peridoc-constructie artizanala

Creat de cristi80, Noiembrie 05, 2017, 06:36:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristi80

va salut, tocmai ce am terminat epopeea constructiei/inmatricularii unui peridoc.
peridocul l-am construit dupa planurile puse  pe forum de Fritz.(am cerut si am obtinut acordul lui de ai folosi planul)
ca si costuri, am ajuns cam la 2000lei,pret ce nu include manopera(a fost placerea mea)
deoarece constructia propriu zisa nu ridica probleme, o sa povestesc treaba de la RAR Galati.
la RAR a contat puntea, (eu am folosit o punte knott), cupla si cam atat. m-am strofocat sa gasesc o punte cu acte(factura de achizitie si certificat de conformitate) iar pe cei de la RAR nu i-a interesat actele mele(pastrasem bonuri si facturi de la tot ce am folosit la peridoc). a trebuit sa dau o declaratie pe proprie raspundere ca eu am construit peridocul si ATAT.
am platit la RAR, 500 lei, o zi pierduta,(nu a contat ca aveam programare la ora 10,am plecat de acolo la ora 16) iar dupa 3 zile aveam cartea.
in mod normal ar fi trebuit si un proiect dar domnul de la RAR a spus ca se ocupa dansul.
ce sfaturi pot sa dau:programare la RAR din timp(eu am asteptat 2 luni)
imediat dupa rar,programare la inmatriculare politie(1 luna si 3 saptamani)
si cam asta a fost.
daca merita sau nu...fiecare hotaraste. pt mine a fost placerea de al construi si de a avea un peridoc exact pe nevoile mele, nefiind zincat, ii pot aduce imbunatatiri in functie de nevoi.
din pacate nu am poze(am barca pe el acum)

radu andritoiu

so, keep floating for pleasure

timberland0910

Citat din: cristi80 din Noiembrie 05, 2017, 06:36:43 PM
va salut, tocmai ce am terminat epopeea constructiei/inmatricularii unui peridoc.
peridocul l-am construit dupa planurile puse  pe forum de Fritz.(am cerut si am obtinut acordul lui de ai folosi planul)
ca si costuri, am ajuns cam la 2000lei,pret ce nu include manopera(a fost placerea mea)
deoarece constructia propriu zisa nu ridica probleme, o sa povestesc treaba de la RAR Galati.
la RAR a contat puntea, (eu am folosit o punte knott), cupla si cam atat. m-am strofocat sa gasesc o punte cu acte(factura de achizitie si certificat de conformitate) iar pe cei de la RAR nu i-a interesat actele mele(pastrasem bonuri si facturi de la tot ce am folosit la peridoc). a trebuit sa dau o declaratie pe proprie raspundere ca eu am construit peridocul si ATAT.
am platit la RAR, 500 lei, o zi pierduta,(nu a contat ca aveam programare la ora 10,am plecat de acolo la ora 16) iar dupa 3 zile aveam cartea.
in mod normal ar fi trebuit si un proiect dar domnul de la RAR a spus ca se ocupa dansul.
ce sfaturi pot sa dau:programare la RAR din timp(eu am asteptat 2 luni)
imediat dupa rar,programare la inmatriculare politie(1 luna si 3 saptamani)
si cam asta a fost.
daca merita sau nu...fiecare hotaraste. pt mine a fost placerea de al construi si de a avea un peridoc exact pe nevoile mele, nefiind zincat, ii pot aduce imbunatatiri in functie de nevoi.
din pacate nu am poze(am barca pe el acum)


Salut , cu planurile de la Fritz te-ai mai dus la ceva inginer pt stampile sau nu ?

cristi80

Planurile de la Fritz au fost doar pentru mine. La RAR s-a ocupat inginerul de acolo

timberland0910

Pe romaneste te rog ...cat ai nai platit la rar in afara de cei 500 pt omologare ???

cristi80

Pe românește la RAR am plătit doar cei 500 lei. Inginerul de la RAR a refuzat sa plătesc proiectul.

timberland0910

Asa da , de asta te intrebam pt ca citeam pe aici ca proiectul trebuie avizat de un proiectant agreat Rar si aia mai costa 400-500 ron

cristi80

Așa auzisem și eu, dar inginerul a refuzat, chiar am insistat de câteva ori.