Ventilarea santinei

Creat de Rumpi, Martie 15, 2016, 05:39:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ghrt

Adaug că la Petrom cel puţin, pe mânerul pompei este o listuţă cu ce conţine benzina, şi am remarcat 5% etanol.


Alex1958

Rumpi,
Tot ce vezi tu in fisele de produs este limita maxima.
Rafinariile nu produc alcool. Bioetanolul de amestecat in benzina este cumparat pe bani de la terti. Imi mentin afirmatia...
Am dat exemplul cu pretul tuicii vandute de tarani ca n-are nici taxe nici accize. Benzina la 5 lei/l este cam 70% taxe si accize, de unde si explicatia.

Fritz

#17
 Din 2011 exista o directiva europeana ,, Directiva Europeană 2009/30/EC" de trecere si in Romania de la benzina E5 ( care contine 5% etanol) la benzina E10 ( cu 10% etanol) . In Franta si Germania in 2011 deja era folosita.

http://www.capital.ro/trecerea-de-la-benzina-e5-la-e10-poate-dauna-anumitor-masini-141089.html

Deci e bun si etanolul asta la ceva ...Se combina cu apa in orice proportie. Se combina cu benzina in orice proportie.  Benzina NU se combina cu apa ...Dar etanolul cu apa se combina cu benznia ...nu ingheata si se elimina din rezervor.  Pe vremuri aveam o Dacia Nova...Bagam benzina de la un Petrom de langa Lacul Morii in Militari. Aveam un pusti pe scara blocului care fura benzina...la greu. Iarna grea, plecam in delegatie pe la Miercurea Ciuc si in continuare la Bacau... Am alimentat seara , dar in doua canistre de 30 de litri ...pe care le-am lasat in portbagaj. Dimineata, cobor in curtea blocului...Erau cam -10 grade si torn un bidon in rezervor. Mai erau vreo 5 litri si aud ..hodoronc ! Era o bucata de gheata cat fundul bidonului !!! Cred ca avea jumatate de kg de apa !!! La fel si bidonul urmator...Nu am mai alimentat de la benzinaria aia. Am avut noroc ca la Miercurea Ciuc am ajuns la -27 de grade ...La intoarcere mi-a venit ideea sa scot sonda rezervorului si sa vad ...ce am in interior. Aveam o meduza de apa pe fund , destul de mare...Am incercat si am scos o parte din ea cu o pompa manuala de motor de barca. Cam 800 de ml de apa ...I-am mai bagat o jumatate de litru de alcool tehnic si am scapat de belele.  Avea carburatorul ala dublucorp..si cand lua un pic de apa il desfaceam pe tot...pe bordura.  Mama lor de hoti...