Pogo 1

Creat de Dbr, Aprilie 12, 2017, 09:21:40 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dbr

Multumim DoiNomazi. Barca este a lui B.G. numit mai sus ,,armatorul'' .Noi ( eu si consoarta) am fost doar ,,The Transporter" ;). Ultima veste legata de Pogo este ca pana la anul in primavara trebuie sa ii fac un cavalet special adaptat pe remorca in asa fel incat sa incarcam si sa inclinam barca cu derivorul montat 8). Masuratorile sunt deocamdata in limite de gabarit optimiste. Totodata cred ca ii voi construi un sistem de transport mai profi al catargului( acum fiind doar ceva improvizat pentru un singur drum). Deasemenea un cavalet de manevra ce va ramane in locatia in care se va afla barca se va realiza pana la sfarsitul sezonului acesta. Barca va trebui transportata la regate organizate in Italia si Franta.
Asadar povestea lui Pogo nu se termina la Marea Neagra...
,,To be continued...''
Stima tuturor.

sebba

Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

Razvan Evergreen

Citat din: sebba din Aprilie 23, 2017, 11:55:51 PM
DBR-ule, tu esti aici ma? :D
https://www.facebook.com/sailrepublic/videos/551386431698402/

El e cu masina din spate, ia notite.In doua, trei luni il vedem si cu o asa chestie dupa el. :D

VladIndigen

Excelent,felicitari! Nu multi se inhama la asa ceva...din pacate...cel mai usor e sa zici ca nu se poate face. Am cautat un sofer ca tine multa vreme,si in final n-am gasit. Si eu tocmai am adus o barca din Haga in Cluj de 7 metri,si 2 latime, mi-a luat o gramada de timp sa gasesc un transport...si de bani... Felicitari,e solutie super buna!  Ce lungime maxima poti transporta?

Dbr

@ Sebba: Recunosc faptul ca numai in Olanda am fost sofer pe asa ceva in cateva transporturi si pe distante scurte. In Ro am fost doar pe ,,masinuta aia mica'' de care vorbeste Razvan. Dar diferenta era ca soferul lua notitze de la mine 8).

Dbr

@VladIndigen: Stii ca e gluma aia? Oamenii se impart in doua categorii: in oameni si soferi :). Se poate interpreta in mai multe sensuri gluma asta ;).Exista multi oameni vrednici pe lumea asta, eu cunosc foarte multi, dar din pacate stau in umbra si prefera sa nu isi etaleze competentele intr-un sistem care promoveaza imcompetenta si nonprofesionalismul. Inaintea oricarei provocari, cum a fost si cea cu Pogo am cerut inclusiv parerea unui prieten transportator agabaritic consacrat din RO (Henning- Braila), pentru a mai avea inca o garantie ca totul va decurge in deplina siguranta. Un sofer turc ( si ei destul de priceputi in ale transporturilor) ma vede cu nr. de inm. romanesc intr-o parcare in Ungaria incarcat cu Pogo la carlig si fericit ca stia cateva cuvinte in limba mea imi spune:,, Bune la trailer...stam gandeam treaba buna incarcam si faceam..." Am ras cu gura pana la urechi multi kilometri apoi pe drum cand imi aduceam aminte de el.
Pe remorca din foto pot pune 8,00 m lungime si 2,55 latime. Dar mai avem altele mai mari daca e nevoie ;).
Si apropos de gasit oamenii pe care te poti baza, un mare businessman contemporan roman a spus la un moment dat:,, Eu nu am mari merite, ci doar faptul ca am stiut sa imi aleg oamenii cu care sa lucrez ;)". Si am tinut-o minte..
Stima tuturor.
P.S. Propun sa ne revenim la topicul lui Pogo daca mai scriem aici. Pentru altele rog mesaj privat.

VladIndigen

multumesc,am sa tin minte!