Imbracaminte pentru vreme rece - ce folosim si ce recomandam din ce am folosit!

Creat de bradutzu, Septembrie 26, 2016, 01:46:07 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu


Ca subiect de sezon propun sa disecam putin echipamentul de iarna pe care il folosim la plimbarile cu barca pentru ca in sezonul rece acesta face diferenta intre placere si chin.
Eu pana acum am folosit echipamentul de ski dar s-a cam uzat si fiind in cautarea unui echipament nou ar fi bune ceva sugestii din partea voastra! Stiti voi.......buget mediu si cu rezultate peste asteptari ;D

Salutari si plimbari calduroase va doresc! :)

Sa auzim numai de bine!

ghrt

Dacă practici şi schiatul poate că cel mai bine este să îţi reînoieşti echipamentul respectiv.
Eu am luat de la scuba subveşmântul de costum uscat (pentru scufundări în ape foarte reci, <5 grade) şi geaca rezistentă la vânt, fac o combinaţie foarte bună.
Unde rămâne să mai lucrez este la zona picioarelor. Cu pantofii de barcă îmi îngheaţă labele picioarelor indiferent de şosetele folosite (diverse combinaţii inclusiv de neopren), cu bocancii este ok dar e cam ciudat. Trebuie să caut nişte pantofi de barcă îmblăniţi, am prieteni cu Sperry şi nu au probleme.
În altă ordine de idei am luat o pernă electrică pt picioare (100W) şi vreau să instalez un invertor decent.

peb5

CitatÎn altă ordine de idei am luat o pernă electrică pt picioare (100W) şi vreau să instalez un invertor decent.
Sau o incalzire in scaune de masina; e la 12V si nu mai necesita trecere prin invertor.

ziuamarinei

Depinde si cat de friguros esti si cam ce vreme vizezi. Personal am doua tinute de vreme rece.
Prima mai de vreme buna tine si o zi la ploaie si anume un costum de trei piese pantaloni si jeaca cu un fleece detasabil de la Baleno. L-am folosit toata iarna trecuta la pescuit fara probleme. Bineinteles am avut un costum termic ca la ski pe piele. In piciore niste semicizme , talpa de cauciuc pt aderenta dar moale sa nu tropaim, cu blanita si talpici de pasla plus ciorapi de ski. Pt gat si fata un buff bun combinat cu un fes de la insulation ceva de prin nord aduse la noi.
Pe frunte ochelarii de ski .
Un pont bun pe ploaie nu stati cu pantalonii bagati in cizme sau bocanci.
Al doilea costum pt deplasari lungi care a facut fata la temperaturi f scazute zloata lapovita etc , de la Regatta. Are neopren in totalitate si e flotabil si izolator termic. Pe interior are fleece si un fas bun la exterior. Sunt cam scumpute, dar daca iesi pe timp rece saptamanal le recomand.
In general cele de ski sunt recomandate pt cei ce fac efort sustinut in continuu, cam trece vantul prin ele. Doua din calitatile hainelor de pescuit pe vreme rece sunt waterproof si windproof. Impermeabilizarea eu o fac odata pe an cu solutii gen  nikwax sau orice alte solutii de la mag de profil. Inca o data nu recomand pt pescuitul frecvent sau deplasari lungi cu barca open in perioda rece costumele de sky. Mai am o pereche de bocanci de la Grisport tot cu trament de impermeabilizare o data pe an dar cam caldurosi pt gustul meu si cam grei. Eu am testat combinatiile aste de doua ierni si nu pescuiesc decat in ianuarie cand e portul inghetat. Problema mare sunt mainile. Nu pot purta manusi la pescuit si am niste dureri de oase ingrozitoare dupa fiecare partida. Cam atat. Sunt sigur ca mai sunt si alte variante dar cauta in general costume facute pt pescuit. Mie imi cam fac cu ochiul niste combinatii de costume vazute pe la pescarii suedezi de la Vision ,dar sunt cam scumpe.

bradutzu

asta este si problema mea cu echipamentele de ski. cam trece vantul prin ele si la noua versiune de barca stau mai prost la capitolul protectie.
imi trebuie ceva windproof! voi vedea ce aleg......
am tras cu ochiul la echipamentele de sailing dar cam sar peste buget.

Sa auzim numai de bine!

ziuamarinei

Oricum o raceala buna sau o pneumonie puternica ai ocazia sa o faci odata. Dupa... Barbosul cu mila.[emoji1]

Intersect

 Eu dupa cum stii 3 ani am prins Delta numai in sezonul rece dar asta nu ma impiedicat sa stau cate o saptamana in balta,plus drumul de la Galati si inspre Galati pe apa.
Folosesc incaltari resistente la apa HH sailing boots sau Nike Goretex nu am avut niciodata picioarele reci chit ca a fost nevoie sa sar in apa.
Pantaloni matlasati Goretex plus ismene Under Armor/HH Fleanea UndeR Armor plus bluza si pulover polar,geaca Norrona/HH/Karimor Goretex protectie la vant.
Cagula sau sunt unele flanele de la Under Armor care au cagula atasata doar o tragi pe cap ca o gluga.
Pentru maine folosesc manusi de neopren cand pescuiesc(cam nu sunt bune,parca imi ingheata mainile mai tare cu ele)si la drum am niste manusi impermeabile HH.
Un site pe care trebuie sa il urmaresti si ai sa prinzi niste oferte ametitoare este http://us.sportsdirect.com/ o firma foarte convenabila la pret si cu calitati deosebite este Karimor,nu o sa te dezamageasca.Vara gasesti geci  pt sailing HH sau altele la cativa zeci de euro,daca nu iti place sau nu iti vine produsul il poti returna fara probleme.
Alta firma de unde mi-am luat echipament dar eram in Norvegia si am prins lichidare de stoc sunt cei de la  Norrona https://www.norrona.com/en-GB/ echipamente deosebite.
Born to fish,forced to work!!!

ziuamarinei

Citat din: Intersect din Septembrie 26, 2016, 06:15:32 PM
Alta firma de unde mi-am luat echipament dar eram in Norvegia si am prins lichidare de stoc sunt cei de la  Norrona https://www.norrona.com/en-GB/ echipamente deosebite.
E clar ca la firme din Suedia sau Norvegia gasesti ceva adecvat pentru sezonul rece si f rece.
Am vazut niste documentare de pescuit prin Baltica filmate vara si tot era frig si ploua cu o semi zloata . Ceva de vis.
Erau toti echipati de la Vision si pescuiau de dimineata pana a doua zi fara stres ca e frig sau ploua sau vine frigul peste ei.
Scumpe dar pt sanatate eu zic ca merita investitia. Daca ai grija de ele si le cureti conform specificatiilor producatorului cred ca le folosesti multi ani.
Oricum de Norrona nu auzisem. O retin cu siguranta.

PS Abia astept sezonul rece. ;) ;)

bradutzu

Sa auzim numai de bine!

mariusbig

Bradutzu , care e versiunea noua de barca pe care o ai ? Si eu mai vreau una de rezerva ca asta mi-a ramas cam mica !

cristizz

La Decathlon ati incercat?
Personal cred ca echipamentele Tribord de la ei au un raport calitate / pret mai mult decat rezonabil.
Ex:  https://goo.gl/mwbCUO

sebba

da, dar problema e ca stocurile lor au imprumutat ceva de la cotele apelor Dunarii, stationeaza, insa spre zero :(
altfel, da, pot spune si eu, din umila mea experienta, ca produsele Tribord sunt chiar OK, mai ales la nivelul nostru de utilizare
Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

ghrt

Nu luaţi geaca cea mai ieftină, cea pe la 100 lei. Am luat eu ţeapă deja.
Asta de care zice Cristi nu am văzut-o niciodată la raft deşi trec regulat pe la ei.

cristizz

Eu am gasit o atitudine pozitiva de cate ori am vorbit cu angajatii de la Decatlon.
Unele produse intr-adevar nu sunt la raft, se aduc numai pe comanda. Asta poate deveni o situatie relativ neplacuta in cazul in care iti vine comanda si constati ca nu ti se potriveste marimea sau croiala. Vei fi nevoit sa o refuzi - cred insa ca nu se vor supara daca motivul este obiectiv.
Totusi reprezinta o varianta la mai putin de juma' de pret fata de Musto sau altele.

bradutzu

Citat din: mariusbig din Septembrie 26, 2016, 08:20:34 PM
Bradutzu , care e versiunea noua de barca pe care o ai ? Si eu mai vreau una de rezerva ca asta mi-a ramas cam mica !
voi face un topic separat sa o prezint! O cheama Hellas Paradise 15 OP
Sa auzim numai de bine!