Mariner/Yamaha 25cp

Creat de AdrianZUZ, Decembrie 21, 2016, 05:30:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AdrianZUZ

Motor Mariner/Yamaha 25cp 2 cil 1 carburator, 495cc
Kit pompa de apa Yamaha schimbat acum 2 iesiri + impeller de rezerva
Garnituri pompa benzina Yamaha schimbate la achizitie.
Semeringuri cizma Yamaha x 4 schimbate + ulei cizma.
Termostat si garnitura noi Yamaha
Bujii NGK noi
Elice noua Solas pas 11 2 iesiri, Elice Yam pas 10 1/4 SH, Elice Solas pas 14 SH

Pret 500eur fix

AdrianZUZ

Rezervat, ca si vandut.
Multumesc

Vali

Vreau si eu sa intreb daca ai pus pe motor elicea de 14, si cum s-a comportat.
Avem si noi o elice de 14 care se potriveste la Yamaha-ul pe care am montat impellerul de la tine. Am fost sfatuiti sa nu punem elicea de 14, ca nu duce motorul.

Eu cred insa ca daca barca se pastreaza usoara (un om si ceva bagaje), ar trebui sa gliseze bine cu elicea de 14, fara sa fie nevoie de turat motorul la maxim. Daca ai experienta cu elicea asta, poate ne povestesti si noua.

Orice ar fi, nici nu ma gandesc sa nu fac macar o proba cu elicea de 14 pe Yamaha-ul geaman cu Marinerul tau :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

AdrianZUZ

Salut Vali,
Am fost atat de lenes incat am mers pe mana calculelor ... am mers cu 11 si 12 (perfect). Nici macar de rezerva nu am carat elicea de 14.
Am mers prima data cu 11 si urca in ture pana spre 6000rpm fara sa depaseasca aceasta valoare ... cu 14 ar fi coborat la 5400rpm spre limita de jos a turatiei la wot. Asa am ales pas 12 ... 5700-5800 cu incarcarea "clasica" pentru tabla mea.
Tu oricum ai o forma mult optimizata fata de tabla mea cu fundul rotunjit, ar fi chiar pacat sa nu incerci si elicea de 14 cu un turometru + un GPS in barca.