Carte noua

Creat de Thor, Noiembrie 19, 2015, 05:22:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Thor


Florio

Citat din: Thor din Noiembrie 19, 2015, 05:22:56 PM
Am gasit-o si la Targul de Carte 2015: http://www.edituramast.ro/129308.p.html

Multumesc Adrian, am comandat-o !
Sunt atat de rare la noi cartile de navigatie, incat consider ca merita sa vad ce are de spus si neamtul cu pricina ;)

P.S>
Cred ca editorul i-a gresit numele, ar trebui sa fie "Hans Muhlbauer".

Thor

Cu placere!
"Halatul" era mai ieftin la Targul de Carte dar nesemnificativ la pretul asta. Si asa cum ai spus, sunt asa rare cartile de barci... Editura asta a facut si cartea pentru constructia de canoe.
Cat despre autor: http://www.ebay.de/itm/Richtig-Segeln-Hans-Muehlbauer-9783835407626-/390864840126

MBG

Multumesc pentru recomandare.
Am comndat si eu cartea.
Asera am ajuns la targul de carte Gaudeamus la lasarea cartii lui Ivan Patzachin.
M-am plimbat cam 2 ore si ceva printre stadurile diferitelor edituri( mai mari sau mici,mai cunoscute sau nu prea),insa nimic pe tema de navigatie.
Am gasit la Litera un singur atals care descria cuceririle naigatorilor de-a lungul timpului.
Destul de bine realizat si cu informatie interesanta.
Ca fapt divers,pe unde intrebai de carti de navigatie,construie de ambarcatiuni sau calatorii pe mare(sau carte de calatorie in general),primeai o privire socata a expozantului apoi politicosul " nu comercializam asa ceva".
Oricum uimirea din privirea lor  si apoi galsul domol cu care iti spuneau " ca nu au", clar transimiteau un "saracul de el"
Si uite asa iti dai inca o data seama cat de bine este sa fi "dus cu barca".
LIfe is to short to stay on the dock!

Thor


Cu aceeasi placere.
"Marele atlas ilustrat al explorarilor" de la "Litera" (2011) este chiar de referinta. Extraordinar de interesant, foarte condensat si foarte bine si frumos tiparit.
In Romania, navigatia este o activitate profesionala si mai putin activitate de hobby. Iar ca hobby cred ca este destul de exclusivist sau mai putin accesibil. Cred ca din acest motiv nu se prea gaseste literatura "capcompasica/barcaholica". Carte de calatorie, stiu ca face Crocodilul, la Oradea. In rest se cam retiparesc alte lucrari. Anticariatul (inclusiv pe net) este o sursa buna. Carticica de la M.A.S.T - "Cum sa navigam..." este mai mult de popularizare decat de <navigatie>. Poate ca domeniul nu este abordat si din cauza dificultatilor de traducere a termenilor si expresiilor marinaresti. De altfel si carticica respectiva are unele scapari.

ghrt

Cărţi recente şi bune de navigaţie sunt cele două traduceri ale lui Ivar Dedekam, dar nu le-am văzut niciodată la un târg de carte.

De la M.A.S.T. am luat o carte despre orientare (hărţi, busolă, GPS etc), pare interesantă. Un prieten a luat cartea de navigaţie, am răsfoit-o, e mai mult de popularizare.

Cred că cea mai bună modalitate de marketing a unor cărţi de navigaţie este pe aceste forumuri.

MBG

Cartile lui Dedekam chiar sunt utile si usor de parcurs cu informatia bine prezetata.
Nici macar la salnoul nautic nu se gaseau carti de/despre navigatie, asa ca ce pretentii sa mai avem de la targurile de carte.
Ca sa nu mai vorbim despre mizeria pe care i-au facuto la ultimul salon nautic lui Lucian vis a vis de cartea lui...
Bine ca avem forumul si de aici ne putem lua informatie si gasi resurse.
LIfe is to short to stay on the dock!

cristizz

Dac-o fi de folos cuiva ... Illustrated Seamanship - Ivar Dedekam

http://www.bahreya.com/bb3/1/Illustrated_Seamanship.pdf

Florio

Citat din: cristizz din Noiembrie 26, 2015, 07:21:02 PM
Dac-o fi de folos cuiva ... Illustrated Seamanship - Ivar Dedekam

http://www.bahreya.com/bb3/1/Illustrated_Seamanship.pdf

Excelenta pentru incepatori, foarte buna si pentru cei mai rodati.
E de tinut pe barca ! :)

Thor

Citat din: MBG link=topic=1832.msg30551#msg30551 date=144854418.
6

Nici macar la salnoul nautic nu se gaseau carti de/despre navigatie, asa ca ce pretentii sa mai avem de la targurile de carte.

La Salonul Nautic s-a vandut "Conducerea iahtului - pe mare si pe ape interioare", Comandor(R) Marin Deboveanu, Capitan de cursa lunga, skipper de croaziera. Excelenta, scrisa de un navigator cu o mare experienta, autor de manuale marinaresti.
Cred ca o mai poti cumpara de la Editura Seafar (200 lei):  www.seafar.ro

Bogdan ion