sfaturi/pareri cabinata 4,5m

Creat de dany, Octombrie 23, 2016, 02:57:39 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dany

Ce parere ave-ti de cabinata asta?E facuta in franta,am uitat producatorul,[parca ultramarine].Am demontat de pe ea un mercury 90 si l-am pus pe o alta salupa de 5,30.Arata binisor,caci am studiat-o un pic caci a stat la mine in curte o luna.Cabina e pt.''tanchisti''.E cumva clasa ''c''?barca: Salupa si Peridoc inmatriculat
anunt pe olx din bacau.....am crezut ca pot pune linkul
https://www.olx.ro/oferta/barca-salupa-si-peridoc-inmatriculat-ID74khM.html#0000c4cb83
Pe placa de identificare scria motor de 50 cp admis si ea saraca avea de 90 4t mercury :o.A facut delta de cateva ori si atat.Nu se distingeau prea bine alte caracteristici sau clasa din care face parte.Oricum la oglinda avea 54cm si bordurile f.generoase.In cabina nu sunt lazi de depozitare sub banchete.Dublul fund, fiind inchis fara alte  cai de acces ,decat un dop de golire ,barca are flotabilitate marita si ma gandesc ca ar fi de clasa ''c''...multumesc!

Vali

Dany, fiindca nu ti-a raspuns nimeni, inclusiv dupa ce ai editat postarea, am sa ma "risc" eu sa-ti raspund. Cu rugamintea sa nu ma injuri, fiindca am sa fiu mai "acid", dar bineinteles in sensul bun ;).

Ne intrebi daca o barca pe care o vedem intr-o poza e de clasa C.
Hai sa te intreb si eu ceva: gasesc si eu o poza cu o gagica, ti-o trimit si te intreb "ce zici, ar fi buna s-o iau de nevasta?" .
Tu, din politete, imi spui ca ar trebui sa-mi aloc suficient timp s-o cunosc intai cat mai bine. Ca eu daca ma uit la poza habar n-am cat de gospodina este, sau daca e vreo Largareta, sau daca are hobby-ul inedit sa bata barbatii cu papucul. Asa ca imi ramane sa ma informez direct la sursa - adica la ma-sa, viitoarea mea soacra, sau sa iscodesc cu cine a mai fost combinata etc etc. 

Revenind la barcazul din pozele tale: cum crezi ca-si poate da cineva seama dintr-o poza daca e de clasa C? Uite ce scrie aici: http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=5628&p=69497&viewfull=1#post69497
Daca nu ai direct de la fabricant comfirmarea omologarii la categoria C de navigatie conform Directivei 94/25/EC, ca sa obtii certificarea e obligatoriu sa faci o evaluare profesionista conform ISO, iar tarifele sunt cele mentionate in linkul anterior.

Este singura solutie de a verifica daca barca se califica la categoria C de navigatie conform regulilor UE. Am subliniat ca e vorba de a verifica, si nu de a certifica. Cine are bani de aruncat pe asemenea fantasmagorii n-are decat. Iar cei care mai adreseaza asemenea intrebari pe forum ar trebui sa nu se mire de ce nu-i baga nimeni in seama, si ar trebui intai sa se informeze bine pe web ce inseamna certificarea UE pe clase de navigatie.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

pelicanul

@ Vali

Ar mai fi o varianta: poate cineva o cunoaste pe fata din poza! ;) Si atunci iti poate spune "Las-o dreacu' ca-i o panarama clasa una!" :)
Omul a pus o intrebare, n-a dat cu paru'! Daca n-o cunoaste nimeni pe mindra, ce sa faca? Ghinion, dupa cum spunea un clasic in viata.

Vali

Eu nu am nimic cu Dany sau altcineva. Am raspuns fiindca Dany si-a editat si completat postul, dupa cateva zile in care nu i-a raspuns nimeni. A adaugat cateva completari care (in opinia lui) ar califica barca la categoria C. Cred ca mai mult si-a dorit sa-i spuna cineva "da bre, e ceea ce vrei tu" :).
Asa ca nu m-am putut abtine sa nu-i raspund la modul la care am facut-o, drept pentru care imi asum injuraturile :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

dany

 Nu-i vorba de injuraturi,stai linistit Vali,dar cum a spus stimabilul  Pelican,da ,am crezut ca poate cineva are idee de modelul asta de barca,poate o cunoaste sau chiar are una la fel.Propietarul spunea ca ar fi de clasa ''c'',ceea ce m-a facut sa-ntreb si eu ca prostu'[nu ar fi prima data :o]....Aveam indoieli datorita lungimii ei si totusi fiind cu un dublu fund generos nu s-au apucat din fabricatie sa-i faca lazi de depozitare in el si l-au lasat neatins pt. flotabilitate am zis eu...plus bordurile inalte,doua guri de scurgere a apei la nivelul puntii cu supape....
Sa ne ''auzim cu bine''!!

momaul

Salut.Un prieten are una indentica adusa din franta.Nu ma pricep la clase dar pentru Dunare este super.Cu 3 persoane si bagajele aferente mergea cu 50 km pe ora pe valuri destul de mari cu un johnsn de 40hp.Ca sa tin pasul cu el a trebuit sa trec in siajul lui pentru ca barca mea se compota destul de rau la valuri mai maricele.Daca nu ar avea cabina aia super mica as spune ca e de 10 asa este o barca foarte buna cu o mica cabina de refugiu nu o cabinata.Apropo,pe barca scrie mare ca e nescufundabila.

acig

Asa imi place si mie sa spun celor care nu imi stiu barca :este nescufundabila;ca si Titanic-ul ! :D
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

dany

Un aspect de luat in seama este supramotorizarea la care a fost supusa barca asta.Pe placuta se vede clar ca producatorul admite motorizare maxima de 50cp si ea a avut 90cp[176kg].Pt. a echilibra cumva barca , in compartimentul ancorei de la prova ,tipul a pus cateva galeti de nisip.Nu zic ca e bine de facut asa ceva dar la unele barci vad ca se poate.La una din iesirile la pescuit  in delta a avut parte de vreme potrivnica cu vant si valuri de peste un metru la care tigaia nu s-a sinchisit prea mult.
Asta ca fapt divers .Ma aflu si eu in treaba,luati-o cum vreti.Nu fac reclama barcii daca va-ntrebati...

Vali

Uite Dany cum ar fi trebuit sa faci ca sa obtii informatii precise si pertinente:

1. Daca dai o cautare dupa numele barcii, iti apare imediat modelul: Ultramar Mazuir 450 :

https://www.google.ro/search?client=opera&q=bateau+ultramar+mazuir+450&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Poze:
https://www.google.ro/search?q=bateau+ultramar+mazuir+450&client=opera&hs=6Hl&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiXrImBwf_PAhVCuhoKHf-oCfEQsAQIGw

2. In primul link oferit de google gasesti o discutie detaliata despre barca, pe un forum francez:

http://www.discount-marine.com/forums/forum-moteur/ultramar-mazuir

Nici nu e nevoie sa stii franceza (desi ar fi indicat), fiindca din fericire azi exista google translate. In acea discutie se subliniaza ca motorizarea maxima autorizata e de 50 de cai. Proprietarii spun ca barca are un comportament bun pe valuri, dar nu spune nimeni ca barca ar fi de clasa C.

Motivul e foarte simplu: barca nu e de clasa C, fiindca e o barca veche, produsa inainte de adoptarea Directivei 94/25/EC, care directiva armonizeaza la nivelul intregii UE normativele aplicabile ambarcatiunilor de agrement, si adopta si clasele de navigatie A, B, C si D.

Rezulta deci ca barca a fost omologata potrivit normativelor nationale franceze de dinainte de 1994, anul directivei. Asta nu inseamna ca nu e o barca buna. Cred ca e oricum ceva costier, dar personal nu as avea incredere sa ies pe valuri de 2 metri (limita clasei C) cu o barca glisoare de 4,5 metri. Da, as iesi oricand cu incredere pe asemenea valuri cu o mahuna pescareasca, sau cu un velier oricat de mic, dar complet puntat si bine lestat.

Cam asa se obtin in ziua de azi informatii despre barci mai putin cunoscute la noi, anume dand o cautare pe web dupa barca, si nu intreband si insistand pe un forum romanesc. Asta fiindca stim bine ce eterogena e flota romaneasca de barci, si mai ales ce nasoi sunt cei care se ocupa de vanzarea sau intermedierea de gunoaie plutitoare aruncate de altii.

Parerea mea despre barca din topic este ca isi face treaba in Delta, fara a o supune la extreme gen traversarea Razelmului pe valuri etc. Ar trebui bine verificata structura oglinzii, fiindca maimutoiul care o vinde, in afara ca a suprasolicitat-o cu 90 de cai, o mai si lauda ca nesimtitul pe olx ca suporta maxim 120 de cai. Cand am sa vad o glisoare de agrement de 4,5 metri care sa suporte 120 de cai, inseamna ca am pot sa-mi pun si eu la mountain bike un motor de Yamaha R6 :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

dany

Multumesc Vali.
Am citit de pe forumul respectiv parerile posesorilor de asemenea barca si pare a fi de bine.Vad ca a disparut anuntul si s-ar putea sa fie parcata pe undeva prin delta cat de curand si lasata acolo pt. iesirile ce vor urma,cu alt motor...

teo pes

 :-\De ce sa cumpar in Ro o barca cu cabina ,care nu are cabina in care sa dormi? numai asa de fite?
Viata i grea !!  Dar trece !!

dany

La  iesirile in delta pe care le-a avut cu ea ,cabina nu a fost pt. dormit caci avea cazare la pensiune,cu 3 mese pe zi,sprituri si alte alea.Cabina era pt. bagaje si acareturi plus berea ce statea la rece.Ai dreptate si tu Teo.S-ar putea s-o vedeti mutata pe la Murighiol la primavara si sa ramana acolo pt. mult timp[daca nu se vinde ]...