tuning yamaha cocosat

Creat de bbl81, Mai 12, 2017, 09:43:59 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DoiNomazi

Nu stiu cum reactioneaza motoarele de barca la CO 98, dar stiu ca "accizele" se platesc peste tot. O mare marte din pretzul platit la pompa este un rezultat al diverselor taxe.
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

Alex1958

Pai la Romania cam 70% din pretul carburantului sunt taxe si accize. De aceea ajunge la 1 Euro plus/ litru.
La unchiul Sam de banii astia va luati un gallon. Si aveti si autostrazi....
La o iesire in delta mai mult de 50% din cheltuieli sunt carburantii barcii. La care platim si acciza de drumuri. Da' nu ma plang, se poate si mai rau!

DoiNomazi

Cand am ajuns eu in NY inca se mai gasea benzina cu 89 de centi galonu si vreo jumate din pretzul ala erau accize. Acu s-a linistit pe la $3+  galonu' da' acu' ceva timp intr-o vara mai nasoala, impingea spre $5.

Prin coclaurile verii asteia, la urgenta tre' sa platim si $3+ litrul de motorina si cand ai 8 purcelusi de hranit in nisipuri afanate cu presiunea din pneuri la jumate vreo 10-12 ore pe zi pare nasol...

Inca incerc sa gasesc o modalitate de a lua "la bord" 400 de litri de motorina, ceea ce ar insemna 6 canistre de 20 + cele doua rezervoare de cate 90 litri fiecare. Vor fi cateva plinuri de facut... asa ca ma alearga de pe acum cosmaruri cu accize... :)

Da' nu mai povestesc aici sa nu poluez topicu' omului...
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

alexandru

Dupa cum spunea si un coleg in posturile anterioare , CO mai mare nu aduce performante motorului , din contra poate provoca distrugerea lui prin aparitia detonatiei. Singura modalitate de crestere a puterii motorului dupa cum scrie si in literatura de specialitate este modificarea sistemului de alimentare ( mai precis adaptarea unu carburator de la un motor cu putere mai mare , atata timp cat motorul iti permite modificarile ,insa aceasta modificare  determina si cresterea consumului de combustibil ). O zi buna !

Robby

Pai, pentru un motor F25 yamaha, modelul anterior celui cocoșat, a făcut cineva un upgrade la 30 CP ? Se poate adapta un carburator de 30 ?

alexandru

Modelul yamaha f30 este in 3 cilindrii si 3 carburatoare in serie ,iar f25 este in 2 cilindrii cu un singur carburator , fiind imposibil de modificat  ;)

Robby

Mulțumesc Alexandru, m-ai linistit :D