Permis pescuit din barca în Grecia

Creat de mariusm piesenoi111, August 31, 2016, 08:02:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mariusm piesenoi111

Salutare leganatilor,
Foarte pe scurt.. ..vreau sa tar barca după mine pt 4 zile în septembrie în Grecia și vreau sa știu dacă îmi trebuie ceva permis de pescuit din barca.
Cineva?Aud?

AdrianZUZ

Anul asta trebuie doar pentru pescar.
Anul trecut a fost liber.
Acum 2 ani trebuia si ptr barca si ptr pescar.

Oricum depinde unde mergi! Skiathos NU risca fara permis. Alonissos nu e nici dracu sa te intrebe ... si tot asa

mariusm piesenoi111

Merg în Nea Skioni
Dacă trebuie de unde se ia?
Merci Adi

Florio

#3
Citat din: mariusm piesenoi111 din Septembrie 01, 2016, 12:48:43 PM
Merg în Nea Skioni


Marius, nu vad cine ar putea sa te intrebe de sanatate acolo. Sunt zone retrase, nici politia de frontiera nu se zareste, nici altcineva nu te intreaba cine esti. In capatul Kassandrei vei fi copilul sabatic al marii. Nea Skioni e un portulet pescaresc, aranjat pe banuti europeni.
E fireasca incercarea ta de a fi cu totul legal, dar ai sa vezi la fata locului cum stau lucrurile. Si ai sa zambesti :) 

P.S>
Nu indemn la anarhie, ca nu-s genul. Dar nici nu deranjez grecul din siesta, daca nu-i cazul :)
Acum, daca nu gasim informatii pe net, sfatul meu este sa suni la o agentie de voiaj din Halkidiki, punand intrebarea asta. Astfel vei rezolva la fata locului fara mari probleme.

mariusm piesenoi111

Da...merg de cativa ani acolo..e un locsor superb unde ma incanta enorm simplitatea lucrurilor si frumusetea locurilor.....
E prima oara cand imi iau barca dupa mine in afara tarii dar ma gandesc ca daca am razbit pana la Bazias pe soselele patriei pot ajunge oriunde :)

Florio

Citat din: mariusm piesenoi111 din Septembrie 01, 2016, 05:46:31 PM
Da...merg de cativa ani acolo..e un locsor superb unde ma incanta enorm simplitatea lucrurilor si frumusetea locurilor.....
E prima oara cand imi iau barca dupa mine in afara tarii dar ma gandesc ca daca am razbit pana la Bazias pe soselele patriei pot ajunge oriunde :)

Mergi sanatos, n-o sa ai probleme! Am razbit eu anul asta cu ditamai barcazul pe peridoc :) .
Inca sunt in reverii dupa expeditia de anul asta din Egee. Cum punem tuica la pritocit, o sa ma asez la povestit, ca e frumos si o sa-ti dea curaj in calatoria ta :)

Trade Winds

Florio, păi te așteptăm. Să ne delectezi spiritul și să ne plimbi cu imaginația julesverniană alături de jurnalul tău de bord. Toate astea înainte de a cădea primul omăt.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Florio

Citat din: Trade Winds din Septembrie 12, 2016, 10:25:24 PM
Florio, păi te așteptăm. Să ne delectezi spiritul și să ne plimbi cu imaginația julesverniană alături de jurnalul tău de bord. Toate astea înainte de a cădea primul omăt.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Atunci nu mai am scuze, va trebui sa deschid un topic despre acest traseu exceptional de frumos, prietenii intalniti pe ape si pestii la care am tot sperat ca ajung, ori cu lanseta, ori cu harponul :) .

mariusm piesenoi111

Baga tu Florine ca eu nu voi avea ce povestii de data asta.
Ieșirea de mâine în Grecia se anulează datorita viiturii :(