consumabile si accesorii motor

Creat de radu andritoiu, Ianuarie 02, 2017, 03:29:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Intersect

Citat din: stefand600 din Ianuarie 09, 2017, 08:30:15 PM
Pana la urma filtrarea benzinei se face intr-un mediu inchis fara sa fie influentat major de mediul inconjurator. Deci mediul marin, sarat, umed etc nu are importanta deosebita. Pretul mare al accesoriilor pentru barci este dictat de alte considerente decat complexitatea fabricarii. Faptul ca deschidem busonul rezervorului sau ca exista un orificiu de egalizare a presiunilor intre rezervor si mediu este de imporanta minora. Fara discutie, decizia de a utiliza produse specifice sau nu apartine fiecaruia.
De acord.  Pe considerentele astea mecanicii auto sunt și meseriași la motoare navale.
Neavând legătură cu subiectul unul dintre cei 2 mecanici care au pus mâna pe motorul meu în lipsa mea mi-au pus bujii de Cielo în loc de cele originale.  Pentru ca are același principiu de funcționare sau cum o fi motivat,personal nu am avut plăcerea sa îl cunosc pe Dl respectiv.
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

Citat din: Intersect din Ianuarie 05, 2017, 02:10:36 PM
Personal sunt pentru folosirea decantoarelor și altor consumabile dedicate pentru mediul marin.
Eu personal am folosit așa cu purja pentru apă. http://www.epixmarine.ro/echipamente-motor/filtre-benzina-aer/filtre-separatoare-apa-benzina/filtru-separator-benzina-apa-mercury
Și așa pe care îl schimbam anual.
http://www.epixmarine.ro/rezerva-filtru-separator-benzina-apa
Citat din: radu andritoiu

Llink=topic=2181.msg37008#msg37008 date=1483987337

Este  cine dintre dvs csre sa fi folosit filtre auto cu decantor la motoarele de barca ?
Ne ar ajuta si o astfel de opinie
Multumesc

Uite aici.
Born to fish,forced to work!!!

stefand600

Cu bujiile este alta discutie. Bujiile sunt caracterizate de anumite atribute : electrozi, putere termica, filete, rezistenta interna, etc. Filtrele de benzina au doar 2 atribute: debit si marimea particulelor filtrate. In general, marimea minima a particulelor retinute de catre filtrele de benzina sunt standardizate undeva la 10 microni. Deci 2 filtre care filreaza pana la particulele de 10 microni si care au diferenta de debit dar debitul cel mai mic este mai mare decat consumul maxim al unui motor de barca sunt perfect compatibile si interschimbabile.
Stefan D

Intersect

Citat din: stefand600 din Ianuarie 09, 2017, 09:02:16 PM
Cu bujiile este alta discutie. Bujiile sunt caracterizate de anumite atribute : electrozi, putere termica, filete, rezistenta interna, etc. Filtrele de benzina au doar 2 atribute: debit si marimea particulelor filtrate. In general, marimea minima a particulelor retinute de catre filtrele de benzina sunt standardizate undeva la 10 microni. Deci 2 filtre care filreaza pana la particulele de 10 microni si care au diferenta de debit dar debitul cel mai mic este mai mare decat consumul maxim al unui motor de barca sunt perfect compatibile si interschimbabile.
Ok. În principiu un filtru este un filtru.  La alegerea unui filtru trebuie să se ia în considerare specificațiile inginerilor care au proiectat sistemul de combustibil,ulei... Numărul de microni nu este deloc standardizat se găsesc filtre intre 2 și 30 microni,problema este dacă pui un filtru neadecvat pt motorul tău cu un număr de microni mai mare decât cel specificat ce se întâmplă? Se întâmplă ca debitul scade. Atunci pompa de alimentare nu trage mai tare ca să compenseze ?
Are rost sa pomenesc cât costă o pompa de benzină pentru Mercury?
Fiind filtre marine mai elimină impurități care nu se găsesc în tancurile de la peco de la mal.
Born to fish,forced to work!!!

radu andritoiu

so, keep floating for pleasure

pilu

Un exemplu : volvo penta recomanda ca filtru benzina mann filter wk 42/14 , am cautat la magazinele de piese auto acest filtru si il da ca pentru mazda. este ieftin 12-14  lei si cred ca am sa-l comand pt mercury-ul meu ,are diametrele intrare iesire 8mm deci exact cat este recomandat in cazul meu .

kimi

De asta folosesc si eu pt . BF 25-ul meu . Deocamdata isi face treaba cu succes .
Pe viitor o sa-mi achizitionez un filtru decantor transparent care filtreaza 10 microni si cu posibilitate de purjare , cum am vazut intr-unul din posturile anterioare .
Sincer , ce sare de 200 lei mi se pare cam scump .

radu andritoiu

multumim colegilor ptr sfaturi
cred ca voi merge pe un filtru dedicat motoarelor ptr ambarcatiuni
mai avem nevoie de pompa de santina automata ; scaun +picior
so, keep floating for pleasure

mbro

Am citit cu interes tot threadul si n-am vrut sa intervin pana acum.

Cu riscul de a parea ca fac reclama pe spatele vostru, din ce am vazut si din ce am auzit de clientii care au cumparat de la noi... pompa asta de santina are cel mai bun raport calitate/pret.

Le vindem de vreo 3 ani si pana acum n-am auzit sa se fi stricat vreuna.

Avem si un scaun pe stoc, picior insa nu.


Distribuitor national de elice barca si piese pentru motoarele de barca.