Despre GPS si nu numai

Creat de kir_gutzakis, Ianuarie 21, 2014, 11:07:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Catalin


kimi

Mi-a facut cineva cadou un gps Garmin 128 . Aveti idee unde se gasesc niste harti ( free ) ?

peb5

La acest GPS nu merg incarcate harti; in general la un Garmin care are posibilitatea de a incarca harti, are si un slot de card de memorie.
Cu GPS-ul tau poti sa vezi viteza cu care mergi si directia, poti sa faci track-uri, sa-ti mark-ezi sau sa-ti incarci puncte, sa iei coordonate... dar nu vei avea harti in spatele acestor functii.

NessyRO

@ Kimi - Vestea proastă pentru deținătorii de GPS Garmin este că NU EXISTĂ hărți free pentru el (valabil și pentru chart-plotere, sonare, etc.).
    Legenda spune că domnii de la Garmin au un departament special care nu face altceva decât să scaneze net-ul după servere pe care se află softuri Garmin iar în momentul în care se întâmplă una ca asta se dezlănțuie iadul (legal sau nu, funcție de locația respectivului server).
    Cert este următorul fapt: Orice hartă Garmin necesită un cod de activare. Pentru generarea codului (pe site-ul Garmin) este necesar serial number-ul receptorului GPS. Odată activat produsul, softul va funcționa pe computer (PC Windows sau MAC) și se va putea uploada (via USB cu cablul/interfața furnizat) pe receptorul GPS respectiv.
    Softul poate funcționa pe orice computer dar va putea uploada/downloada date NUMAI pe receptorul GPS pentru a cărui serie a fost activat.
    Pentru RO, până la un moment dat, exista o variantă prin care se putea sparge codul pentru hărțile RoADS (Proiectul România digitală). Pentru momentul actual nu mai știu întrucât respectivii domni (de la RoADS), profitând de faptul că au singura hartă decentă a României (Delta 1:100 000, incredibil nivel de precizie și detaliu) au pretenția să cumperi și receptorul de la domniile lor, la un preț chiar nesimțit.
    Cu toate acestea, din punct de vedere personal și fără a fi în vreun fel implicat în vânzare/distribuție/publicitate, nu am găsit încă un producător de receptoare GPS (amator/profesional) de calibrul Garmin. Cele mai banale handheld-uri ale lor se bat de la egal la egal cu produsele profesionale ale concurenței. Iar hărțile furnizate de Garmin au început să fie mulțumitoare ca nivel de detaliu (mă refer la hărțile de navigație/offroad, nu numai la cele auto).
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

cristizz

Hartile G originale si ROAD 2008 pot fi copiate pe un sd sau microsd. Ca sa poata fi citite de dispozitivele gps, pe acelasi suport trebuie atasata cheia de decriptare, devenind perechi. Aceasta cheie este de fapt un file de tip text document cu un cod. Codul se obtine dintr-un generator aferent (se gaseste pe net) dar va functiona numai daca stii ID Card-ul corect al suportului (sd sau microsd) care nu e tocmai usor de aflat si ID-ul hartii (de obicei este specificat in fisierul de download).
La mine functioneaza.


cristiantutuianu

Garmin 128 MB GPS Map 76CSX upgradat de mine pentru un coleg de pe forum.(acig)
NessyRO cu tot respectul dar gresesti exista harti pentru Garmin.Ele pot fi instalate pe GPS chiar daca nu are SD card cu ajutorul unor softuri sa zic asa dedicate pentru .(ExpertGPS Home,Easy GPS,Expert GPS...)
Freizeitkarte_ROU_en e un exemplu de harta instalata pe deviceul de mai sus.Harta defaut reprezenta portul Tomis gen trei lini acum are sa zic asa detalii farul rosu si farul verde.
Ca toata tarasenia sa iasa nu uita de drivere gen USBDrivers_231.

NessyRO

@ cristiantutuianu   Aș vrea să te contrazic când spui că greșesc dar nu pot! Ce Dumnezeu: doar nu le-oi ști eu pe toate! Promit că mai sap - un pic numai că a venit primăvara.

@ cristizz   Eu am un ChartPlotter 276C (fără modulul de sonar) și, din păcate, un card de memorie proprietar de numai 32MB (o să încerc să iau unul de 128MB). Îl folosesc numai pentru Deltă (și din motive de capacitate card memorie). Mai am și un progrămel batch simpatic care știe să facă "împerecherea" de care spuneai tu dar nu am ultima versiune de RoADS pentru BaseMap așa că ultimele hărți sunt din 2010.
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

cristizz

Pai ultima versiune de ROAD din cate stiu nu a fost shmecherita. Eu stiu ca ultma varianta care merge este ROAD 2008 cu update 2009.
Nu sunt foarte convins ca merita sa pui altceva, deoarece imbunatatirile majore (2010 sau mai noi) se vad pe uscat la aceste harti. Ele nu contin adancimi, linii de nivel etc si nici semnale fluviale, maritime, facilitati portuare etc.
De asemenea, asa cum a scris mai sus CristianTutuianu, poate merita sa explorezi instalarea OpenSeaMap. iti iei ce tile-uri doresti in functie de marimea cardului de memorie si nu-ti mai bati capul cu deblocarea. Sunt libere.
Eu cred ca GPS-ul tau suporta card de 256 Mb. Cerceteaza daca nu cumva a aparut vreun update de drivere care odata instalat sa permita citirea unui card si mai mare.

ghrt

Hărţile Garmin pot fi decriptate complet, fără să mai fie necesară generarea unei chei de activare, devenind utilizabile cu orice dispozitiv compatibil. Inclusiv versiuni din 2014.

Am avut surpriza să nu reuşesc să instalez softul lor de desktop într-o maşină virtuală (VMware) de pe CD-ul original şi cu cheia de activare de la ei. După ce am pierdut o groază de timp am căutat un progrămel care a rezolvat şi protecţiile software-ului respectiv.

cristizz


ghrt


kimi

Donez un GPS Garmin 128 unui utilizator care chiar are nevoie de el . Aparatul arata impecabil , are inclusiv folia de protectie pe ecran , are nevoie de antena externa .
Eventual la schimb cu ceva ce va e de prisos ( o ancora mica , turometru )

kimi

GPS-ul tocmai pleaca la Galati , la Vali .