Barcă de pescuit pentru 2 persoane

Creat de Kemo Sabe, Octombrie 01, 2016, 01:31:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kemo Sabe

Bună ziua! Aceasta este prima mea intervenție pe forum ocazie cu care doresc sa vă salut.
Posed o gonflabilă Kolibri KM DLT280 și un motor Suzuki DF6A. Pentru o singură persoana este suficient de spațioasă si viteza de deplasare suficientă (25-30 km/h). Cum eu pescuiesc la răpitori in picioare si la clonc, cu 2 persoane este înghesuiala mare si viteza de deplasare este mica (MAX 8km/h).
Din aceste motive am luat decizia sa-mi construiesc o barcă prin metoda aceasta care ar trebui sa îndeplinească următoarele cerințe.
- va fi echipată cu motorul Suzuki DF6A cizmă scurtă. (Este nou, 10 ore de funcționare si nu vreau/pot să-l schimb.
- sa fie suficient de spațioasă pentru doi pescari la spining cu bagajul aferent
- sa fie stabilă in staționare
- sa fie ușoară undeva 50-60kg
- forma  carenei să permită utilizarea facilă a cloncului
- cu motorul de mai sus sa poată atinge o viteza mai mare decat gonflabila mea. (20km/h este idealul meu orice depășește este un bonus bineprimit 😀)
......
Eu am pus ochii pe modelul Tropic 12 care este in construcție la un coleg de pe forum. Acum nu stiu daca acest model se pupa cu cerințele mele ținând cont de limitarea motorizării.
Puteți sa imi sugerați un astfel de model de barcă care sa poată satisface aceste dorințe fie si in parte?
PS . Am fost recent pe Dunare la Divici si am mers cu o barcă grea de fier (300kg la 6m) care cu un motor Yamaha 9,9 2t încărcată cu 4 persoane (300kg) mergea in amonte cu 20-23 km/h după GPS-ul sonarului.

dany

#1
Uita de glisare la 6 cai.Daca mai citesti pe forum  ai sa vezi ca s-a discutat problema,si anume ca i-ti sunt necesari 20 de cai pt. fiecare kilogram pt. glisare.Am incercat o groaza de variante si am ajuns la aceasta concluzie testand pe viu barci si motoare.Uitat-te la topicurile de pe stitch&glue si vezi postarilemele si nu numai
Exista oare posibilitatea ca motorul ce impingea barca de tabla cu 4 oameni  sa fi avut stick de 9,9cp si el sa fi fost de 40cp?Intreb si eu.....pt. evitarea inmatricularii poate...

mariusbig

Citat din: dany din Octombrie 01, 2016, 04:24:44 PM
Uita de glisare la 6 cai.Daca mai citesti pe forum  ai sa vezi ca s-a discutat problema,si anume ca i-ti sunt necesari 20 de cai pt. fiecare kilogram pt. glisare.Am incercat o groaza de variante si am ajuns la aceasta concluzie testand pe viu barci si motoare.Uitat-te la topicurile de pe stitch&glue si vezi postarilemele si nu numai
Exista oare posibilitatea ca motorul ce impingea barca de tabla cu 4 oameni  sa fi avut stick de 20 cp si el sa fi fost de 40cp?Intreb si eu.....pt. evitarea inmatricularii poate...
Salut Dany.
Stiu ca ai vrut sa spui 20kg/cal putere pentru glisare nu invers.

dany

#3
 ;D ;D ;D :o :o  sunt obosit.Am venit de la pescuit .La spining.La vasle.La metro-dupa ;D ;D ;D
Am vrut sa rectific ,dar te las in aer cu remarca ta Marius ,draga.Las-o asa .....Sa incercam sa ajutam baiatul asta
Si eu am cochetat cu ideea unui tropic.Am vrut sa iau planurile impreuna cu cineva de pe forum...Eu eram grabit ca de obicei si nu neaparat dispus sa platesc niste planuri din australia care nu stiam cat de repede si daca !!!!o sa ajunga.Eu m-am orientat catre altceva si nu regret nici un minut.Daca te ve-i apuca de construit o barca prin metoda asta,la dimensiunile tropicului ve-i ajunge sigur la 70kg sau mai mult.Ia legatura cu eugen tulcea.Succes.

Kemo Sabe

#4
Ce am vazut eu pe Dunare erau niste bărci de fier de forma unor barje cu fundul plat. De glisat nu glisau dar tot se deplasau cu 20km/h. Motorul nu era colantat. Maine voi incerca sa pun ceva poze cu barca aceea si motorul.

Kemo Sabe

#5
Eu nu visez sa zbor cu motorul meu de 6 cai dar cred ca exista un model de barcă ce poate sa meargă mai repede decat gonflabila mea care se comportă ca un plug cu 2 persoane in ea. Rămâne doar sa gasesc acel model. Cu siguranta imi voi construi o barca prin aceasta metoda ca mi-a intrat asta in cap si e greu sa mi-o scot. Sper sa gasesc un model care sa-mi satisfaca nevoile si sa nu ma trezesc ca am muncit degeaba. Din acest motiv intreb aici unde poti invata din experienta altora.

Vali

@Kemo Sabe: Salut si bun venit pe forum.

Dupa cum au scris si colegii, e putin probabil sa obtii viteza de glisare cu 6 cai si 2 persoane, oricat de usoara si eficienta hidrodinamic ar fi barca. Cel mai probabil barca va ramane in regim de tranzitie, care e cel mai ineficient posibil la orice barca.

Pentru calitati nautice bune, e nevoie de niste dimensiuni minime (lungime, latime, bord liber etc). Cred ca o barca de 12 picioare, de exemplu Tropic sau Magnum de pe acel site, s-ar potrivi bine cu cerintele formulate.

In schimb, cu 6 cai te poti misca in glisare cu o persoana, ramanand ca in 2 persoane sa mergeti la limita de sus a regimului de deplasament. Asta deoarece odata cu tranzitia viteza creste foarte putin si consumul foarte mult. Daca nu ai putere suficienta ca sa incaleci valul prova, barca se va afunda in golul de val pupa, ramanand in tranzitie.

Ce e in schimb avantajos la o rigida, comparativ cu o pneumatica, e ca viteza va fi superioara, datorita calitatilor hidrodinamice mult superioare ale unei rigide proiectata si construita bine. Urmareste de exemplu topicul despre constructia X13 a colegului NessyRo, acolo se vede o barca bine gandita si executata, cu rezultate peste asteptari.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

teo pes

https://www.youtube.com/watch?v=c4H0ZHqKsak
Cam asa merge un aluminiu cu fund plat impinsa de 9,9 cp ! nu speram sa alerg asa si sa fie asa stabila.
Viata i grea !!  Dar trece !!

Kemo Sabe

Până la urmă am hotărât cu un prieten sa construim un Jon boat de 3,6m fiind oarecum mai simplu de construit. Rămâne sa stabilim unde va fi atelierul de lucru si ne vom apuca de treabă.

teo pes

Daca o sudati ,o incapere inchisa , daca se raceste afara eventual incalzita ,380v !
Viata i grea !!  Dar trece !!