Caiac pt purcelozaur

Creat de mariusm piesenoi111, Aprilie 18, 2017, 06:04:18 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Citat din: mariusm piesenoi111 din Mai 06, 2017, 09:15:00 PM
Bineînțeles ca mancarimea persista :)
Am testat intensiv caiacul si imi pare o platformă superba pt cloncanit.
Dar acum imi apare o intrebare : cum ma intorc eu la Giurgiu daca ma las eu la vale de la Giurgiu si uit de mine cloncanind?Ca la padela amonte cu autobuzul meu de caiac si la fizicul meu slabe sanse..
Deci musai motor.
Amu.....electric habar nu am daca ma poate aduce cativa km amonte de cateva ori pe zi .....ceva gen https://youtu.be/wdchh-MVNKg
Sau https://youtu.be/H8YQDfIMJao
Evident ca tind spre varianta a doua sin motive de autonomie si forta.
Daca sunteti de acord va rog sugestii de motorizare.....
Multumesc
Marius

Ia uite ce avem prin iarmaroc :) :

https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2217.msg37853;topicseen#new
Fiind 2T posibil să aibă greutate mică, așa cum ți s-ar potrivi.

mariusm piesenoi111

Sunat ....vorbit....vedem azi!
Foarte mult multumesc

mariusm piesenoi111


dany

super flotor!teava de canalizare?!Ai luat motorul de 2cp?

Haiduc

Super perekea se inteleg bine vad

mariusm piesenoi111

#35
Pai....dupa ce am cautat cateva zile prin matele Youtube-ului si Pinterest-ului(recomand pt miliardele de idei)....am hotarat sa merg intr-un magazin de bricolaj si ce imi seamana cel mai mult aleg.
Si a iesit o teava de 110 cu un cot elegant (sa taie apa) :) si doua doape.
Ah sa nu uit.....si o piesa de vizitare ca poate mai dosesc ceeva acolo ca e compartiment uscat,nu?
Mai am de facut ceva fine tunnings dar cred ca va fi OK pana la iesirea dinGrecia.
Va tin curentati :)))

mariusm piesenoi111

Si pentru ca am cautat un flotor mai elegant ia uitati ce a iesit

mariusm piesenoi111

Boooon....ieri cand faceam manevra cu imperecherea la Snagov a venit un nene (zicea ca e din Constanta)sa probeze un superb caiac din lemn si mi-a spus ca el ar pune vela pe o constructie ca asta....si,mai mult, cica ar fi si pus vela in V pe un caiac sit on top la Cta. si ca e si pe youtube video
Nu gaseeeeeeesc...
Idei?Simplu si ieftin cum fac o vela eleganta?

Florio

Citat din: mariusm piesenoi111 din Mai 19, 2017, 10:35:37 AM
Boooon....ieri cand faceam manevra cu imperecherea la Snagov a venit un nene (zicea ca e din Constanta)sa probeze un superb caiac din lemn si mi-a spus ca el ar pune vela pe o constructie ca asta....si,mai mult, cica ar fi si pus vela in V pe un caiac sit on top la Cta. si ca e si pe youtube video
Nu gaseeeeeeesc...
Idei?Simplu si ieftin cum fac o vela eleganta?
Citat din: mariusm piesenoi111 din Mai 19, 2017, 10:22:54 AM
Si pentru ca am cautat un flotor mai elegant ia uitati ce a iesit

Iți dau eu idei de velă :) .
dar până acolo, văd că ți-ai făcut pseudo-catamaran, dacă-i mai pui un feel free și-n babord, ai trimaran sadea. O plasă peste structură, un "X" la mijloc pentru rigiditate și ai realizat o demontabilă total transportabilă :)
Pentru velă ai mai multe opțiuni, discutăm variantele mai pe larg și când ne lasă timpul.

mariusm piesenoi111

Deocamdata il dau cu apa sărată pe la greciliiiiiii!