Inlocuire punte peridoc

Creat de bbl81, Martie 11, 2016, 09:23:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

cam astea sunt pozele. cred ca o sa trebuiasca sa refac cadrul, sa ramana doar protapul, (bara centrala)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Vali

Salut Mircea, am separat mesajele despre inlocuirea puntii, mutandu-le din topicul despre avantajele peridocului basculant.
Pe viitor am rugamintea sa deschidem topic nou cand avem de povestit situatii fara legatura cu topicul initial.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

deci, ceva idei? cum montez puntea fara sudura?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Vali

Parerea mea e ca mai bine modifici cadrul peridocului, astfel ca sa ai grinzile laterale cu sectiune mai mare, si la distanta necesara ca sa prinzi talpicile puntii direct cu suruburi. Cam ca in poza atasata.

In plus, e foarte important sa ai continuitate a grinzilor laterale. Adica chiar daca formeaza unghiul ala ca sa se uneasca la protap, sa nu aiba ca in prezent bara aia transversala exact la sudura. Noi de fiecare data am si intarit cu platbanda sudata zona aceea de imbinare in unghi a grinzilor laterale.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

crysty

Penru montarea puntii trebuie avuta in vedere forta distribuita pe carligul de remorcare care in functie de tipul carligului instalat pe masina nu trebuie sa depaseasca undeva ~~50 - 80 kg. Deci puntea trebuie pozitionata in punctul respective pentru obtinerea acestei forte applicate pe carligul de remorcare. Atentie - peridocul ar trebui sa fie incarcat in momentul masurarii fortei la carlig.
Pentru fixare punte pe cadrul peridocului consider ca trebuie intarita zona in care se va monta puntea astfel incat la aplicarea unei forte de stranger asupra tevii patrate a peridocului aceasta sa nu se deformeze. Iar si aici trebuie avut in vedere peridocul incarcat si nu descarcat deoarece tragandu-l dupa masina acesta este supus la diferite conditii special de transport; fara a mai lua in seama ca nimeni nu controleaza greutatea transportata pe peridoc. Cred ca niste profile pentru distribuirea fortelor ar fi de ajuns. Acestea ar trebui sa fie undeva ~~40 - 60 cm pentru a distribui fortele. Stii tu....drumurile noastre nu sunt asa de bune, iar noi nu mai avem rabdare sa petrecem mult timp cu transportul pana la apa al barcii si apasam pedala de acceleratie.
Daca comentariul acesta adduce valoare la ceea ce ai nevoie as fi foarte bucuros, daca consideri ca nu are valoare atunci ignora-l.

Spor la treaba si sa ne vedem pe ape!

dflorin

Salut bbl81. Eu zic sa nu te grabesti cu inaltatoarele. Monteaza rotile pe punte ca sa-ti faci o idee. Sar parea ca are sa fie la acelasi nivel cu puntea veche. Problema cea mare este sectiunea prea mica a cadrului. Ma tem ca trebuie modificat tot cadrul...sau mai bine de facut unul nou. Cred ca esti din TM. dupa nr. de la masina....te puteam ajuta eu cu indoirea tevii rectangulare astfel incit sa nu mai sudezi in zoona unde se itilneste cu protapul...(eu sint din Vrancea). Poti sa incerci la o firma care se ocupa cu fierul forja...au masina de roluit profile si faci curba larga fara sa cutezi teava . Nu te grabi si o sa iasa ceva frumos. Parca ma maninca pe mine....daca eram mai aproape te ajutam cu placere. Mult spor la treaba.

bbl81

@crysty, nu inteleg, ce profile de 50-60 cm? Multumesc.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

La firme de garduri am incercat sa caut masina de roluit. Raspunsul a fost ca au doar role mici pt profile mai inguste. Deci raman la sudura si intarire cu platbanda, cum zicea  @Vali
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Vali

Ca si colegul dflorin, si eu in locul tau as reface tot cadrul peridocului, renuntand la cel vechi.

Daca te uiti cu atentie la poza pusa de mine mai sus, ai sa vezi 2 idei interesante la acel peridoc:

1. Grinda centrala la nevoie culiseaza inainte si inapoi, si se poate deci fixa in pozitia necesara pentru:
- lungimea optima a peridocului in functie de barca
- pozitia optima a puntii pentru sarcina necesara pe carlig, cum spune mai sus crysty

2. Talpile permit bascularea barcii, si deci lansarea la apa fara sa imersam tot peridocul. Asta ca tot s-a discutat pe celalalt topic despre basculare.
Lansarea si apoi recuperarea barcii devin mult mai usoare, dupa cum se vede si in poza atasata.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bbl81

Grinda centrala culisanta mi-a atras atentia si mie, dar io am teava de 70 patrata si nu stiu de inde sa gasesc teava cu interiorul de 70, ca sa le bag una in alta.probabil teava de 80*80*4 mm ar merge. As avea 2 mm toleranta.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

crysty

M-am referit la lungime. Aceste profile se prind rigid de cadrul peridocului sau de punte. Pot fi chiar din teava rectangulara putin mai groasa in carne. Practic peridocul nu va mai sta numai pe acele urechi (talpici) ale puntii ci intreaga greutate se va distribui pe lungimea acestui profil (teava).
Cu siguranta peridocul tau a fost folosit o oarecare perioda de timp si acum necesita schimbarea puntii -  In timp teava peridocului mai corodeaza la interior, acolo unde nu poti vedea. Ideal ar trebui sa vezi cat este grosimea tevii rectangulare in zona de prindere a puntii si in functie de asta poti alege metoda optima de fixare a puntii (adica folosind sau nu aceste profile). Eu stiu ce inseamna sa fii nevoit sa te intorci din drum cand pleci la pescuit si nu doresc nimanui asa ceva, chiar daca mie mi s-a intamplat din cauza masinii.

bbl81

Citat din: bbl81 din Martie 19, 2016, 08:40:43 AM
Grinda centrala culisanta mi-a atras atentia si mie, dar io am teava de 70 patrata si nu stiu de inde sa gasesc teava cu interiorul de 70, ca sa le bag una in alta.probabil teava de 80*80*4 mm ar merge. As avea 2 mm toleranta.


@vali,

vad ca la tine, peridocul atinge puntea in 3 locuri. atat cele 2 profile laterale, cat si grinda centrala se sprijina pe punte. Eu am doar 2 prinderi la punte. Pe mijloc, unde se intalneste cu grinda vad 2 variante:

-ori las distanta intre ax si grinda ca sa nu se frece/atinga intre ele
-ori prind mecanic cu ancora grinda centrala si partea din mijloc a puntii.



deci peridocul va avea 2 puncte de sprijin pe punte(profilele laterale), ori 3 puncte de sprijin (grinda centrala , si cele 2 profile laterale)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

peb5

La peridocul meu vreu sa schimb toate elementele ruginite, si apoi sa zinchez toate elementele.
Lateralele mele sunt din profil 70x30x2 si protapul de 70x70x2 pentru un peridoc cu sarcina de 400 kg.
Pentru a le curba, am fost ajutat de Florin, intamplator am avut drum pe la Focsani.
Curbura si deformarea a iesit un pic mai mari decat cea originala, si la final am intarit profilul pe intereior.
A se vede mai jos originalul si ce a iesit: