Identificare an fabricatie honda bf20

Creat de iulian_cioclin, Ianuarie 11, 2017, 08:11:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

iulian_cioclin

Salutare,

Detin o Honda 20 cp si nu sunt sigur de anul fabricatiei. Pot identifica anul fabricatiei dupa seria motorului? Nu apare nicaieri pe motor scris anul fabricatiei. Cel de la care l-am luat sustine ca e 2013. Asa o fi? Va atasez mai jos o poza cu sria motorului.



Multumesc!

mariusbig


iulian_cioclin

Salut,

Am gasit si eu manualul asta, intr-adevar apare de la 2011 pana in 2015. de la 2016 in sus se schimba seria. Cred ca e posibil sa fie asa cum a spus omul , respectiv 2013.

Haiduc

Vezi pe interior pe undeva Iulica nu are seria de pe placuta stantata pe o pastila din aia de pe blocul motor
Eu stiu ca trebuie sa fie seria lui si anul (pe mijlocul pastilei este seria si sub serie trebuie sa scrie ultimele doua cifre ale anului de fabricatie)

Haiduc

Iuliane uitate si pe interiorul capacului de plastic pentru ca orice piesa compoonenta de plastic are pe ea data fabricatiei.Nu stiu cat de vechi poate fi capacul fata de motor spre exemplu la mine: eu am cumparat motorul de nou in 2016 februarie si pe interiorul capacului de plastic este punctat 2015 decembri
Poate te ajuta cu ceva

Haiduc

Nu reusesc sa atasez pozele cu capacul unde este punctata data ca sa sti unde sa te uiti
Vali poate ne ajuta "da un mesaj ca poatarea dureaza mult si sa contactam administratorul de retea"

dan_rotaru

Este posibil sa fie trecut anul si pe firele electrice din motor. Verifica si asta, Iulian, cand ai timp.

iulian_cioclin

Mihai, stiu la ce te referi cu scrisul din interiorul capacului. Am sa verific cand ajung la motor.

Da, pe fire am gasit singurul loc loc unde scrie ceva de anul fabricatie. Intr-adevar pe fire scrie 2013.
Cam aiurea faza asta sa nu scrie pe placuta de indentificare si anul fabricatiei. Lucru care mi-a trezit suspiciuni

Vali

Citat din: Haiduc din Ianuarie 11, 2017, 10:57:10 PM
Nu reusesc sa atasez pozele cu capacul unde este punctata data ca sa sti unde sa te uiti
Vali poate ne ajuta "da un mesaj ca poatarea dureaza mult si sa contactam administratorul de retea"

E din cauza ca e prea mare rezolutia la poza. Asa e construit softul forumului, nu am cum sa-l modific, deci singura solutie e sa micsorezi rezolutia pozelor. Eu folosesc pentru asta un soft numit Photofiltre, se gaseste de descarcat gratis de pe net.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mariusm piesenoi111

Verifica fisele si cel mai important pe blocul motor trebuie sa existe o stanta rotunda ca un ceas cu o sageata cu varful spre un an anume....incerc sa gasesc poza.
Atentie nu ma refer la banutul ala aplicat ci stanta de pe bloc...

iulian_cioclin

Stiu despre ce vorbiti cu poansonarea pe blocul motor. la vechiul motor aveam trecut anul fab poansonat. Nu e cazul si acestui motor. Banutul acela care de obicei este stantat, este fara nici o stanta pe el.
Curios este nu ca are nici o urma se ,,stergere'' care sa imi trezesca suspiciuni. Cel putin asa cu ochiul liber nu am vazut decat pe cablul unei fise scris 2013, nu am apucat sa ma uit si pe interiorul capacului, unde ste trecut de obicei luna si anul fab a capacului.

Vali

Sa-l crezi pe vreunu' care-ti spune ca anul fabricatiei motorului e pe bune inseamna sa crezi in Mos Craciun :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iulian_cioclin

Citat din: Vali din Ianuarie 12, 2017, 06:15:00 PM
Sa-l crezi pe vreunu' care-ti spune ca anul fabricatiei motorului e pe bune inseamna sa crezi in Mos Craciun :).

Tocmai de asta am deschis acest topic  ;D

reluwormwood

Combinația este AALLXXX adică A-an, L- luna, x- terminație serie

Trimis de pe al meu D6503 folosind Tapatalk


Haiduc