Intrunirile capcompas

Creat de Vali, Martie 02, 2017, 09:01:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alex1958

Citat din: black din August 20, 2018, 02:27:37 PM
Nu fiti optimisti in privinta Babinei. Sunt zeci de km de plase si peste doar la magazinul din Tulcea. Apa este f mica si buruiana muta tare
Pe zona actioneaza PF de la Periprava. Au venit de 2 ori in 5 zile la barca, odata pe la 11 noaptea.
Nu cred ca ne referim la acelas lucru. Bratul Babina, intre Br. Cernovca si Br Stambulul Mare (Chilia) este cel mai adanc din zona, 10-12 m. Pana acum era rezervat membrilor selecti ai clubului lui Raduta. Lacul Babina are, intr-adevar, apa mica.
Pescarii industriali nu prea au proliferat in zona.
Cei de la ARBDD nu si-au intrat inca in rol, i-a luat expirarea concesiunii prin surprindere, desi se stie de ceva timp.
Aceste perioade de tranzitie ma cam sperie prin consecintele lor....

black

Eu m am referit doar la lacul Babina. In fiecare seara a  venit un nenorocit si intinde o plasa dintr un capat in altul a lacului si o strange dimineata devreme. Tot la fel am patit si pe lacul Fortuna  numai ca aici cand am plecat dim devreme am taiat si plasa neavand loc de plecat.Pe lacul Gorgova si canalele care dau in el full de plase si vintire .de Stiuca este mica si rara . Cu bibanul te mai poti distra frumos dar si acesta e de talie mica, rar unul rasarit . Nu cred ca am sa mai pescuiesc in delta. Ramane sa admir natura la plimbare cu barca

bradutzu

sunt multe lucruri urate care se intampla in delta dar de pescuit inca este frumos!
Inca mai sunt capturi frumoase!
Sa auzim numai de bine!

stefand600

De Joi 18 pana Sambata 20 voi fi in zona Sontea, Baclanesti, Fortuna. Daca sunt colegi in zona!!!!.
Stefan D

scm_ro

Eu o sa fiu de Vineri pana Duminica in zona Murighiol, Isac, Dunavat.

Alex1958

Salut barcagiilor,
Dupa atatea discutii de iarna, veste, imbunatatiri, etc, are cineva de gand sa iasa inainte de prohibitie in Delta.
Ca incep ploile, vine apa mare (in Carpati zapada e enorma iar in Alpi are 3m!) si iar ne uitam cum curge neagra.
Eu as iesi inainte de Expo F&H dar nu exista nici o informatie din zona.
Se baga cineva?

stefand600

Ar merge o stiucareala in DD. Sambata se deschide la stiuca.
Stefan D

Alex1958

Stiucareala dupa boiste e cam pierdere de vreme. Trebuie sa ai mare sansa ca sa vezi ceva in naluci. Poate o salaiala, mai degraba. Sau chiar somn... Crap in butuci la apa mai mica...
Oricum ii rog pe cei care se duc sa ne spuna ce si cum. Promit sa fac si eu la fel.

cristeache

 Va salut,

Intre 4-9 aprilie voi fi pe la Mila 23 - Crisan.

Mike83

Citat din: Alex1958 din Martie 12, 2019, 09:39:32 AM
Stiucareala dupa boiste e cam pierdere de vreme. Trebuie sa ai mare sansa ca sa vezi ceva in naluci. Poate o salaiala, mai degraba. Sau chiar somn... Crap in butuci la apa mai mica...
Oricum ii rog pe cei care se duc sa ne spuna ce si cum. Promit sa fac si eu la fel.

Intre 3 si 7 martie am fost pe Iacub la crap. Foarte slab: 2 buc la 3-4 kg. Canalul plin de setci. Am avut parte si de un control cum nu am mai avut de vreo 7 ani, control la juvelnic, etc. Daca eram cu ceva in neregula ne ardeau tare. Au gasit niste coji de ou pe jos si ne-au dat avertisment. Amuzant ca, chiar atunci faceam omleta.
Peste arata frumos pe sonar...

stefand600

Incepand din data de 16 sau 17 pana pe 19 sau 20 aprilie voi fi pe Chilia la crap si somn. Daca careva dintre voi sunteti acolo...
Stefan D

Alex1958

Citat din: stefand600 din Martie 22, 2019, 11:43:55 AM
Incepand din data de 16 sau 17 pana pe 19 sau 20 aprilie voi fi pe Chilia la crap si somn. Daca careva dintre voi sunteti acolo...
Salut,
Am fost de joi pana duminica in zona Crisan/Rosu. Cu rezultate slabe, doar caras, platica si mai ales rosioara la feeder, pe canale cu apa mai mica.
Vin si eu pe Chilia daca nu se tulbura apa...Acum era buna, un pic caciurie, dar rece.
Pe curs (Sulina/ Sf Gheorghe) nu am vazut pe nimeni.
Toata lumea, inclusiv noi, umbla de bezmetica. Am fost si pe la Rosu si pe Litcov si pe Dunarea Veche.

stefand600

Stefan D

Alex1958

Da, pe Puiu si din mana si la trena. Si cu tinichele si cu twistere.
Nici un atac.

bbl81

CUM II PESCUITUL LA TRENA? ADICA TE PLIMBI  CU BARCA, SI PESCUIESTI IN ACELASI TIMP? SE PRINDE CEVA?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"