Dunarea la Calarasi

Creat de siad, Iunie 22, 2017, 08:49:57 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

siad

 Pentru ca sunt un foarte mare iubitor al naturii,al pescuitului si plimbarilor pe Dunare,si pentru ca urmaresc cu mare interes aventurile colegilor de pe Cap Compas,m-am gandit sa impartasesc cateva din frumusetile pe care le ofera Dunarea in orasul meu natal.

Sper sa va faca placere.


drmarius

Salut,

Super pozele. Cred ca acum 7- 8 ani am stat pentru prima data 5 zile la cort pe plaja din capatul primului canal din insula.  Solutia pe atunci era Nea Mitica Barcagiu, care avea singura baraca la siloz. Nu mai stiu denumirea canalului  ... 

https://www.google.ro/maps/@44.1329899,27.3671068,1401m/data=!3m1!1e3

siad

Citat din: drmarius din Iunie 22, 2017, 10:39:52 AM
Salut,

Super pozele. Cred ca acum 7- 8 ani am stat pentru prima data 5 zile la cort pe plaja din capatul primului canal din insula.  Solutia pe atunci era Nea Mitica Barcagiu, care avea singura baraca la siloz. Nu mai stiu denumirea canalului  ... 

https://www.google.ro/maps/@44.1329899,27.3671068,1401m/data=!3m1!1e3

Zaton se numeste canalul.  ;)
Buna plaja aia pentru campat dar pentru pescuit,mai putin.

sofinel65

poate n e spui cateva locuri bune de pescuit de prin zona . si o rampa buna de lansare , ceva cu parcare si paza .
O barcă este o gaură în apă, înconjurată de fibră de sticlă, în care arunci bani ...

siad

Citat din: sofinel65 din Iunie 22, 2017, 12:39:52 PM
poate n e spui cateva locuri bune de pescuit de prin zona . si o rampa buna de lansare , ceva cu parcare si paza .

Cam asta ar fi in materie de locuri de pescuit la prima strigare.

La capitolul rampe de lansare stam destul de rau,mai ales cand e apa scazuta.
Totusi,sunt cateva plaje unde se poate da barca la apa dar,unde poti lasa si masina in siguranta este Complex Albatros Pod 4.Nu este special pentru asa ceva dar fiind hotel,nu se intampla nimic cu masina lasata aici.

Ar mai fi varianta parcarii masinii in locuri/hale special amenajate pentru astfel de activitati.Va pot face legatura cu persoanele care se ocupa cu asa ceva.

GionyGl

Foarte frumoase fotografii si deosebite locuri! Prin 2008 am avut ocazia sa ajung pe cateva din ostroavele din zona!