Bonwitco

Creat de stefand600, Ianuarie 06, 2016, 11:18:54 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

stefand600

In primul rand LA MULTI ANI! pentru 2016 si multe iesiri pe apa.
Ce parere aveti de barca din acest link
http://www.bonwitco-boatbuilders.co.uk/bonwitco449
Ma tot mananca sa trec la o cabinata. Daca performantele anuntate pe site sunt reale cred ca merita trecerea la cabinata. Spatiul din cabina este de 1,8 m si cred ca  2 persoane de 1,70m pot dormi fara probleme. Am gasit una fara motor dar cu peridoc la pretul de 2000 euro.Cred ca mai costa si adusul din Franta inca 500-700 euro. Si mai este una in UK la pretul de 3200 Lire dar care are si motor de 40 de cai Mariner. Ce credeti, merita?
Stefan D

calin1967

Spectaculos pescajul... perfect pentru delta. Si daca se si misca cum scrie in prospect e si mai spectaculos. Cabina respectiva e destul de stramta... adica daca a doua persoana e femeie nu cred ca o sa fie prea fericita... daca e pescar nu stiu daca incap acolo toate sculele si berile necesare unei iesiri astfel incat sa nu mai pui cortul... ce vrei sa faci cu ea?

stefand600

#2
Barca va fi folosita doar in DD la pescuit. A 2-a persoana care va fi cu mine la pescuit este sotia mea care are 1.60 si 50 Kg. Eu am 1,70 si 80 Kg. Motorul pe care dorasc sa-l folosesc va fi Yamy de 20 CP 4T care este deja in posesia mea si-l folosesc pe barca care o am acum, sau voi cumpara unul de 50 CP.  Nu tin mortis sa dorm in barca decat in cazuri exceptionale. Nu stiu daca merita trecerea de la barca mea open la aceasta.
Stefan D

Alex1958

Salut!
Barca de tanchist, dupa parerea mea (190 cm, 120 kg).
Daca nu vrei sa dormi in ea atunci de ce vrei cabinata?
Dintr-o open dai si la stationar si la spining, din cabinata mai greu cu spining-ul.
Legarea unei cabinate necesita adesea asistenta (unul in prova unul la motor). Spatiul in cabinata e mai greu de gestionat, gen deschizi usa, scoti hipopotamul, bagi elefantul, etc.
O cabinata merita daca planuiesti sa stai pe el, la stationar 24/24, cateva zile. Cu barcuta asta chiar daca sunteti voi mai mititei tot va fi dificil.
Parerea mea!

stefand600

Cand merg la stationar, uneori, mai stau si peste noapte. Dar in general doar de vreme rea primavara si toamna. De multe ori nu am ramas pe canal la stationar din cauza burnitei sau frigului. Ma gandesc ca daca are bordurile destul de joase se poate da si la rapitor. Partea de geam din fata se deschide si accesul este foarte usor in prova. De asta va cer sfaturi! Pana acum nu am avut barca cu cabina! Iar ca spatiu, nu cred ca poate fi mai rau decat cu open-ul meu care are 3.8 m.
Stefan D

mariusbig

Salut Stef. Ma gandeam sa-ti sugerez confectionarea/montarea unui " cort " pe open-ul tau ,  parca are Dragos - ziuamarinei - asa imi fac si eu in primavara , dar am vazut dimensiunea de 3,8 si pas.
Daca tot vrei sa treci la cabinata mai bine una de cca. 5,5 m-6m si 50-70 cp , e mult mai comoda.
E o parere strict personala.
Eu in open-ul meu de 4,6m cu consola pescuiesc  cu un elefant de 126kg si tot imi vine cateodata sa-l dau peste bord , parca tot nu am spatiu suficient.
Norocu" muierii ca nu e pasionata de pescuit !
Din pacate ......

ziuamarinei

Alex ai pus punctul pe i cu hipopotamul si elefantul, il scoti pe unul il bagi pe altul...  cam asa e. Oricum Stefane daca nu esti disperat dupa pescuit 24/24 si tragi seara la pensiune sau chiar la cort nu prea se justifica alegerea cabinatei, mai ales un drum pana in Franta sau UK, drum ce implica niste costuri semnificative. Acum depinde si de numarul de iesiri pe an si cam cate cate zile consecutiv.
Oricum cabinata de mai sus cu toate mostenirea ei norvegiana nu imi face impresia ca ar avea niste niste calitati nautice impresionante. Sincer ma cam indoiesc ca vei putea glisa cu 20cp doua persoane plus bagaje.
Oricum pentru doua persoane pare cam inghesuita cabina.
Accesul la prova pare facil in poza dar numai prin cabina nu vad o punte cat de ingusta pe langa cabina sau vreun loc de pasit iar asta e un minus.
Pana la urma decizia iti apartine dar una doua pareri in plus cred ca nu strica.

mariusbig

Corect Dragos si Alex. Eu am fost mai .... " soft ".
Dragos , avem pe forum unde si cum ai facut "cortul" de pe barca ta?
Multumesc.

ziuamarinei

Citat din: mariusbig din Ianuarie 08, 2016, 04:52:21 PM
Corect Dragos si Alex. Eu am fost mai .... " soft ".
Dragos , avem pe forum unde si cum ai facut "cortul" de pe barca ta?
Multumesc.

Sunt pozele din " cum se naste o barca " si ceva explicatii si foto in "confectionare bimini top". Daca sunt ceva intrebari si pot sa ajut, cu cea mai mare placere.

mariusbig

Multumesc. Dau mail pe privat cu ce ma intereseaza.

stefand600

#10
Multumesc tuturor care s-au implicat in acest subiect. Pana la urma ideea era daca atributele barcii din link pot fi adevarate sau constructorul exagereaza. Fara discutie ca decizia imi apartine, dar avand in vedere ca actuala mea barca este trimaranul din postarile mele,
3,8 m cu motor de 20 HP, ma gandeam ca trecerea la aceasta barca inseamna o evolutie. Trimaranul nu m-a dezamagit niciodata pana in acest moment, are stabilitate, nu prea are viteza, doar 43 km/h la blana adica 5400rot/min, spatiul efectiv este de doar 1,5 m intre bancheta din fata si cea din spate, stabilitate excesiva in stationare, in conditii de valuri mari te sperie usor.  Barca pe care o pot lua din Fr. este asta.
http://www.leboncoin.fr/nautisme/883660146.htm?ca=12_s
Pretul este de 2000 euro negociat impreuna cu un motor Mercury de 40 hp care nu este in poze fiind in pana. Am contactat deja vanzatorul si a confirmat pretul de 2000 euro. Am contactat un transportator si costa 500 euro livrarea la Bucuresti.
In continuare astept parerile voastre. Va multumesc tuturor.
Stefan D

mariusbig

Dragos , multumesc mult.
Stef , si eu am un trimaran dar de 4,6m si sunt foarte multumit , nu-l schimb pentru nimic La viteza mai mult de 50 nu am luat , nici nu vreau , deocamdata , dar am schimbat motorul cu unul mai mare in 4t sa merg la 80% turatie si voi schimba si distributia maselor in barca.Vom vedea la primavara cum va fi.
Barca din poze cred ca are in jur de 300-400 kg , motorul mercury de 40cp in 2t  sigur o va duce fara probleme , va lua cred 50-60km/h la WOT cu elice pas mare daca nu e foarte incarcata, dar va consuma 16-20l la ora cred.
Vorbesc din ceea ce am invatat de aici si din experienta proprie.

aditm

#12
  buna domnilor si La multi ani!, ceva cabinate mai ieftine se gasesc si pe la noi si destul de ieftine zic eu cu toate ca este de lucru putin pe ele, proprietarul anuntului are daca nu ma insel acum vreo 4 cabinate, trei le-am vazut si eu,nu sunt toate bagate la vanzare in anuntul asta, bunicele la pretul care il cere, un prieten a si cumparat una de la el, cred ca merita vazute inainte de a face ceva drumuri, se mai gasesc si la noi ieftine acu numai trebuiesc cautate

eu am cumparat una de 6m de curand cu tot cu peridoc la 800 euro si arata destul de bine , singurul lucru ce nu imi place la ea ca nu are fundul plat dar sper sa fie practica cateva modificari si buna o fi

Robby

Pai si eu as vrea Aditm asa ceva la 800 euro....linkul pe care l-ai afisat duce eronat...da un contact al vanzatorului daca mai are asa ceva la vanzare....

aditm

 buna, imi pare rau pentru link, incerc sa-l pun din nou
http://www.probarca.ro/anunt/74744/101/1/101/Vand-barca-Vega-.htm
vanzatorul e din Arad, Mihai Macinic, pot spune ca il cunosc putin pe om, am cumparat de la el foarte multe accesorii second de barci, am dus cativa prieteni care au cumparat barci de la el,, am primit de multe ori si bonus ;) mi se pare super ok la preturi pentru marfa ce o are, plus ca se poate negocia cu el, multe(barci sau accesorii) nu le are puse la vanzare, cel mai bine de mers acolo la el si vazut tot, e bine de nimerit cand vine cu ele din Italia.
barca ce apare in anunt am vrut sa o cumpar de la el, mie mi-a placut si ea si pretul, cu toate ca ar mai fi putin de aranjat la ea, acu depinde de pretentile fiecaruia, dar am gasit-o pe asta ce mi-am cumparat-o tocmai de la Brasov, e putin mai lunga, are si peridocul in plus cu toate ca e facut artizanal, la barca am ceva de lucru, dar parca tot mai practica este cea a omului de la Arad, e mai usoara, fundul plat, mai practica la ape mici, e facuta pentru outboard, acu nu stiu, depinde de cine ce vrea