sfat barca open 4.20

Creat de cristi80, Octombrie 08, 2016, 09:09:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristi80

va salut.
un prieten, pescar,  incepator in ale barcilor ar, dori sa cumpere barca
http://www.probarca.ro/anunt/80990/103/1/103/Vand-barca-OPEN-4.20-cu-motor-20-CP-si-peridoc.htm
credeti ca ar fi o barca ok. pt pescuit pe Dunare si pt. Delta?Cu motorul de 20cp, 2 persoane si ceva bagaje ar intra in glisare?

mariusm piesenoi111

Din cate stiu vanzatorul e samsar de barci....aia cu peridocul nu imi suna cusher.....

cristi80

Da, vânzătorul are mai multe bărci la vânzare, peridocul nu are acte, vom încerca să îl înmatriculam  ca si construcție artizanala, cel puțin asta ar fi planul cu peridocul

Trimis de pe al meu Lenovo S1La40 folosind Tapatalk


Vali

Cristi, parerea mea e ca barca nu are 120 kg, cum scrie in anunt, ci mult mai mult, fiindca e barca dublu-bordaj. Plus ca are si banchete, consola, balustrade, brau de cauciuc etc, ceea ce creste mult greutatea totala.
Nu pare o barca rea dpdv hidrodinamic, dar cred ca 20 de cai sunt limita minima de motorizare (din cauza greutatii barcii), si nu cred sa gliseze cu incarcatura pe care ai mentionat-o.

In plus, motorul e posibil sa fie "botezat", ceea ce nu e un lucru rau daca in realitate are 25, dar e nasol daca in realitate are 15 :).
Ar trebui sa faceti o proba cu barca si motorul, avand incarcatura pe care doriti s-o transportati, ca sa vedeti cum se misca in realitate. In caz ca se potriveste cu ce doriti, va trebui sa cautati o platforma auto ca sa aduceti barca plus peridocul la destinatie.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

cristi80

Multumesc Vali de raspuns, intradevar greutatea de 120 de kg e forțată, dacă se hotărăște amicul, ii vom face proba cu 3 persoane în barca să vedem dacă o putem glisa.

Trimis de pe al meu Lenovo S1La40 folosind Tapatalk


malasorte

Motorul nu stiu cat o sa-l folosesti pt ca din cunostintele mele aduce numai ciurucuri iar barci aduce tot ce gaseste aproape gratis.nu sunt sparte dar nici modele extraordinare pe care sa folosesti motore care sa nu necesite inmatriculare!

ionitzady

Deci .....  , daca l-ati studiat vanzatorul aduce cam cele mai frumoase modele de barci in rapor cu pretul  ,  problema lui este caracterul care lasa de dorit . Eu am cumparat de la el si il cunosc cat de cat .

Fritz

barca aia are pe putin 250 de kg si motorul are sigur peste 25 de cai .  Se vede...se simte.
Vali are dreptate...

cristi80

Va mulțumesc pt.raspunsuri, amicul a renunțat la barca în urma răspunsurilor de aici.