Propriul Velier sau Charter. Argumente si Experiente

Creat de draken, Septembrie 07, 2016, 07:14:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

IceC

De mai multa vreme ma tot gandesc si eu la cum as putea sa impac cel mai bine hobby-ul, cu timpul (care nu este prea mult) si cu bugetul... Referitor la charter ... nu stiu, parca nu reuseste sa satisfaca placerea de a avea barca ta, de a putea iesi pe mare cand vrei si cat vrei, de a putea seara sa te duci sa bei o bere pe barca si sa te simti acasa. Ma gandesc sa cumpar una, dar ma gandesc si la cat de schimbator sunt in hobby-uri, daca dupa un an consider ca as putea sa fac altceva "mai distractiv", ce fac cu barca? Ma uit pe anunturile cu veliere de vanzare si am gasit barci care sunt de vanzare din 2014 si inca sunt disponibile, oare au probleme sau asta este piata?
Oare nu ar mai putea fi o optiune pe langa charter si achizitie? Ma gandesc la ceva ce aduce spre charter dar mult mai flexibil, adica o chirie platita pe luna/trimestru/sezon/an in care sa stii ca ai barca la dispozitia ta 1/2/3/4 week-enduri pe luna + in timpul saptamani in functie de timpul disponibil si al proprietarului si al "chiriasului"

ghrt

Cu alte cuvinte să ai cheia de la barcă în buzunar :) şi să pleci fără skipper.
Pe lângă bani, cred că a primi barca fără skipper pe litoralul nostru presupune ca proprietarul să aibă încredere în tine, aşadar o relaţie personală. Nu am auzit de bare boat charter, ca în Grecia.

Eu am întrebat un amic care închiriază periodic de la un grec în charter (de câteva ori pe an) dacă grecul e dispus ca, atunci când nu are clienţi, să îl anunţe şi să accepte un tarif modic (un soi de last-minute). Din ce am înţeles nu acceptă, ţin la preţ atât de mult încât preferă ca barca să stea decât să o închirieze sub preţul uzual.

mario38

Citat din: IceC din Septembrie 14, 2016, 02:54:50 PM
De mai multa vreme ma tot gandesc si eu la cum as putea sa impac cel mai bine hobby-ul, cu timpul (care nu este prea mult) si cu bugetul... Referitor la charter ... nu stiu, parca nu reuseste sa satisfaca placerea de a avea barca ta, de a putea iesi pe mare cand vrei si cat vrei, de a putea seara sa te duci sa bei o bere pe barca si sa te simti acasa. Ma gandesc sa cumpar una, dar ma gandesc si la cat de schimbator sunt in hobby-uri, daca dupa un an consider ca as putea sa fac altceva "mai distractiv", ce fac cu barca? Ma uit pe anunturile cu veliere de vanzare si am gasit barci care sunt de vanzare din 2014 si inca sunt disponibile, oare au probleme sau asta este piata?
Oare nu ar mai putea fi o optiune pe langa charter si achizitie? Ma gandesc la ceva ce aduce spre charter dar mult mai flexibil, adica o chirie platita pe luna/trimestru/sezon/an in care sa stii ca ai barca la dispozitia ta 1/2/3/4 week-enduri pe luna + in timpul saptamani in functie de timpul disponibil si al proprietarului si al "chiriasului"
ma bag si eu la o forma de coproprietate de acest gen

pelicanul

Citat din: ghrt din Septembrie 14, 2016, 05:15:59 PM
Cu alte cuvinte să ai cheia de la barcă în buzunar :) şi să pleci fără skipper.
Pe lângă bani, cred că a primi barca fără skipper pe litoralul nostru presupune ca proprietarul să aibă încredere în tine, aşadar o relaţie personală. Nu am auzit de bare boat charter, ca în Grecia.
....................................

Stie cineva cum functioneaza mica flota de 5 veliere Beneteau First 21.7 de la Limanu? Am inteles ca se inchiriaza pe tot sezonul si participa la regate. Aveti detalii?

Florio

Citat din: pelicanul din Septembrie 14, 2016, 06:08:37 PM
Stie cineva cum functioneaza mica flota de 5 veliere Beneteau First 21.7 de la Limanu? Am inteles ca se inchiriaza pe tot sezonul si participa la regate. Aveti detalii?
Avand in vedere ca de acum doi ani cand a inceput aceasta oferta, se mai pot schimba conditiile, e bine sa suni direct si sa vorbesti cu Ovidiu Drugan sau oricine din firma.
Initial asa era, avem si noi colegi care au beneficiat de Benneteau-uri. Bogdan (MBG) este unul dintre ei.

Update: Bogdan a avut tangente dar nu  a inchriat pentru tot anul.
Prima oferta SetSail a fost din cate imi amintesc, chirie pe tot anul 500-600 euro / persoana. Apoi a mai fost o oferta pentru sezonul de regate, pentru cei ce vor sa participe la "racing" . De aia spun, trebuie discutat direct, pentru ofertele actuale.

ghrt

Atenţie că First sunt daysailere spartane, au "sitting headroom".
Din ce vorbisem cu cineva care naviga pe ele, trebuie alcătuit un echipaj de 5-6 persoane şi tot ieşea destul de scump.

Florio

Citat din: ghrt din Septembrie 14, 2016, 08:19:06 PM
Atenţie că First sunt daysailere spartane, au "sitting headroom".
Din ce vorbisem cu cineva care naviga pe ele, trebuie alcătuit un echipaj de 5-6 persoane şi tot ieşea destul de scump.

Eu am incercat un astfel de Benneteau, sunt usoare, rapide si foarte instabile in rafale. In stilul 470. Trebuie sa stai cu echea si scota ghiului in mana, altfel nu se poate.
Intr-adevar , confort nu exista. Exista "fun" cat cuprinde. Dar atat.

pelicanul

Citat din: Florio din Septembrie 14, 2016, 07:41:17 PM
Avand in vedere ca de acum doi ani cand a inceput aceasta oferta, se mai pot schimba conditiile, e bine sa suni direct si sa vorbesti cu Ovidiu Drugan sau oricine din firma.
Initial asa era, avem si noi colegi care au beneficiat de Benneteau-uri. Bogdan (MBG) este unul dintre ei.

Update: Bogdan a avut tangente dar nu  a inchriat pentru tot anul.
Prima oferta SetSail a fost din cate imi amintesc, chirie pe tot anul 500-600 euro / persoana. Apoi a mai fost o oferta pentru sezonul de regate, pentru cei ce vor sa participe la "racing" . De aia spun, trebuie discutat direct, pentru ofertele actuale.
Nu cred ca voi apela la ei dar, cum bine spunea o prietena, e bine de stiut! :)

IceC

Citat din: ghrt din Septembrie 14, 2016, 05:15:59 PM
Cu alte cuvinte să ai cheia de la barcă în buzunar :) şi să pleci fără skipper.

Exact!

Referitor la grec, este normal sa nu accepte ca pierdea un client care inchiria la pret intreg. Probabil daca ii promitea si o perioada de inchiriere dubla accepta sa mai coboare pretul

IceC

Citat din: mario38 din Septembrie 14, 2016, 05:21:38 PM
ma bag si eu la o forma de coproprietate de acest gen

Tinem legatura ca poate la anu facem ceva  8)