Barca din vis!

Creat de iulian_cioclin, Mai 13, 2017, 07:32:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Zodiac

Arata super ! Felicitari tuturor pentru realizare !

ionut.constantin89

Citat din: Zodiac din August 11, 2020, 02:46:16 PM
Arata super ! Felicitari tuturor pentru realizare !

Multam!

pava

Felicitari !  Sa te bucuri cat mai mult de ea  ;)

ionut.constantin89

Citat din: pava din August 20, 2020, 10:45:24 AM
Felicitari !  Sa te bucuri cat mai mult de ea  ;)

Multumesc frumos!

pasek

Foarte frumoasa barca, felicitari lui Vali si lui Dany si bineinteles proprietarului ! Eu o am din primavara trecuta si tote amenajarile sint facute in regie proprie dar in viitor nu exclud sa iau legatura cu Dany pentru reamenajare.  Sint foarte multumit de barca si ii multumesc inca o data lui Vali pentru ce a facut.

https://www.youtube.com/watch?v=4tNoNF0PoZ0
https://www.youtube.com/watch?v=UeJe23mzuSw

ionut.constantin89

Foarte frumoasa si a ta!  Am oscilat si eu multa vreme in alegerea motorului. Initial voiam 50 cp, dar nu am mai gasit si am considerat ca nu m'ar fi ajutat neaparat rezerva de putere de la 60 cp, asa ca am ramas la 40 cp. De curiozitate, ce putere are motorul electric si cum se comporta?


Citat din: pasek din Ianuarie 22, 2021, 04:24:11 PM
Foarte frumoasa barca, felicitari lui Vali si lui Dany si bineinteles proprietarului ! Eu o am din primavara trecuta si tote amenajarile sint facute in regie proprie dar in viitor nu exclud sa iau legatura cu Dany pentru reamenajare.  Sint foarte multumit de barca si ii multumesc inca o data lui Vali pentru ce a facut.

https://www.youtube.com/watch?v=4tNoNF0PoZ0
https://www.youtube.com/watch?v=UeJe23mzuSw

yakari

Salutare domnilor.
Am si eu de prezentat noua mea barcuta.
Intrucat am crezut că mai pot prinde parte din sezonul trecut am incercat din rasputeri dar.... din pacate barcuta nu a putul fi data la apa, asa ca aștept in martie sa se mai incalzeasca  vremea

Sam

Felicitari pentru barcuta, Yakari!
Arata super! Iti doresc sa fii sanatos si sa te bucuri de ea la maxim!

crysty

Sa o stapanesti sanatos si sa te pluteasca pe ape oriunde vei dori!

dany

Felicitari ! O barca f. reusita .M-am dat cu asa ceva si merita pe deplin laudele.Cat mai costa la momentul asta?Daca poti sa raspunzi,multumesc!

yakari

Multumesc mult domnilor.
abia astept sa o pun pe apa, dar  momentan nu am peridoc si nici banuti  ;D ;D ;D
Barcuta a costat cam mult, de la 2700 am ajuns la 3600 eur cu tot ce era necesar rezervor,pompa santina si nu mai stiu ce mai este pus pe ea.
Este inmatriculata in Belgia gratie voua.

pasek

Citat din: ionut.constantin89 din Ianuarie 29, 2021, 07:31:16 PM
Foarte frumoasa si a ta!  Am oscilat si eu multa vreme in alegerea motorului. Initial voiam 50 cp, dar nu am mai gasit si am considerat ca nu m'ar fi ajutat neaparat rezerva de putere de la 60 cp, asa ca am ramas la 40 cp. De curiozitate, ce putere are motorul electric si cum se comporta?
Motorul electric este un Haswing Cayman de 55 lb la 12V. Sint foarte multumit de el, nu am avut niciodata probleme sa nu ma tina. De obicei pescuiesc pe Dunare, zone cu curenti puternici uneori ( jig de 60 g ).
Si  eu plecasem sa iau un motor de 40 cp dar nu mi-a placut cm arata, in schimb cel de 60 era impecabil asa ca l-am luat pe acesta.

ionut.constantin89

Mersi frumos pentru feedback! Suna incurajator ceea ce spui aici. Am cumparat si eu un Motorguide Xi5 tot de 55lb 12V. Momentan ma uit la el in living pana reusesc sa il montez, dar am tot primit feedback amestecat cum ca ar fi prea mic pentru ansamblu si ca s'ar descarca prea repede bateria de 100 ah la Dunare. La fel ma uit si la elicea cu pas de 17 pe care am cumparat'o recent. Sper sa reusesc sa le montez curand si sa ies pe apa.

Untitled by Ionut Constantin, on Flickr

Untitled by Ionut Constantin, on Flickr

Numai bine,
Ionut

Citat din: pasek din Februarie 05, 2021, 06:35:04 PM
Motorul electric este un Haswing Cayman de 55 lb la 12V. Sint foarte multumit de el, nu am avut niciodata probleme sa nu ma tina. De obicei pescuiesc pe Dunare, zone cu curenti puternici uneori ( jig de 60 g ).
Si  eu plecasem sa iau un motor de 40 cp dar nu mi-a placut cm arata, in schimb cel de 60 era impecabil asa ca l-am luat pe acesta.

giorgel

Salut. Cum ai ajuns la decizia de a monta elice cu pas de 17? Ce diametru are? Cu ce sarcina ai de gand sa utilizezi barca? Eu am incercat ieri o elice de 11x16 in 3 pale,  cu incarcare de 400 kg + 350 kg barca, merge prost. Gliseaza greu si motorul nu ajunge la 5000 rpm. I-am pus inapoi elicea de 11 3/4 x 12, gliseaza instant si motorul ajunge la 6200 rpm. Am comandat o alta elice de 11x14, sa vedem. RIO 450 Cross impinsa de Yamaha 60 cp 4T carburatie, care merge foarte bine.
Cand te-ai nascut, tu ai plans dar ceilalti au fost fericiti. Traieste-ti viata astfel incat, cand vei muri, toti sa planga dar tu sa zambesti. Vechi proverb chinez.

ionut.constantin89

Salut. E cam greu sa faci o comparatie obiectiva de performanta intre Yamaha si Evinrude din multe motive. In primul rand, difera raportul de transmisie din grup, deci nu putem vorbi de performante similare la specificatii similare. In al doilea rand, este arhicunoscut faptul ca motoarele in 2T dezvolta cu pana la 25% mai mult cuplu fata de cele in 4T. Motivul pentru care am trecut la elicea cu pas de 17 (13,25" x 17p) a fost faptul ca se tura prea violent cu cea de 15 (13,5" x 15p), in sensul ca am rasturnat cativa camarazi de pescuit la plecarea de pe loc si sporul de viteza nu era spectaculos. Ca si performante, eu am sesizat parametrii de mai jos:

Elice 15p (Diametru 13,5", pas 15p)

Viteza croaziera aval cu incarcare uzuala, 2ps si bagaje multe : 42km/h@5000rpm
Viteza maxima aval singur in barca cu bagaje de pescuit : 54 km/h@6000rpm
Turatie maxima cu 4 ps si bagaje : 5800rpm

Elice 17p (Diametru 13,25", pas 17p),

Viteza croaziera aval cu incarcare uzuala, 2 ps si bagaje multe : 44km/h@4400rpm
Viteza maxima aval singur in barca cu bagaje de pescuit : 59 km/h@5800rpm
Turatie maxima cu 4ps fara bagaje : 5600rpm

Sunt multumit de upgrade in sensul ca regimul de deplasare este ceva mai economic cu elicea 17p, atat in ceea ce priveste consumul de carburant, cat si cel de ulei. Din pacate la Evinrude nu exista elice cu pas de 16p. Mai exista niste elice de viteza din inox, dar au si diametrul mai mare (13 7/8 ") si cred ca sunt deja la limita functionarii optime cu el. Ca idee, barca are in jur de 450 kg cu accesorii cu tot, nu am reusit inca sa o cantaresc pe nicaieri. Asa merge acum cu 2 ps la 44 km/h@4400 rpm :

17p trial