Canoe solara

Creat de bogdanminitehnicus, Noiembrie 14, 2016, 04:26:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bogdanminitehnicus

si un video de pe telefonul mobil cu trecerea pe sub podul de la Cernavoda
https://youtu.be/bR3xmOXpRNg

bogdanminitehnicus

salutari, stiu ca n-am mai postat de ceva vreme, plutitoarea este in lucru se pregateste un up grade la puterea solara si evident un bimini din panouri solare. Pana atunci un mic montaj de anul trecut de care uitasem....
https://www.youtube.com/watch?v=WG1vWm3dKIc&t=1s

bogdanminitehnicus

salutari,

Stiu ca nu am mai scris de ceva vreme, totusi am reusit sa construiesc ramele de aluminiu, sa modific prinderile si sa construiesc bimini-ul din panouri solare.
Am marit puterea solara de la 750w (3 x 250w panouri policristaline) la 1360w (4 x 340w panouri monocristaline), ceea ce ar trebui sa-mi aduca o productie de energie undeva la 40-45ah la 28v.

bogdanminitehnicus


bogdanminitehnicus

.... de iesit pe apa cu catamaranul anul asta nu prea am reusit, totusi am facut o incursiune cu caiacul pe bratul Macin de la Giurgeni la Braila

dany

Munca multa si materiale de top!Banuiesc ca ai numai aluminiu si inox ...A iesit super !

bogdanminitehnicus

Citat din: dany din Septembrie 24, 2020, 07:46:27 PM
Munca multa si materiale de top!Banuiesc ca ai numai aluminiu si inox ...A iesit super !

Salutare

Am folosit tevi, platbanda, patrate de aluminiu si suruburi de inox. Am gasit un sudor super pentru aluminiu in tig, care are si echipament mobil; am invatat ca surubului de inox nu i se poate lungi filetul cu o filiera manuala oricat ai insista.
Intr-adevar a fost ceva efort, dar cum spunea si Florio nu poti pune pret pe pasiune  :)




bogdanminitehnicus

....acum ceva vreme ma suna un amic cu care nu mai vorbisem de vreo 5-6 ani, ca  daca pot sa-i dau ceva informatii despre canalul Dorobantu ca tocmai ce isi cumparase o gonflabila cu un motor de 5 cp si ca e dornic sa o scoata la apa. De aici nu a mai fost decat un pas pana ne-am aventurat pe Dunare, amonte de Cochirleni in locuri izolate si exotice. Iesirea a fost super si de atunci tot ne propunem sa facem incursiuni cat mai adanci in inima Dunarii. Pana la urma de la o speranta la alta se naste un vis si la fel a fost si in cazul nostru si anume ne-am propus sa facem o incursiune de la Bazias la Sf Gheorghe, ceva peste 1000km, eu cu barca mea solara, el cu pneumatica. Eu unul n-am auzit inca de temerari pe trasee asa lungi cu barcute asa mici, dar totusi cu logistica necesara, planificare atenta cred ca putem savarsi calatoria si intr-o zi sa pot sa povestesc aici marea aventura....

diles

se face in fiecare an,se numeste tid si se merge cu caiacul din germania pana la sulina.

bogdanminitehnicus

Citat din: diles din Septembrie 25, 2020, 08:48:12 AM
se face in fiecare an,se numeste tid si se merge cu caiacul din germania pana la sulina.

salut, nu la caiac ma refeream, ci la tipurile noastre de barci

bogdanminitehnicus

#385
.........si daca tot a fost vremea frumoasa am zis sa merg sa fac ceva teste cu panourile, din pacate doar 2 am putut sa pun pe masina, se pare ca devine tot mai util un peridoc.
Am avut 2 panouri monocristaline de 340w si astazi am reusit sa scot aproape 20 Ah la 28V, insa erau ceva nori subtiri deasupra. Pe inorat usor panourile scot undeva la 7-10 Ah.

Deci per total la 4 panouri imi vor da undeva putin peste 40 Ah, in soare, deci as putea sa merg toata ziua doar cu energia produsa de panouri.

bogdanminitehnicus

In eventualitatea in care as achizitiona un peridoc, unde as putea sa gasesc loc pentru depozitare, eventual acoperit?

bogdanminitehnicus

Salutari,

Din pacate nu am mai postat de ceva vreme pe forum, timpul scurt si orele tarzii din garaj m-au impiedicat sa o fac.....
Ce s-a mai intamplat, intre timp m-am gandit sa intru si eu in randul lumii si sa-mi achizitionez un peridoc apoi sa-l adaptez la nevoile catamaranului meu.

bogdanminitehnicus

#388
Treburile au devenit mai simple cu peridocul, chiar daca am masina cu tractiune doar fata la rampele betonate nu am nici o problema de tractiune (am pus cauciucuri all season), insa unde e pietris nu prea ies decat cu ajutor.

bogdanminitehnicus

Intre timp catamaranul a primit un upgrade solar, am montat pana la urma 5 panouri de 340 w (cam 1700w) monocristaline Das Energy Flexibile si recablarea sistemului electric. Chiar si acum dupa ce am facut cateva incursiuni tot mai vad ceva de imbunatatit la cablare si racirea componentelor electronice.