Ajutor decizie barca

Creat de Gabytzu, Ianuarie 29, 2014, 08:47:44 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bluenote

Va salut!
Doru ma numesc, sunt din Calarasi si intentionez sa-mi cumpar si eu o barca Nufarul noua, asa cum este si a dvs. Pt  a nu incarca forumul cu un alt topic despre caracteristicile barcii Nufarul , intreb tot aici daca stiti cumva ca barca Nufarul sa aiba omologare pt clasa C, adica si pt o eventuala si scurta iesire pe mare?
In eventualitatea unui raspuns, eu va multumesc anticipat!

Gabytzu

Buna seara ! Bun venit !
Are categoria C 6 mile marine.

Thor

Daca este vorba despre ,,Nufarul" acesta, http://dunareanautica.ro/nufarul-500.html , are Certificare CE ,,D3".

bluenote

#48
Sa inteleg ca omologarea barcilor si impartirea pe categorii a permiselor de navigatie, utilizeaza taxonomii diferite? Eu credeam ca barcile au omologare clasa D si sunt destinate exclusiv navigatului pe ape interioare, iar clasa C si pt iesire pe mare, la max 6 mile marine departare de tarm etc. O sa trimit un mail constructorului, ca sa ma lamureasca cum stau lucrurile. Eu detin permis barca D+C din 2008, dar n-am avut niciodata barca motorizata, desi atunci cand am decis sa-mi iau permisul de barci asta intentionam. Pentru ca am practicat caiac-canoe in timpul liceului (fara performante sportive deosebite), am si acum un caiac si mai ies pe Dunare in weekenduri 3-4 ore. Am privit intotdauna apa ca mijloc de recreare, nu am pescuit niciodata si nici n-am de gand s-o fac. Nu-mi place si cand vad pescari ma gandesc cum isi irosesc unii timpul :))  Vreau o barca, pt ca s-a marit familia, iar copii sunt prea mici pt a-i urca in canoe, deocamdata. Deci barca va fi folosita indeosebi pe Dunare, va cara 3-5 persoane, dar in scop de destindere si pt o durata de 3, maxim 4 ore. M-am gandit la Nufarul, pt ca am citit ca este o barca incapatoare si stabila, iar copiii nu-i voi pune in pericol in eventualitatea unor valuri puternice/rafale de vant etc. Motorul va fi de 30-40 de cai, desi preferam o motorizare de 20cp, dar am inteles, din ce am citit pe diverse forumuri, ca barcile destinate unei asemenea motorizari nu sunt adecvate Dunarii, sunt instabile etc. Vreau sa ma deplasez personal la Galati pt a vedea oferta disponibila la diversi constructori de barci. Dar din ce am citit, cred ca voi opta pt Nufarul.

Gabytzu

Are categoria D (ape interioare ) + C 6 mile marine .  La mine in carnet asa e trecuta.

Vali

Inca se mai fac confuzii intre categoriile certificatului de conducator ambarcatiune si categoriile de omologare a barcilor. Treaba cu distanta de la tarm e valabila numai la certificat, si nu are vreo treaba cu barca.

Daca mai sunt vanzatori de barci care scriu in acte "autorizata pana la X mile in larg" etc, inseamna ca habar n-au pe ce lume traiesc. Culmea e ca daca asa scrie si in carnetul ambarcatiunii, inseamna ca si cei de la capitanie fac aceasta confuzie.

Categoriile de omologare a barcilor tin seama strict de parametrii hidro-meteorologici ai apelor unde vor naviga, anume forta vantului si inaltimea valurilor. In atasament gasiti limitele acestor parametri pentru fiecare categorie. Sursa: ISO (standardele tehnice obligatorii la omologare).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bluenote

D-le "Gabytzu",cum se comporta barca dvs cu 4-5 persoane la bord(fara vreun bagaj)? Pt ce motorizare ati optat? Cu 20cp si 4-5 persoane la bord, adultii in  jur de 62 kg si 75 kg, iar copiii intre 20-33kg, credeti ca Nufarul se poate deplasa pe Dunare in siguranta? Ma intereseaza stabilitatea barcii pe valuri si curenti, pt ca o voi folosi in regim de deplasament "peisagistic", doar pt plimbari scurte si admirat natura. Nimic altceva.
Va multumesc, domnule "Vali", pt precizare! Tin minte ca acum cativa ani, cand invatam pt examenul "de barci", am vazut tabelul acela. Personal, nu intentionez sa car barca pana in CT si sa ies cu ea pe mare. Dar am intrebat despre omologare, in ideea ca o barca omologata si pt "mare" e mai stabila, mai sigura. O sa mai ma documentez.

Vali

Pana apare Gabyztu, am sa mai completez si eu.

Cred ca 20 de cai sunt arhi-suficienti pentru o folosinta familiala a barcii, dar doar daca nu se doreste si glisare. Posibil ca barca sa gliseze  cu 20 de cai cu o persoana sau maxim 2, dar cand greutatea incarcaturii creste, se depaseste raportul kg / CP necesar la glisare, si barca nu va mai reusi sa depaseasca tranzitia.

Daca e vorba numai de regim de deplasament, cred ca sunt suficienti si 8 sau 10 cai. Cu toate astea, e bine sa fie si o rezerva de putere, motiv pentru care 20 de cai cred ca sunt ok.

Despre Nufar, am mai multi amici care au asa ceva, si sunt multumiti. E o barca de incredere, insa ca minus e cam grea pentru dimensiunile ei. Din cauza asta, pentru glisare are nevoie de motorizare mai mare decat la alte barci echivalente. Totusi, daca se va folosi in deplasament, cred ca isi va face treaba bine, mai ales ca nu are o carena dedicata de glisare, ci are forme de barca utilitara.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bluenote

Multumesc, d-le Vali, pt solicitudine! Nu vreau sa ne irosim in discutii despre tipuri de barci (intrebarea care-mi sta in tastatura e care ar fi celelalte tipuri echivalente de barci, dar mai usoare in privinta greutatii, adecvate unei motorizari de 20cp si pt plimbarile mele pe apele dunarene),de aceea voi discuta la fata locului cu fabricantul de la care cumpar barca si voi decide dupa discutia cu el. Singura certitudine e ca motorul va fi marca Yamaha, pt ca la mine in Calarasi exista un dealer de motoare si accesoriii Yamaha, stiu ca e si autorizat pt lucrari de mentenanta/servisare. In primavara ma voi decide. Deocamdata, la Calarasi, Dunarea e inghetata, am vazut un elicopter MAI care a dus hrana unor marinari sarbi blocati intre gheturi de cateva zile bune.

radu andritoiu

ce locuri bune de avat sunt la calarasi
so, keep floating for pleasure

Gabytzu

Am optat pentru un suzuki de 50 cp . Sunt foarte multumit de barca .La 5 persoane se misca bine, dar daca mai pun si bagaj aferent tuturor sunt aproape la limita.( nu mai gliseaza). La un 20 de cai: 2 pers si putin bagaj merge bine . Am un prieten care are configuratia asta si este multumit .
Succes !