Compartimentare locker(e)

Creat de ghrt, Ianuarie 12, 2017, 04:27:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ghrt

Salut

Am un cockpit locker cavernos (pe tribord). Barca e din fibră, vopsită în locker. Este atât de mare şi de adânc încât intru în el destul de confortabil :) Problema este că lucrurile se amestecă şi trebuie să fac mişcări de trupe ca să scot ce am nevoie. De exemplu, când scot o canistră cade altceva în locul ei şi după aia e greu de pus la loc.
Vreau să îl compartimentez la modul de a avea lucrurile principale locul lor, de unde să le scot şi să le bag uşor. A doua chestie, am unele lucruri mai grele (canistrele de 20L şi butelii scuba de 15kg) si vreau să disip niţel greutatea lor pe toată suprafaţă pe care oricum o ocupă, nu pe o linie îngustă sau câteva puncte unde atinge acum fibra fundul lor.

Mă gândesc la un soi de fagure în trepte pe fundul lockerului, completat eventual cu nişte corzi bungee.

Dacă aveţi alte sugestii le ascult cu interes. De asemenea, cam care ar fi cea mai simplă/ rapidă/ ieftină metodă de construit? Eu mă gândesc la trepte din polistiren extrudat si niste placaj vertical. Însă nu am nici o idee cum să fac cât de cât un mulaj al fundului, ca să se disipe ok greutatea.

O problemă similară legată de un locker din cabină (sub podeaua cabinei). Vreau să mut acolo bateriile, dar fiind f. grele (30 kg/buc, suprafaţă relativ mică) aş vrea să le fac un suport care să disipe greutatea pe o suprafaţă mai mare. Podeaua afectată este în zona chilelor şi pare întărită dar nu ştiu exact, plus că dacă pot să fac treaba ok, de ce nu. Aici am aceeaşi problemă legată de cum realizez mulajul pe fundul bărcii.

Vali

Pentru mulaj eu as pune un nailon in zona dorita si as umple cu spuma poliuretanica la spray (din-aia de geamuri). Posibil ca la cel din cockpit sa trebuiasca taiat mulajul ca sa iasa, dar tot obtii o forma aproximativa dupa ce reasamblezi bucatile.

Ma mai gandesc cum ar fi mai bine de facut suportii de distribuit greutatea. Cred ca ar merge direct din extrudat, cioplit pana se aseaza intim pe curbura cavitatii respective. In cazul asta nici nu-ti mai trebuie mulaj separat din spuma la spray.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ghrt

Există vreo substanţă care dizolvă extrudatul? Aş putea să pun un nailon sau ceva cu care să nu reacţioneze, dau câteva pensule, presez extrudatul... repet pana ia forma fibrei.

Vali

Nitrodiluant. Dar atentie, daca scapi o picatura pe extrudat, il gaureste ca pe svaiter, deci e foarte puternic.
Ar merge facute probe, cu toate ca eu as ciopli extrudatul cu un cutit ascutit, apoi l-as slefui pana imi convine forma.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

cristizz

O idee ar fi sa faci o cutie din placaj, putin mai mare decat fundul bateriei, si decupata pe drept, aproximativ dupa forma carenei, asezata pe fundul barcii in locul convenabil. Un capac tot din placaj care sa intre, la limita in interiorul cutiei.
In interior pui bile de polistiren de 20 mm de exemplu. Daca ti se par prea moi poti pune peleti de lemn.
Bateria sta pe capacul care va presa bilele sub actiunea greutatii bateriei.
Eventual bateria poate fi prinsa si de cutie similar cu sistemul de prindere al bateriei auto.

ghrt

O punguţă dintr-un textil rezistent umplută cu bile de polistiren din alea de fotoliu, pusă într-un fagure de placaj. Sună excelent!

Voi experimenta si cu nitrodiluant.

cristizz

#6
Pentru restul lucrurilor din cockpit-locker as construi un raft etajat tot din placaj (sau mai multe) si as alege cutii solide din plastic, cu sau fara capac, in care sa depozitez tot ceea ce am, pe caprarii. Evident politele raftului ar trebui sa fie de dimensiune compatibila cu cutiile de plastic.

Atasez doua img cu titlu de exemplu:






cristiantutuianu

Tot ce zic colegi e OK
Eu unul folosesc o chestie gen imaginile de mai jos
Ieftin o sipca taiata gen si o bucata de carton 

Daca postezi ceva poze poate imi vin ideei  ;)

P.S. Eu asa fac si iese marfa!

Alex1958

Polistirenul se dizolva in Toluen (atentie ca e toxic!). Daca diluezi o bucata de polistiren in Toluen practic ai un lipici.
La compartimentul bateriilor ar merge o captusire cu tabla de plumb- mai alea daca umbli rar pe acolo.

ghrt

Am vreo 30 de kg de plumb pt greutati de scuba, dar as putea sa il torn cumva să iasă mai tablă. Însă la ce e bun? Nu umblu rar, dimpotriva, acolo pun rezerva de lichide ca să stea mai la răcoare vara.

deltasub

Am avut aceasi problema, eu pentru majoritatea compartimentelor am folosit lazi de plastic de diferite marimi.

ghrt

Lăzi de plastic (cutii de fapt) folosesc la frigider, sunt foarte utile. Frigiderul este tot într-un locker, din salon, cu o curbură mai mică.

Aici însă nu mi se par potrivite, ar fi aceeaşi problemă cu contactul dintre fundul cutiei şi fibră restrâns la o linie sau câteva puncte. Voi incerca să fac un fagure de placaj si sa pun saculeti cu bilute de polistiren.
Alternativ pot să fac din polistiren o formă mulată pe fibră şi care să îmi ofere spaţii pentru lucrurile care vor avea locul lor, iar restul să le pun pe lângă ele.

Alex1958

Salut,
Catusirea cu table de Pb ar fi ca sa previna ca acidul din baterii eventual scurs accidental sa nu-ti atace fibra.
Asta este o recomandare standard la locurile/camerele pentru baterii cu acid.