ridica velele Adornate. Din auzite are numai 6 oameni in echipaj. Face ture cu motorul contra sumei de 49 euro pana travers mamaia. Vreau si eu sa ma duc :)) sa ma dau si eu cu un velier :))

nicu


Capitanul Nemo

Citat din: Florio din August 01, 2011, 07:44:52 PM
Velierul din lemn insa, este foarte inalt in borduri si intr-adevar are un aspect de motoryacht. La 2 barci de el, pe acelasi ponton este un motoryacht care pare fratior de-o seama, de-o faptura si de-o mama, prin proportii, aspect, forma geamurilor (ancadramentelor hublourilor) si a liniilor laterale. 
Nu spun ca o critica, doar ce am observat cu ochiul liber.
Intr-adevar este foarte ingrijit lucrat, detaliile, finisajul, totul arata o munca laborioasa. Si o cheltuiala uriasa.
Cu siguranta s-a si lucrat pe niste planuri ca doar nu iesea o asemenea barca "dupa ureche" .
Pacat ca i s-a rupt catargul la montare, i-am fi vazut proportiile si cu arborada sus .  :)

Am vazut acest iaht atunci cand constructia sa se apropia de finalizare. Este un Bruce Roberts 43 construit in sistem cold-moulded din stejar si mahon, o bijuterie la superlativ a constructiei de ambarcatiuni de lemn in Romania.
http://www.barcasirius.blogspot.com
"Not all the wanderers are lost" J.R.R. Tolkien