Campare in Delta Dunarii

Creat de ss, Aprilie 21, 2011, 05:19:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ss

Pentru ca traim in Absurdistan, camparea in Delta este practic interzisa, ca urmare nu vor mai fi gunoaie aruncate de turisti, braconajul este ca si starpit, iar populatia de turisti civilizati a ocupat in intregime capacitatile de cazare agroturistice, deschise de bravii locuitori ai Deltei, patrunsi de spirit ecologic si dornici de dezvoltare durabila  :P

Acum, lasand caterinca la o parte, hai sa incercam sa aflam impreuna unde si cum am putea sa campam legal in Delta ( terenuri private, cherhanale, campinguri ), astfel incat sa ne facem damblaua de a sta in liniste, pe mal de apa, in locuri unde piscina, terenul de tenis si chiar curentul electric si televizorul ( da, chiar Domnia Sa ) sunt la o viata distanta...


byteworks

Asa-i situatia acum e cam asa, preluare de pe un site foarte interesant de urmarit regulat:

Citat
3. In perimetrul Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii instalarea corturilor este permisa numai in locurile de campare autorizate, amenajate si dotate corespunzator cerintelor igienico-sanitare. Camparea se poate face in campingurile "Gura Portitei" –Jurilovca, "Delfinul" – Sf. Gheorghe, "Campoeuriclub" – Partizani si in Hostelul pentru tineret Sulina.

... 4 locatii, in falcile devoratoare de banuti a unor organizatii.

Se pare ca autoritatile s-au hotarat sa aplice tactica barosaului, unde ciocanelul n-are succes, la fel ca si in chestia cu viteza de circulatie si caii putere admisi. Si eu as vrea sa pot campa in mai multe locuri, totusi mi se pare ca lipsa de educatie a multor amatori de asa ceva si lipsa de control, fortuit sau nu, au facut ineficiente masurile anterioare. Totusi am citit pe ici pe colo de amenzi grase date anul trecut, cand deja se incepuse restrangerea posibilitatilor de campare, dar nici chiar asa de drastic ca acum.

Eu aveam in plan, cu constrangeri de criza, concediu nautic exclusiv cu campare la barca si cort la plajele Sulina, Sf. Gheorghe si Portita, cu navigatie in Delta si mare, vad ca trebuie sa ma fac haiduc ... dar am scapare, Lynx-ul meu are cabina de dormit, spartan ce-i drept dar totusi cel putin la fel de bun ca un cort, si nu se pune ca si campare  ;D

Vali

Pana la urma pentru cineva obisnuit cu, si pasionat de conditiile de campare spartane in salbaticie, cea mai potrivita optiune este cea spusa de byteworks, camparea pe barca proprie. In felul asta nu esti deranjat de autoritati, nu trebuie sa-ti cauti loc uscat si plat pentru cort, iti poti schimba oricand locatia, si ai totul cu tine, fara sa mai trambalezi totul pe uscat. Chiar daca barca nu are cabina, daca e suficient de incapatoare se poate face un cort deasupra dintr-un material impermeabil, croit si cusut etans. Camparea pe propria barca iti da o independenta si o comoditate de neegalat.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Atamanul

 Are dreptate Vali, dar in proiectul viitor vor spune: calcarea pe mal permisa doar in locuri special amenajate!.

byteworks

Nu-i nevoie sa astepti proiectul viitor, pare si in acesta:

Citat
Art. 7
(6)  Oprirea  sau  sta?ionarea  navelor  este  admis?  numai  în  zonele  special  destinate  ?i
semnalizate corespunz?tor ?i men?ionate în permisul de acces.
(2)  Locurile  pentru  oprirea  navelor  ?i ambarca?iunilor  de  agrement  pe  traseele  turistice
prev?zute la art. 4 alin. (4) vor fi stabilite de Administra?ia Rezerva?iei Biosferei ,,Delta Dun?rii"
în  colaborare  cu  operatorii  de  turism,  iar  amenajarea  acestora  va  fi  realizat?  prin  grija
operatorilor de turism.

Doar ca usor de invocat o pana sau urgenta de alta natura pentru a justifica legarea la mal, mai maschezi cu stuf etc. Oricum nu are alura de tabara cum e un cort intins samd.

Avem diacritice !!



ss

Este buna propunerea cu barca pentru braconierul singuratic, dar nu cu nevasta si copil, care trebuie incantati, nu chinuiti cu antrenamente de Legiunea Straina, ca-i pierd de musterii. Ideal sunt de gasit terenuri proprietate privata, unde sa-i poti trimite pe shpagasini sa ia un mandat de la judecatoria Tulcea ca sa intre sa te-ntrebe de sanatate!  ;)

Vali

Ei lasa Silviu ca o sa-ti aratam vara asa cum fac turism membrii familiei noastre, care dintotdeauna am fost boschetari , indiferent de sex, religie sau vechime pe planeta  :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ss

Abea astept sa ma antrenezi pentru viata de boschetar, ca oricum, bancile spre asta o sa ma impinga si e bine sa fiu pregatit ;D

radasous

Vali,
Cat iei pe ora de meditatie? Tine cont ca a mea e mica (barca), doar 4 metri 8)
Lasand offtopicul la o parte, ma numar printre cei nepasionati de amenzi dar interesati de locuri de campare pamantesti prin delta.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Vali

Citat din: radasous din Aprilie 24, 2011, 08:31:50 PM
Vali,
Cat iei pe ora de meditatie? Tine cont ca a mea e mica (barca), doar 4 metri 8)
Lasand offtopicul la o parte, ma numar printre cei nepasionati de amenzi dar interesati de locuri de campare pamantesti prin delta.
Salut Sorin, cel mai bine mergem odata cu barcile si facem meditatii gratis la fatza locului :). Ai sa vezi cat de putin iti trebuie, eu m-am invatat de pe vremea cand pescuiam la Dunare la setci sau ave, si stateam cu saptamanile in balta in cate o coliba de stuf cu nailon deasupra  ;D.
Iar despre locurile de campare, din anii '90 in fiecare an am mers la Sulina sau Sfantu cu cortul, si am campat unde am dorit, fara sa deranjam si fara sa fim deranjati vreodata. In general, la campinguri precum Delfinul este galagie, dar mai e varianta in curtea omului, care zic eu ca e cea mai buna. Cand mergem doar cu cortul si nu cu barca, noi cel mai mult preferam sa campam direct pe plaja, la marginea padurii, avem si umbra ziua, avem si liniste noaptea, si dimineata cand soarele iese din mare, o baie sanatoasa te spala de toate belelele adunate de-a lungul anului :). Cam asa se vede dimineata cand iesi din cort ;):
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

radasous

Mda, ideea cu Sfantu sau Sulina este cam facatoare cu ochiu'. Trebuie sa o bag la negocieri cu restul gastii.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

ss

Frumusete mica  :-*, s-au schimbat lucrurile de cand faceai tu poza cea din avatar, de Banderas motociclist pletos  ;D

De anul trecut umbla ecologistii ca dracii, la amendat infractorii de la cort prin Delta ( coborand pana pe plaja Corbu, inclusiv ), 400 ron/bucata de fraier! Un braconier n-au prins in viata lor, in schimb ii amendeaza si-i pun pe fuga pe fraierestenii care deranjeaza plasele si electrificarile baietilor nostri  :-X

De-asta intrebam Valica, de vre-un bastinas prietenos, apropitar de teren pe mal de Dunare... ma lupt sa nu devin contravenient, ca de Delta nu ma las!

Vali

Lasa ca m-a batut la cap fumeia sa-mi pun poza de acum 3 ani  :D.
Culmea e ca noi nici macar anul trecut n-am avut vreo problema, chiar auzisem ca treaba s-a mai inasprit, dar am intrebat la Frontiera si la Primarie in Sfantu, le-am zis ca venim de ani si stam cu cortul pe plaja, si ne-au spus ca nu-i nici o problema. Cred ca ar fi trebuit sa le cer sa-mi dea scris, ca sa am justificare :).
Oricum, banuiesc ca explicatia e aici: http://www.ddbra.ro/mediatizari/ARBDD-campare_in_RBDD-4aug2010.pdf.
Data documentului e 4 august 2010, deci n-am prins decat vreo 3 zile de valabilitate  ;D.
Daca e vorba de Sfantu, cunosc destui oameni unde putem sta daca vrem la cort la curte, lumea chiar s-ar bucura, fiindca si pentru ei si pentru noi e mai bine decat in harmalaia de la camping.
Mai are frate-miu cateva variante, la Mila si la Sulina etc, am sa-l intreb si poate ne da ceva detalii despre campat la om acasa.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

corsarul

Salut prieteni !...cu aceeasi problema ne intalnim si noi rulotistii.....si asta nu numai in Delta . Problema este alta:....sunt prea putine campinguri cu prea putine facilitati si cu prea multi bani ceruti pe nimic >:( . Am colegi care au campat la Corbu  anul trecut si s-au trezit acasa cu amenzi semnate de un martor fantoma si omniprezent 8)...

ghrt

Eu am campat in iulie 2010 pe plaja de la Sulina fara probleme. Era deja amenda pt campare, dar acolo e plaja orasului si oricum scrie mare loc de camping sau ceva asemanator.

In Corbu/ Vadu e altceva, aia de acolo sunt convinsi ca ei se vor imbogati din statiunea aia ipotetica (construirea ei presupune distrugerea catorva habitate, deci nu sunt si ecologisti), de aia ii haituiesc pe turisti.

Ar fi trist sa nu mai putem campa, eu merg de ani de zile si chiar daca atunci mi se parea mai ok, este totusi si acum ceva mai deosebit fata de restul litoralului romanesc. (Daca nu mai tine asta o sa plec si eu pe la greci, fermecat de povestirile capitanului Nemo.)

Daca mai sunt amatori de campat la vara la Sulina, poate ne intalnim pe acolo, ce ziceti?