NOR-DAN 16

Creat de stefand600, August 10, 2016, 09:45:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vali

Fara sa-l contrazic pe Dany, eu as face banchetele din placajul despre care am scris mai sus, anume plopul bulgaresc comercializat de Welde. Are incleiere rezistenta la apa AW 100, e foarte usor, iar lucrul cu el e o placere.

Si mesteacanul e foarte bun, dar e mai greu si e dublu la pret, parerea mea fiind ca mesteacanul se merita pentru constructia corpului unei barci de calitate. Pentru amenajari etc, plopul e mai mult decat convenabil, cu conditia sa stii cum sa-l folosesti optim.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

dany

Eu am raspuns la intrebarea privind placajele de la holver.Ai dat trei variante si am raspuns ;mesteacan.Plopul de la welde este placajul din care mi-am facut mare parte din barci si este f. bun.

stefand600

Am terminat de facut o revizie temeinica a peridocului. Pentru barca sunt in faza de adunat materialele necesare. Rasina este de la Polydis. Doresc sa cumpar vopsea si amorsa. La barcile anterioare am folosit vopsea de la Romtehnochim. Inteleg ca ati folosit si alte vopsele poliuretanice, de la cine si cu ce rezultate. Daca diferenta de pret merita, voi schimba furnizorul de vopsea.
Stefan D

Vali

O vopsea poliuretanica renumita este Hempel, comercializata de Nautica Shop Galati. Nu am lucrat personal cu ea, dar lumea care a folosit-o (profesionisti in finisaje) a laudat-o temeinic.

Vopseaua de Romtehnochim nu are calitate constanta. Am avut parte si de vopsea excelenta (am avut juma' de an manichiura verde kaki :) ), dar si de vopsea proasta, care se zgaria foarte usor dupa uscare.

Eu am folosit cel mai des poliuretanica industriala de la Palinal (vopsele auto), cu rezultate foarte bune. Am ramas fidel acestei vopsele, mai ales ca pot cumpara orice cantitate (minim 50 de grame) si orice culoare din paleta RAL.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

stefand600

Am luat legatura cu cei de la Palinal, au intrebat la ce folosesc vopseaua poliuretanica si sustin ferm ca pentru barci sa cumpar vopsea epoxidica. Exista ceva motive pentru care epoxidica nu este recomandata ca strat final?
Stefan D

Vali

Problema cu epoxidica este ca in timp isi pierde aspectul de nou, dintr-un motiv foarte simplu: rasina epoxidica e sensibila la radiatia ultravioleta, iar stratul superficial se degradeaza. Daca n-ar avea pigment si ar fi doar rasina simpla, s-ar degrada inclusiv in profunzime.

Daca e vorba de reconditionarea unei barci in poliester, vopseaua poliuretanica este cea mai buna alegere. Asa ca inainte de a urma sfaturile comerciantilor insistenti, intrebati-i cate barci din poliester au vopsit cu epoxidica in viata lor, si care a fost durata de viata a vopselei. Numai in cercul meu de prieteni sunt o multime de barci vopsite cu poliuretanica, multe vopsite de mine, care dupa cativa ani arata ca in prima zi.

Exista si varianta folosirii de gelcoat parafinat (topcoat), dar e nevoie de o cantitate imensa de munca de migala, atat la pregatirea suprafetei, cat si la finisarea finala a gelcoatului. Eu insa as evita pe cat posibil varianta asta, deoarece barca din topic pare ca a fost original turnata in gelcoat verde, dupa care a fost vopsita cu alb. Asta inseamna o munca infernala de indepartare a vopselei albe (deoarece gelcoatul nu prinde decat pe gelcoat sau fibra), ceea ce nu doresc nimanui sa experimenteze.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

stefand600

OK, am inteles. Vopsea poliesterica de la Europlastic a folosit cineva? Sunt foarte aproape de mine si-mi este cel mai comod sa cumpar de la ei.
Stefan D

stefand600

#22
Sambata am facut reparatia din fata de la etrava si am taiat o gaura de vizitare in dreptul reparatiei de la chila.
Spre surprinderea mea am gasit 2 paioluri in loc de 1. Sunt 2 suprapuse la o distanta de 3 cm unul fata de celalalt.
Care o fi motivul ca au pus 2 ?  Peste reparatia cu fibra, cu ce amorsa sa dau inainte de vopsea?

Stefan D

cristiantutuianu

Citat din: stefand600 din August 31, 2016, 07:43:56 PM
OK, am inteles. Vopsea poliesterica de la Europlastic a folosit cineva? Sunt foarte aproape de mine si-mi este cel mai comod sa cumpar de la ei.
Salut  imi aduc aminte vopseaua poliureica bicomponent Europol de la Europlastic a fost folosita la Babutza. A fost aplicata direct peste rasina epoxidica .Vopseaua e foarte rezistenta. Ai grija sa nu faci cantitate mare de vopsea (vopsea + intaritor).....se intareste foarte repede.

stefand600

Salut, Am gasit furnizorul acesta de vopsele si grunduri. A folosit cineva? La pret mi se pare OK, 9,5 Euro vopseaua poliuretanica si 5 euro grundul epoxidic.
http://www.midarchim.ro/email-poliuretanic-e1529-primuran_77.html
Stefan D

stefand600

#25
Salut, am reusit sa fac reparatia la chila. Am folosit 5 straturi de stratimat si tesatura de 300g/m. am dat cu grund epoxidic si cu vopsea poliuretanica. Saptamana viitoare vopsesc si partea superioara si interiorul.

Daca aveti sfaturi le astept cu placere.
Stefan D

stefand600

Am cumparat placaj de plop de la Welde. Dupa taiere, banchetele sunt un pic concave. Cum pot sa le fac plane pentru a le acoperi cu rasina si tesatura?
Stefan D

Vali

Eu fac asa: fac un cadru din sipci de rasinoase, pe care-l prind cu holzsuruburi de piesa din placaj, holzsuruburi date dinspre sipci. Dau cu fibra, si dupa intarire scot holzsuruburile, iar placa ramane neteda, astfel ca pot da fara probleme fibra si pe cealala parte.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

stefand600

#28
Am terminat de vopsit si am trecut la montaj diverse.




Stefan D

radu andritoiu

foarte frumoasa barca si ingrijit realizata reparatia, felicitari
so, keep floating for pleasure