Inlocuire punte peridoc

Creat de bbl81, Martie 11, 2016, 09:23:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbl81

Citat din: peb5 din Martie 23, 2016, 12:02:05 PM
La peridocul meu vreu sa schimb toate elementele ruginite, si apoi sa zinchez toate elementele.
Lateralele mele sunt din profil 70x30x2 si protapul de 70x70x2 pentru un peridoc cu sarcina de 400 kg.
Pentru a le curba, am fost ajutat de Florin, intamplator am avut drum pe la Focsani.
Curbura si deformarea a iesit un pic mai mari decat cea originala, si la final am intarit profilul pe intereior.
A se vede mai jos originalul si ce a iesit:

de unde ai avut ancorele facute din platbanda? Bridele.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

peb5

Ceea ce vezi in prima poza, este peridocul asa cum a fost cumparat intr-o stare deplorabila.
Acum este facut bucatele, si una din acele bucati este acea laterala (lonjeron, poza 2) folosita ca model pentru realizarea celor noi.
Urmeaza sa schimb tot ce se poate, restul sa le curat, si apoi la zincat (dar nu stiu cand).
Cand am desfacut peridocul, am umplut curtea de rugina ce a curs din toate tevile.

Vali

Citat din: bbl81 din Martie 23, 2016, 11:17:54 AM

@vali,

vad ca la tine, peridocul atinge puntea in 3 locuri. atat cele 2 profile laterale, cat si grinda centrala se sprijina pe punte. Eu am doar 2 prinderi la punte. Pe mijloc, unde se intalneste cu grinda vad 2 variante:

-ori las distanta intre ax si grinda ca sa nu se frece/atinga intre ele
-ori prind mecanic cu ancora grinda centrala si partea din mijloc a puntii.



deci peridocul va avea 2 puncte de sprijin pe punte(profilele laterale), ori 3 puncte de sprijin (grinda centrala , si cele 2 profile laterale)

Eu zic sa lasi doar cele 2 puncte de prindere, unde ai talpicile. In cazul asta, cred ca va trebui sa mai pui 2 inaltatoare din teava rectangulara unde ai talpicile, ca sa nu se atinga puntea de grinda centrala.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bbl81

Citat din: Vali din Martie 23, 2016, 12:52:40 PM
Eu zic sa lasi doar cele 2 puncte de prindere, unde ai talpicile. In cazul asta, cred ca va trebui sa mai pui 2 inaltatoare din teava rectangulara unde ai talpicile, ca sa nu se atinga puntea de grinda centrala.

exact asta planuiam sa fac. si cum spunea Crysty, pun profile un pic mai lungi, ca sa diminuez greutatea de pe profilul peridocului in puctul de prindere. Pot sa gauresc profilele laterale si sa prind puntea direct in suruburi zincate, sau trebuia folosite bride U  ? ii clar ca, gaurirea profilelor se va face in sectiunea mai ingusta a tevii rectangulare, si o va slabi.(parerea mea)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

peb5

Rezistenta la incovoiere a profilului e data in mare parte de peretii verticali (de aceea sunt asezate profilele cu latura mai mare verticala).
Deci daca gauresti laturile orizontale, nu slabesti foarte mult (acum depinde si ce gauri faci, sau cate).
Peridocul din poza este un model basculabil, deci poate fi o sursa de inspiratie pentru modificarea peridocului tau.

bbl81

Citat din: Vali din Martie 23, 2016, 12:52:40 PM
Eu zic sa lasi doar cele 2 puncte de prindere, unde ai talpicile. In cazul asta, cred ca va trebui sa mai pui 2 inaltatoare din teava rectangulara unde ai talpicile, ca sa nu se atinga puntea de grinda centrala.

exact asa, ca in poza am sa fac.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

si mai o intrebare: stiti cumva ce jenti sse potrivesc la butucul pentru punti knott? gauri 4x100, dar am vaz ca nu prea se potrivesc la gaura din mijloc.(jentile de auto ma refer)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

peb5

Jante 4x100: Astra, Corsa, Golf... modele mai vechi. Vezi ce cota ai tu la butuc si vezi care din acestea se potrivesc.

bbl81

Citat din: peb5 din Martie 23, 2016, 03:17:12 PM
Jante 4x100: Astra, Corsa, Golf... modele mai vechi. Vezi ce cota ai tu la butuc si vezi care din acestea se potrivesc.
ok. Multumesc.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Dbr

Asa este. Sunt in general de Opel / Vw.
Dar vezi si ET -ul (adancimea fata de tambur).  Adancimea asta iti da ecartamentul care il ai trecut in CI.

crysty

cel mai bine este sa te adresezi celor de unde ai luat puntea - ei au si roti care nu mai trebuie adaptate si iti confera un plus de siguranta (stii ca acestea sunt dedicate puntii) Ca si pret nu ar trebui sa fie prea mare. Eu am cumparat o remorca recent si o roata de rezerva m-a costat 70 Eur (janta si cauciuc nou). Dar asta implica o cheltuiala in plus.
Referitor la prinderea pe cadrul peridocului cred ca varianta cu bride in U este benefica - materialul peridocului este si asa relativ compromis (vechime si destule lansari la apa) - eventual se pot folosi mai multe bride pentru siguranta

bbl81

materialul nu este compromis, ca schimb tot. ramane doar grinda centrala de la cel vechi.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

mariusm piesenoi111

Citat din: Vali din Martie 19, 2016, 05:49:28 AM
Ca si colegul dflorin, si eu in locul tau as reface tot cadrul peridocului, renuntand la cel vechi.

Daca te uiti cu atentie la poza pusa de mine mai sus, ai sa vezi 2 idei interesante la acel peridoc:

1. Grinda centrala la nevoie culiseaza inainte si inapoi, si se poate deci fixa in pozitia necesara pentru:
- lungimea optima a peridocului in functie de barca
- pozitia optima a puntii pentru sarcina necesara pe carlig, cum spune mai sus crysty

2. Talpile permit bascularea barcii, si deci lansarea la apa fara sa imersam tot peridocul. Asta ca tot s-a discutat pe celalalt topic despre basculare.
Lansarea si apoi recuperarea barcii devin mult mai usoare, dupa cum se vede si in poza atasata.
Frumos mai arata barcuta ......pregatita de decolare :)

bbl81

Citat din: momaul din Martie 14, 2016, 07:06:31 PM
Salut.Am in garaj cateva zeci de bride U pe care le-am strans cand am construit un peridoc.Da-mi dimensiunile care te intereseaza si daca le am te ajut cu toata placerea gratis.Daca  transportul lor costa prea mult pot sa ti le timit pana la Deva la Mintia unde firma noastra are o sectie de productie.
.

Am nevoie de bride pentru teava de 40 si de 60 mm latime U, pt tevi patrate, nu rotunde, diferita lungimi. Daca aveti ceva dimensiuni asemanatoare, dati mp cu ele si vorbim.
Multumesc.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

Cam asa sta treaba in acest moment. Am salvat doar grinda centrala de la cel vechi, deoarece are seria pansonata pe ea, in rest...am taiat jos tot.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"